طراحی دکوراسیون پذیرایی

سالن پذیرایی از بخش های اصلی و پراهمیت یک خانه است . پذیرایی به این دلیل مهم است که اولاً افراد بیشترین تایم خود را در سالن پذیرایی به سر می برند.

دوماً پذیرایی محلی برای دورهمی ها و پذیرایی از میهمانان است. پذیرایی بخش نشیمن خانه است که افراد در آنجا به تماشای تلویزیون می نشینند ، صحبت می کنند ، بازی می کنند، غذا می خورند و یا استراحت می کنند.

سالن پذیرایی محلی است که مهمان ها در این مکان مورد استقبال و پذیرایی قرار می گیرند و تایم مهمانی خود را در سالن پذیرایی به سر می برند . بنابراین لازم است در چیدمان آن نهایت ظرافت را به خرج دهید تا جلوه بصری جذابی را برای خانه شما فراهم کند.

خیلی کم پیش می آید که مهمان وارد بخش های دیگر خانه مثل اتاق خواب ها یا آشپزخانه شود . مهمان همیشه در سالن نشیمن می نشیند و کل مدت زمان مهمانی در سالن پذیرایی یک منزل به سر می رود.

بنابراین لازم است سالن پذیرایی طوری چیده شود که راحتی و آرامش را برای ساکنین خانه و مهمانانی که مراجعه می کنند به همراه داشته باشد .

طرحی که برای چیدمان سالن پذیرایی در نظر گرفته می شود باید بگونه ای باشد که اشیاء موجود در دکوراسیون با هم هماهنگی و توازن داشته باشند . رنگ ها در طراحی اولین و مهمترین عامل زیبایی محسوب می شوند.

طراحی دکوراسیون پذیرایی با رنگ های روشن و شاد می تواند محیطی نشاط آور را برای خانه فراهم کند .

دکوراسیون پذیرایی به سبک هندی
دکوراسیون پذیرایی به سبک هندی
 
طراحی دکوراسیون پذیرایی با رنگ های شاد
طراحی دکوراسیون پذیرایی با رنگ های شاد

هر کس بنا به سلیقه ای که دارد مبلمان، ساعت، تابلو، دکوری، پرده، آباژور، آکواریوم، میز و صندلی غذا خوری و دیگر اشیاء را تهیه کرده و در سالن پذیرایی می چیند.

طراحی دکوراسیون سالن پذیرایی باید بگونه ای باشد که افراد در آنجا حس راحتی و آرامش داشته باشند . حال ممکن است سوال کنید که :

انواع روش های طراحی دکوراسیون پذیرایی

 • سبک سنتی
 • سبک کلاسیک
 • سبک مدرن

طراحی دکوراسیون پذیرایی سنتی

این سبک تلفیقی از اجناس لوکس و کلاسیک قدیمی با اجناس مدرن جدید است . این مدل از دکوراسیون یک چهره سنتی و قدیمی را برای خانه فراهم می کند .

سبک سنتی در عین حال حس آرامش و سبکی را به انسان القاء می کند و از ویژگی های بارز آن تلفیق رنگ های شاد بویژه رنگ قرمز است.

دکوراسیون پذیرایی به سبک سنتی
دکوراسیون پذیرایی به سبک سنتی

طراحی دکوراسیون پذیرایی کلاسیک

در این سبک از سنگ های گران قیمت برای بخش هایی از دیوار و یا کف، از گچ کاری های حرفه ای با ترکیب طلایی و یا نقره ای، از اشیاء و دکورهای عتیقه و از تابلوهای دیواری، قالب ریزی، طاقچه بالای شومینه، پنجره ها، گل دوزی ملافه ها و انواع پارچه ها در این مدل از دکوراسیون استفاده می شود .

دکوراسیون پذیرایی کلاسیک
دکوراسیون پذیرایی کلاسیک

طراحی دکوراسیون پذیرایی مدرن

در این روش از مبلمان، پرده، میز غذا خوری، دکوری ها و مجمسه های مدرن و راحت استفاده می شود . رنگ های روشن و ترکیبی ، از جمله مزایای طراحی دکوراسیون سالن پذیرایی مدرن محسوب می شود.

در  این روش بیشتر از نورپردازی سقف و باکس های کابینت استفاده می شود.

طراحی سنتی دکوراسیون پذیرایی
طراحی سنتی دکوراسیون پذیرایی

اهمیت نور در دکوراسیون پذیرایی

نور نقش مهم و پررنگی را در روشنایی و دل باز بودن یک خانه ایفا می کند . اکثریت خانه ها طوری طراحی می شوند که در سالن آنها پنجره یا دربی برای انعکاس نور خورشید از بیرون به داخل خانه وجود دارد.

