در طراحی و پیاده سازی دکوراسیون آشپزخانه  یکی از نکته های حائز اهمیت، چگونگی اجرای مدل آرک آشپزخانه اپن است که می تواند به شیوه های مختلف همچون آرگ اپن کناف، آرک اپن گچی و آرگ کابینت آشپزخانه مثل آرگ اپن ام دی اف و آرگ اپن هایگلاس و دیگر موارد طراحی و اجرا شود. با ما همراه باشید تا مفصلاً در مورد آرگ یا آرک آشپزخانه صحبت کنیم.

آرگ اپن

آرگ اپن یا آرک اپن به بخشی گفته می شود که در ابتدای ورودی فضای آشپزخانه قرار می گیرد و دقیقاً در نمای اصلی دید آشپزخانه قرار دارد.

تفاوت آرک آشپزخانه با آرگ آشپزخانه در چیست؟

بین کلمات آرگ اپن و آرک اپن تفاوت هایی وجود دارد.

آرگ کابینت آشپزخانه

در صنعت کابینت سازی و ساخت انواع کابینت آشپزخانه، برای زیباتر شدن بخش ورودی آشپزخانه دقیقاً در بالای اپن یا بخش ورودی، در صورت درخواست مشتریان، یک آرگ توسط کابینت ساز ساخته می شود که آرگ اپن، آرگ کابینت یا آرگ آشپزخانه اپن نام دارد.

آرگ اپن کابینت آشپزخانه دقیقاً با متریال و تم رنگی که کابینت آشپزخانه با آن ساخته شده است، اجرا می شود. آرگ اپن در کابینت سازی، شکل ها و مدل های مختلفی دارد و می تواند به شکلی ساده یا طرح دار و شلوغ اجرا و پیاده سازی شود.

آرک آشپزخانه

آرک آشپزخانه امروزه بیشتر در خانه هایی به سبک روستیک یا سنتی اجرا می شود. آرک اپن آشپزخانه به شکلی جذاب که معمولاً شکلی هلالی دارد، دقیقاً در بخش ورودی فضای آشپزخانه ها اجرا می شود و نمای خاصی را به نمایش می گذارد.

امروزه آرک آشپزخانه هم می تواند بر روی سقف و هم در بخش جلوی ورودی آشپزخانه توسط گچ و کناف اجرا شود و علاوه بر آن، می توان در داخل آرک آشپزخانه اپن یا سقف از نور مخفی یا نور آلوژنی نیز استفاده کرد.

انواع آرک آشپزخانه

آرگ آشپزخانه، را می توان در چند مدل زیر اجرا کرد.

آرک آشپزخانه گچی

برای ساخت مدل کچی آرک آشپزخانه از گچ کار کمک گرفته می شود. گچ کار توسط ابزارهای گچ کاری نقش و نگارهای زیبا و جذابی را بر روی سقف یا بخش ورودی آشپزخانه در بالای اپن اجرا می کند.

آرک آشپزخانه کنفی

برای ساخت مدل آرک آشپزخانه کنافی از کنف های ساخته شده آماده استفاده می شود. این کناف ها امروز در صنعت ساختمان سازی کاربردهای زیادی دارند و به راحتی می توان آن ها را به شکل و فرم دلخواه اجرا و پیاده سازی کرد.

آرک آشپزخانه پیش ساخته پلاستیکی

اینها ابزارهای تزئینی پیش ساخته هستند که جهت طراحی سقف آشپزخانه، سالن پذیرایی، آشپزخانه و ستون ها کاربرد دارند.

آرک اپن آجری

کل آرگ با استفاده از آجرهای تزئینی مورد استفاده در دکوراسیون داخل منزل طراحی و اجرا می شود.

آرک آشپزخانه چوبی

در این مدل آرک آشپزخانه از چوب برای ساخت آرک استفاده می شود که بیشتر با عنوان آرگ آشپزخانه یا آرگ کابینت آشپزخانه شناخته می شود، چون دقیقاً با همان متریالی ساخته می شود که کابینت آشپزخانه با آن ساخته شده است.

انواع مدل آرگ آشپزخانه چوبی

آرگ آشپزخانه با کابینت را می توان با چند متریال اجرا و پیاده سازی کرد.

آرگ اپن ام دی اف

آرگ آشپزخانه ام دی اف با استفاده از متریال ام دی اف ساخته می شود. در اجرای این مدل از آرگ، کابینت ام دی اف نمای اصلی حاکم در فضای آشپزخانه است و آرگ اپن آشپزخانه ام دی اف هم از همان متریال ساخته می شود.