علاوه بر داشتن نور مناسب خانه از طریق ایجاد درب و پنجره ، لازم است جهت زیبایی سالن پذیرایی از نورپردازی هایی با لامپ های رنگارنگ استفاده کنید.

ایجاد کناف یا سقف کاذب با نورپردازی های جذاب می تواند زیبایی و دلنشینی سالن پذیرایی شما را چند برابر کند.

نورپردازی سالن های پذیرایی با استفاده از لوسترهای شیک، جلوه بصری جذابی را برای سالن فراهم می کند . اگر هم تمایلی به نصب کناف، سقف کاذب یا سقف پلاستیکی ندارید با نصب لوسترهایی زیبا می توانید جذابیت سالن پذیرانی خودتان را افزایش دهید.

نورپردازی در دکوراسیون پذیرایی
نورپردازی در دکوراسیون پذیرایی

مبلمان در دکوراسیون پذیرایی

مبلمان نقشی اساسی را در چیدمان دکوراسیون نشیمن و سالن پذیرایی ایفا می کند . رنگ مبلمان نیز در زیبایی خانه و پذیرایی موثر است .

استفاده از رنگ های روشن برای مبلمان و پارچه های برجسته و مخمل می تواند زیبایی بیشتری برای سالن پذیرایی به ارمغان بیاورد .

بعضی از افراد به دلیل اینکه مبل های رنگ روشن زود چرک و کثیف می شوند و کثیفی آنها به راحتی قابل دیده شدن است، ترجیح می دهند رنگ های تیره مثل سرمه ای یا قهوه ای را برای مبلمان خود استفاده کنند .

علاوه بر رنگ، لازم است در هنگام انتخاب مبلمان به راحت بودن آنها توجه کافی داشته باشید . مبلمان به صورت مدور، مربع، دایره و ال شکل می توانند در سالن چیده شوند که بستگی به مدل و ابعاد سالن پذیرایی دارد.

مبلنمان در دکوراسیون پذیرایی
مبلنمان در دکوراسیون پذیرایی

سه فاکتور اساسی در مبلمان تاثیرگذار است :

1) چیدمان مبل

چیدمان مبل باید به گونه ای باشد که در مقابل تلویزیون و در نزدیکی وسایل گرمایشی و سرمایشی باشد تا به راحتی به همه امکانات دسترسی داشته باشید.

چیدمان مبلنمان در دکوراسیون پذیرایی
چیدمان مبلنمان در دکوراسیون پذیرایی

2) اندازه مبل

اگر سالن پذیرایی شما کوچک است انتخاب مبلمان راحتی و ال شکل بهتر است . اما اگر سالن بزرگی دارید و سبک سلطنتی را دوست دارید می توانید از مبل های سلطنتی باشکوه و تاج دار برای فضا استفاده کنید.

اندازه مبل در دکوراسیون پذیرایی
اندازه مبل در دکوراسیون پذیرایی

3) طرح مبل

مبل در طرح های ساده ، سلطنتی تاج دار ، سلطنتی بدون تاج ، مبل استیل و مبل آنتیک ساخته می شود . با توجه به دکوراسیون سالن پذیرایی خود می توانید مبلمانی را که با دیگر اشیاء و رنگ آمیزی سالن پذیرایی همخوانی دارد را انتخاب کنید.

مبلمان با میز غذا خوری ست باشد جلوه بصری جذاب تری را به نمایش خواهد گذاشت.

طراح مبلمان در دکوراسیون پذیرایی
طراح مبلمان در دکوراسیون پذیرایی

دکوراسیون داخلی پذیرایی

دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی باید بگونه ای چیده شود که انرژی و راحتی بیشتری را برای افراد خانه فراهم کند . ابعاد سالن پذیرایی خیلی اهمیت دارد. 

سالن پذیرایی هر چه بزرگتر باشد این امکان را فراهم می کند که بتوان اشیاء بیشتری را در داخل سالن چید و زیباتر کرد . اما اگر سالن پذیرایی شما کوچک است فقط با یک دست مبل و چند شی دکوری می توانید آن را به شکلی زیبا بچینید.

دکوراسیون پذیرایی بزرگ

دکوراسیون سالن پذیرایی بزرگ نسبت به دکوراسیون سالن پذیرایی کوچک ، شیک تر است . چون جادار است و امکان گذاشتن اشیاء و وسایل تزئینی بیشتر از سالن های کوچک فراهم است.

از مزایایی که سالن های پذیرایی بزرگ دارند این است که شما می توانید هر نوع اشیاء دلخواه هتان را بخرید و بچینید و از وسایل تزئیناتی بزرگ استفاده کنید.

می توانید بخشی از فضا را کلکسیون کنید مثلاً کلکسیون گلدان یا قاب عکس . در سالن های پذیرایی بزرگ می توانید پارتیشن بندی داشته باشید . مثلاً بخشی از سالن را به صورت سنتی با پشتی و قالیچه های سنتی و بالشتک ها تزئین کنید.

بخشی را با مبلمان راحتی بچینید و بخشی دیگر از فضا را به صورت سلطنتی و لوکس . بخشی را هم می توانید باکس بندی کنید و کتابخانه بسازید . خلاصه مانور دکوری در فضای سالن های پذیرایی بزرگ زیاد است.

دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی بزرگ
دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی بزرگ

دکوراسیون پذیرایی کوچک

سالن پذیرایی کوچک می بایست طوری چیده شوند که بتوان حداکثر استفاده را از فضا برد . استفاده از رنگ های شاد و روشن سبب بزرگتر دیده شدن محیط می شود.

بنابراین برای انتخاب رنگ اشیاء مثل فرش ، مبلمان ، کوسن ها و پرده بهتر است رنگ های شاد و روشن انتخاب شود تا کوچکی فضا محسوس بماند .

دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی کوچک
دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی کوچک

دکوراسیون پذیرایی مستطیلی

سالن های پذیرایی مستطیل شکل طوری هستند که وسایل بایستی به شکل درازا چیده شود . بنابراین بهتر است یک دیوار را برای چیدن مبلمان در نظر گرفت و دیوار روبرو را برای نصب تلویزیون و در مقابل مبلمان سه نفره.

با این کار تلویزیون در مقابل دید عموم قرار می گیرد و طوری نخواهد که افرادی که در ته یا سر سالن نشسته اند نتوانند به تلویزیون دسترسی داشته باشند . انتخاب حد وسط دیوار برای قرار دادن مبلمان و نصب تلویزیون ایده آل تر است.

یک سمت سالن را نیز می توان مکانی برای گذاشتن میزغذاخوری در نظر گرفت . با نصب تابلوهایی برای روی دیوار و نصب یک پرده بلند و یال دارنیز می توانید زیبایی این سالن را بیشتر کنید.

مبلمان ال برای سالن های پذیرایی مستطیل شکل کاربردی ترند . یعنی می توانید قسمت انتهایی و ال مبلمان را در کج مستطیل قرار دهید.

دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی مستطیلی شکل
دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی مستطیلی شکل

دکوراسیون داخلی پذیرایی ال

دکوراسیون داخلی پذیرایی ال باید طوری باشد که اشیاء اصلی مثل تلویزیون یا وسایل گرمایشی مثل شومینه به عنوان مرکز یا محور اصلی مدنظر قرار داده شوند تا افراد بتوانند در کل پذیرایی به اشیاء اصلی مثل تلویزیون و مبلمان دسترسی داشته باشند.

برای مثال تلویزیون بهتر است در گوشه ای از سالن ال شکل قرار بگیرد که نشیمن در آن قسمت است و در طرف دیگر سالن ال ، اشیائی که چندان استفاده نمی شود و بیشتر دکوری است ، چیده شود.

دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی ال شکل
دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی ال شکل

دکوراسیون پذیرایی مربع

سالن های مربع خیلی پرطرفدار هستند چون چیدمان راحتی دارند و همه چیز از همه زاویه و نقطه قابل رویت و در دسترس است . مبلمان در دکوراسیون پذیرایی سالن مربع شکل به صورت مدور و گرد چیده می شود.

با توجه به مدل خانه ، میز تلویزیون در بخشی از مرکزیت دیوار قرار می گیرد . ساعت ، بوفه یا کمد می تواند در گوشه ها جای بگیرد . در بخش های خالی می توانید از چند شی دکوری مثل گلدان ، تابلو یا اشیاء مسی و مجسمه استفاده کنید.

دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی مربع
دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی مربع

رنگ در دکوراسیون پذیرایی

رنگ از نکاتی اساسی در چیدمان داخلی سالن پذیرایی است . افرادی که سالن پذیرایی آنها بزرگ است و دیوارهای زیادی دارند گاهاً ترجیح می دهند برای هر دیوار رنگ متفاوت و یا کاغذ دیواری با طرح های متفاوت را اعمال کنند.