ام دی اف از متریال های چوبی با قیمت مناسب است و ظاهری شیک و جذاب را به نمایش می گذارد. می توان آن را در هر مدلی که مشتری تمایل دارد، اجرا و پیاده سازی کرد.

آرگ اپن هایگلاس

زمانی که کابینت هایگلاس سفارش می دهید، بهترین کار برای اجرای ورودی آشپزخانه، آرگ اپن آشپزخانه هایگلاس است که نمایی براق و جذاب دارد و طراحی و اجرای آن به سلیقه و حرفه ای بودن کابینت ساز بستگی دارد. هر چه خلاقیت و نوآوری بیشتر باشد، آرگ کابینت آشپزخانه هایگلاس شیک تر و جذاب تر خواهد بود.

آرگ اپن فرامید

فرامید هم یکی از مدل های جذاب برای سفارش آرگ آشپزخانه است. فرامید شبیه ام دی اف است اما با سطح برجسته تر که رنگ های قهوه ای، فندوقی و گردویی آن با طرح چوب خیلی پرطرفدار است. آرگ کابینت آشپزخانه فرامید هم اگر با طراحی و ایده های جذاب اجرا شود، می تواند نمایی خارق العاده را به نمایش بگذارد.

مدل های آرگ کابینت آشپزخانه بر اساس سبک اجرا

آرک آشپزخانه بر اساس سبک اجرا در چند مدل مختلف طراحی می شود.

آرگ کابینت آشپزخانه مدرن

در این روش جلوی بخش ورودی آشپزخانه توسط یک متریال چوبی به شکلی کاملاً ساده بدون هیچ نقش و نگار و طرحی اجرا می شود و می توان در قسمت پشتی آرگ، فضایی جهت جاسازی اشیاء ایجاد کرد.

آرگ کابینت آشپزخانه کلاسیک

در این روش آرگ به شکل های مختلف و شلوغ طراحی و اجرا می شود.

آرگ کابینت آشپزخانه نئوکلاسیک

طراحی مدل آرگ نئوکلاسیک، حد وسط را حفظ می کند. نه به خلوتی سبک مدرن و نه به شلوغی سبک کلاسیک است.

انواع آرگ آشپزخانه براساس شکل اجرا

انواع مدل های آرک آشپزخانه بر اساس شکل اجرا و نوع طراحی به چند دسته مختلف تقسیم می شوند.

آرگ اپن مستطیلی

در این روش آرگ اپن کابینت آشپزخانه به اندازه طول ورودی فضای آشپزخانه طراحی می شود و چون عرض آن در حد چند سانتی متر است، یک شکل مستطیلی پیدا می کند.

آرگ اپن بیضی

این مدل توسط گچ یا چوب اجرا می شود. پایه کار تا حدی به شکلی صاف بالا می آید و سپس حالت قوسی و منحنی پیدا می کند و از یک طرف فضا تا طرف دیگر فضا کشیده می شود.

آرگ اپن دایره ای

یک ورودی به شکل دایره در ابتدای دکوراسیون آشپزخانه شکل می گیرد.

نورپردازی آرگ اپن آشپزخانه

نورپردازی آرک آشپزخانه با استفاده از ریسه های ال ای دی به صورت نورمخفی و یا با استفاده از آلوژن ها انجام می شود. می توان از نورهای رنگی یا ساده برای نورپردازی استفاده کرد.

آرگ اپن جدید

جدیدترین مدل های آرگ اپن سبک نئوکلاسیک و سبک مدرن است که بیشتر اجرا می شود.

سخن نهایی

آرک آشپزخانه یا آرگ آشپزخانه کابینت به صورت کاملاً حرفه ای و سلیقه ای اجرا می شود. بعضی از افراد اصلاً تمایلی به اجرای آن در دکوراسیون داخلی ندارند اما برخی ها می پسندند.

سوالات رایج

آرک چه اهمیتی در دکوراسیون داخلی دارد؟

نقش آرگ اپن آشپزخانه در دکوراسیون آشپزخانه و دکوراسیون داخل منزل خیلی چشم گیر است. آرگ ها زیبایی به محیط می دهند و فضا را بویژه اگر شامل نورپردازی باشند، از یک حالت ساده به یک حالت جاندار و خارق العاده تبدیل می کنند.