کسانی هم که سالن پذیرایی کوچکی دارند سعی می کنند از رنگ های روشنی که سبب بزرگتر دیده شدن فضا می شوند ، استفاده نمایند.

زمانی که سالن پذیرایی چیده می شود می بایست هارمونی و تناسب رنگ های متضاد و مکمل در کنار هم برای اشیائی مثل پرده، مبلمان، فرش، تابلوها، وسایل دکوری و دیگر موارد، رعایت شود تا ترکیب رنگ جذابی برای خارق العاده بودن محیط فراهم شود.

برای سالن پذیرایی رنگ سفید، یخی، استخوانی و گاهی آبی کمرنگ بیشترین کاربرد را دارد . معمولاً برای کاغذ دیواری نیز از رنگ های روشن که بیشتر طرح دار با گل های برجسته هستند مثل رنگ طلایی استفاده می شود. 

می توان دیوار را با یک رنگ و ستون ها یا قاب را با رنگی دیگر تزئین کرد . استفاده از رنگ های خنثی نیز می تواند حس آرامش و راحتی را القاء کنند . مثل ترکیب رنگ های سیر و روشن با رنگ گرم.

رنگ در دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی
رنگ در دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی

پرده در دکوراسیون پذیرایی

پرده هایی که در سالن پذیرایی بکار می روند معمولاً بلند و دارای یال هایی در کناره جهت زیبایی بیشتر هستند . برخی از افراد نیز پرده های ساده توری را ترجیح می دهند.

پرده سالن پذیرایی در طرح های مدرن، کلاسیک، سلطنتی و ساده دوخته می شوند . رنگی که برای پرده انتخاب می شود معمولاً با رنگ فرش و مبلمان همخوانی هایی دارد.

پرده در دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی
پرده در دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی

کناف، سقف کاذب و گچ بری در دکوراسیون پذیرایی

یکی از موارد تزئینی برای سقف سالن های پذیرایی اعمال مواردی مثل گچ بری های حرفه ای و جذاب که به شکل قاب و دور لامپ انجام می شود است.

روش دیگر، استفاده از کناف که به صورت برجسته از سقف پایین تر می آید و مورد دیگر سقف کاذب با طرح های ویژه است . استفاده از این موارد باعث می شود سالن پذیرایی نورپردازی جذاب در رنگ نورهای متفاوت داشته باشد و جلوه بصری زیبایی را به نمایش بگذارد.

کفپوش در دکوراسیون پذیرایی

سرامیک و پارکت دو نوع از کفپوش های پرطرفدار برای سالن های پذیرایی هستند . عیبی که سرامیک ها دارند این است که فرش یا قالیچه بر روی آن ثابت نمی ماند و جا به جا می شود.

کفپوشها در طرح ها و رنگ های مختلف موجود هستند که استفاده از رنگ های روشن سبب دیده شدن بزرگتر فضا می شود.

کفپوش در دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی
کفپوش در دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی

آینه کاری و استفاده از کنسول در دکوراسیون پذیرایی

یکی از المان های دیگری که سبب زیبایی و طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی می شود ، آینه است. آینه های تزئینی در مدل های مختلف ساده و لوکس به شکل گچی، چوبی، پلاستیکی، سنگی، برنزی و در رنگ های طلایی، نقره ای، مسی و برنزی قابل اجرا هستند.

آینه ها می توانند نور فضا را انعکاس دهند و همین عامل سبب بزرگ دیده شدن فضا می شود.

آینه کاری در دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی
آینه کاری در دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی

استفاده از شومینه در دکوراسیون پذیرایی

شومینه فضای دلنشینی برای  سالن پذیرایی فراهم می کند . وجود شومینه در سالن باعث می شود که بخشی از سالن پذیرایی بزرگ به شومینه اختصاص داده شود.

با چیدن یک دست مبلمان راحتی یا سنتی در مقابل شومینه افراد می توانند دورهمی های گرم و صمیمی دور تا دور شومینه داشته باشند.

شومینه در دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی
شومینه در دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی

آکواریوم در دکوراسیون پذیرایی

آکواریوم نیز فواید زیادی برای انسان دارد و حس آرامش و کاهش اضطراب را در انسان ایجاد می کند . با تماشای آکواریوم و زندگی آبزیان آرامش انسان گویی بیشتر می شود و زیبایی را برای بخشی از فضای خانه فراهم می سازد.

آکواریوم در دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی
آکواریوم در دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی

پنجره در دکوراسیون پذیرایی

وجود پنجره در سالن پذیرایی باعث گردش جریان هوا می شود و علاوه بر آن نور محیط را تامین می کند . بعضی ها ترجیح می دهند از پرده های توری برای زیبایی پنجره استفاده کنند تا نور پنجره ها مخفی نشود و همیشه نور از بیرون به داخل خانه منعکس شود. 

برخی از افراد پرده ای سلطنتی و مدرن را ترجیح می دهند و کل فضای پنجره را با استفاده از پرده می پوشانند.

پنجره در دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی
پنجره در دکوراسیون داخلی سالن  پذیرایی

فرش در دکوراسیون پذیرایی

فرش یکی از اشیاء بسیار مهم در سالن پذیرایی است که می بایست با رنگ مبلمان و پرده همخوانی داشته باشد . بعضی ها ترجیه می دهند فرش کوچکی بخرند که فقط بخش وسط سالن را پر کند و مابقی خالی بماند.

برخی ها ترجیح می دهند کل کف توسط فرش پوشانده شود و فضای خالی کف مثل سرامیک دیده نشود . زمانی که کف سالن از نوع پارکت یا سرامیک است بهتر است فرش کوچکی انتخاب کنید و دور تا دور را خالی بگذارید.

فرش در دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی
فرش در دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی

گل و گیاه در دکوراسیون پذیرایی

گل و گیاه طراوت و شادابی را برای هر محیطی فراهم می کند . استفاده از گل های طبیعی و مصنوعی در بخشی از فضای سالن پذیرایی می تواند علاوه بر زیبایی منجر به افزایش انرژی و نشاط افراد شود.

شما می توانید با خرید استند گلدان و چیدن انواع گل های طبیعی در استند انرژی مضاعفی را برای سالن پذیرایی خود فراهم کنید.

گلدان های تزئینی در دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی
گلدان های تزئینی در دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی

نقطه کانونی دکوراسیون پذیرایی کجاست ؟

معمولاً جایی که رو به تلویزیون یا دور شومینه باشد نقطه کانونی و مرکزی سالن پذیرایی محسوب می شود که افراد در آن نقطه دور هم می نشینند و اوقات فراقت خود را سپری می کنند.

دکوراسیون پذیرایی با تم تیره
دکوراسیون پذیرایی با تم تیره

سبک طراحی دکوراسیون حال و پذیرایی در ایران

طراحی دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی در ایران به چهار دسته تقسیم می شود:

1) سبک سنتی
در این سبک کل فضا با فرش های دست بافت قرمز، گلیم یا جاجیم، پشتی ، بالشتک های طرح گلیم و یا جاجیم و تابلو فرش دستبافت تزئین می شود.

2) سبک مدرن
در این سبک از شلوغی فضا خودداری می شود و به صورت مدرن و کلاسیک از مبلمان راحتی یا ال، یک قالیچه کوچک، تلویزیون دیواری، یک پرده ساده  و یک تابلوی تزئیناتی برای چیدمان فضا استفاده می شود.

3) سبک سلطنتی
در این سبک همه چیز بزرگ ، ضمخت و دارای رنگ طلایی است . مبلمان این فضا از نوع سلطنتی تاج دار است . بوفه، کمد، ساعت، اشیاء دکوری معمولاً برنزی و طلایی رنگ اند .

شومینه بخشی از فضا را تکمیل می کند و لوسترهای بزرگ و جذاب سقف سالن پذیرایی مدرن را می پوشانند.

4) سبک ساده
این سبک ترکیبی از سبک مدرن و سنتی است . هر فرد طبق سلیقه ای که دارد به صورت ترکیبی اجناس را درکنار هم می چیند.

طراحی دکوراسیون پذیرایی ساده و شیک
طراحی دکوراسیون پذیرایی ساده و شیک

نکاتی اساسی جهت زیباتر شدن دکوراسیون پذیرایی 

 • اعمال رنگ های شاد و روشن برروی دیوارهای سالن و انتخاب کاغذ دیواری رنگ روش یا گل برجسته طلایی
 • استفاده از آینه جهت بازتاب بیشتر نور محیط
 • پر کردن فضاهای پرت و اضافی کنج ها با استفاده از اشیاء تزئیناتی مثل گلدان
 • استفاده از اشیاء دکوری جذاب و منحصر به فرد
 • استفاده از باکس هایی در بخش های نامتقارن و قرار دادن اشیاء در داخل باکس ها
 • استفاده از پرده های سلطنتی
 • ایجاد هماهنگی رنگ و طرح در فضا مثل اشیاء ست
 • استفاده از آکواریوم
 • چیدمان عکس های خانوادگی به صورت آلبوم بر روی دیوار