طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه

آشپزخانه یکی از مهمترین بخش های یک خانه بویژه برای بانوان به حساب می آید . چون خانم ها بیشترین تایم خود را در داخل آشپزخانه جهت پخت و پز و شستشو به سر می برند، لازم است دکور آشپزخانه به صورتی شیک و زیبا طراحی شود تا حس راحتی و آرامش را برای ساکنین خانه بویژه خانم ها فراهم کند.

دکوراسیون آشپزخانه خیلی مهم است و می بایست چیدمان دکوراسیون آشپزخانه طوری باشد که کدبانوی خانه بتواند هم کلیه وسایل را در فضایی مخفی جای دهد و هم اینکه دسترسی سریع به ابزارهای پخت و پز داشته باشد.

ابزارها و لوازم خانگی مثل یخچال، لباسشویی، اجاق گاز، هود، سینک ظرفشویی، آبچکان، قالیچه و کابینت آشپزخانه ، دکوراسیون داخل آشپزخانه را فراهم می کنند.

اگر هم آشپزخانه دارای محیطی بزرگ است می توان میز غذاخوری را نیز در داخل آشپزخانه چید تا امکان آوردن تجهیزات غذاخوری به پای میز راحت تر باشد . کابینت آشپزخانه سبب می شود لوازم آشپزخانه، به صورتی مرتب و منظم در کنار هم قرار بگیرند.

کابینت آشپزخانه علاوه بر مرتب بودن آشپزخانه ، سبب زیبایی و لوکس بودن آشپزخانه و محیط آشپزی می شود.

دکوراسیون آشپزخانه
دکوراسیون آشپزخانه

 

طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه
طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه

طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه و کابینت

مهمترین منبع و ابزار برای طراحی دکوراسیون در آشپزخانه ، کابینت است . در واقع کابینت آشپزخانه یکی از ابزارهایی است که علاوه بر زیبایی و جذاب بودن محیط آشپزی، سبب چیدمان وسایل آشپزخانه به صورتی شیک و مرتب می شود. 

تصور آشپزخانه بدون کابینت برای خانم ها همچون کابوس است . کابینت آشپزخانه بخشی جداناپذیر از معماری و دکوراسیون داخلی منزل محسوب می شود.

دکوراسیون آشپزخانه ممبران با سر ستون های طلایی
دکوراسیون آشپزخانه ممبران با سر ستون های طلایی

دکوراسیون آشپزخانه ایرانی

در گذشته اکثریت آشپزخانه های ایرانی دارای کابینت فلزی بودند . با ورود ام دی اف به بازار کار کابینت سازی ، کم کم کابینت های فلزی جای خودشان را به کابینت های ام دی اف دادند.

با وجود مدل های زیادی که برای سفارش کابینت آشپزخانه مثل کابینت هایگلاس، کابینت چوبی، کابنیت پی وی سی، کابینت ممبران، کابینت هایکلاف، کابینت فرامید و دیگر موارد، وجود دارد هنوز هم در کشور ما کابینت ام دی اف به شکل مات و براق بیشترین سفارش را از سوی سفارش دهندگان به خود اختصاص داده است.

طراحی دکوراسیون آشپزخانه ایرانی
طراحی دکوراسیون آشپزخانه ایرانی

طراحی دکوراسیون آشپزخانه ایرانی

امروزه اکثریت کابینت سازها قبل از شروع به ساخت کابینت ، یک طرح سه بعدی از اجرای نهایی کار به کارفرما نشان می دهند . این طرح توسط طراح کابینت آشپزخانه و با استفاده از نرم افزار تری دی مکس طراحی می شود.

طراحی کابینت آشپزخانه این امکان را فراهم می کند که سفارش دهنده قبل از ساخت کابینت آشپزخانه بتواند شمای کلی از آن را ببیند و اگر پسند نکرد یا اینکه تمایل داشت بخشی را تغییر، حذف و یا اضافه کند، در این مرحله می تواند به راحتی این کار را انجام دهد.

دکوراسیون آشپزخانه غربی
دکوراسیون آشپزخانه غربی

 دکوراسیون آشپزخانه غربی

طراحی دکوراسیون های آشپزخانه های غربی معمولاً خلوت و چیدمان منظمی دارد . هیچ گونه ابزار آشپزی مثل آبمیوه گیری، چرخ گوشت، گوشت برقی و دیگر موارد، برعکس آشپزخانه های ایرانی بر روی صفحه کابینت زمینی چیده نمی شود و در داخل باکس ها قرار می گیرند.

دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک
دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک

دکوراسیون آشپزخانه مدرن و کلاسیک

آشپزخانه های مدرن و کلاسیک معمولاً طوری طراحی می شوند که اپن به صورت جزیره ای در وسط آشپزخانه قرار می گیرد.  سینک ظرفشویی یا اجاق پخت پز در داخل اپن جاسازی می شود.

از فر تو کار برای کابینت استفاده می شود . کابینت ها به صورت بلند و کشیده و بدون دستگیره ساخته می شوند . طراحی کابینت آشپزخانه مدرن و کلاسیک به این شکل است که همه چیز طبق یک نظم دقیق در کنار هم قرار بگیرند و هیچ چیز اضافی به چشم نخورد.

دکوراسیون آشپزخانه بدون دستگیره
دکوراسیون آشپزخانه بدون دستگیره

چیدمان دکوراسیون آشپزخانه

در کابینت سازی یک اصطلاح به نام مثلث دسترسی که شامل سینک ، اجاق و یخچال است ، می بایست رعایت شود تا همه چیز در آن واحد در دسترس کدبانوی خانه قرار بگیرد.

اگر چیدمان آشپزخانه طوری طراحی شود که دارای باکس های زیادی جهت جای دادن وسایل و ابزارها باشد، بهتر است.

دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک و کوچک
دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک و کوچک

دکوراسیون آشپزخانه کوچک

آشپزخانه های کوچک می بایست دارای کابینتی باشند که باکس زیادی داشته باشد تا بتوان بهینه ترین استفاده را از آن برد . بهتر است بخش اپن آشپزخانه های کوچک نیز به شکل یونیت طراحی شود تا بتوان از قسمتی که رو به آشپزخانه است به عنوان یک یونیت کامل برای جاسازی وسایل استفاده کرد.

بهتر است نوع کابینتی که برای آشپزخانه های کوچک انتخاب می کنید از نوع کابینت های کمدی و بلند باشد و تا سقف طراحی شود تا جای بیشتری برای استفاده داشته باشید.

دکوراسیون آشپزخانه کوچک
دکوراسیون آشپزخانه کوچک

دکوراسیون آشپزخانه بزرگ

این آشپزخانه ها جادارند و هر گونه طرح و افکت را می توانید بر روی آن پیاده کنید . اپن آشپزخانه های بزرگ معمولاً به صورت جزیره ای است .

اگر هم آشپزخانه خیلی بزرگ باشد از یک طرف اپن استفاده می شود و یک جزیره نیز در وسط ساخته می شود . تعداد قفسه ها، باکس ها و کشوها در کابینت آشپزخانه های بزرگ زیاد است و به راحتی می توان هر گونه طرح را بر روی آن اجرا و پیاده سازی کرد.

دکوراسیون آشپزخانه بزرگ
دکوراسیون آشپزخانه بزرگ

اپن در دکوراسیون آشپزخانه

اپن بخشی از آشپزخانه است که بین فضای اتاق و آشپزی پارتیشن بندی می کند و این دو فضا را از یکدیگر تفکیک می کند . اپن در آشپزخانه به شکل یک طرف اپن ، دو طرف اپن و یا اپن وسط به شکل جزیره قابل اجراست.

اپن ممبران یکی از شیک ترین اپن های مدل جزیره است و بدلیل سر ستون هایی که می توان بر روی جزیره ممبران اجرا کرد نسبت به اپن جزیره ام دی اف یا هایگلاس بسیار شیک تر و زیباتر جلوه می کند.

اپن در  آشپزخانه
اپن در  دکوراسیون داخلی آشپزخانه

مدل آشپزخانه در دکوراسیون داخلی

مدل آشپزخانه تاثیر زیادی در نوع طراحی و دکوراسیون آشپزخانه و کابینت آن دارد . اگر آشپزخانه دارای درب و پنجره نباشد و به صورت تمام دیوار باشد، یک طراحی و دکوراسیون جذابی را می توان برای آن اجرا کرد.

وجود درب یا پنجره در آشپزخانه باعث می شود که نتوان برای آن بخش کابینت ساخت و همین عامل سبب تکه شدن کابینت ها می شود . البته می توان با نصب یک پرده زیبا این مشکل را برطرف کرد.

به هر حال آشپزخانه هایی که تمام دیوار هستند و می توان کل چهار طرف آن را  با استفاده از کابینت پوشاند شیک تر و جذاب تر از آشپزخانه هایی خواهد بود که دارای درب و پنجره هستند.

بازسازی آشپزخانه با دکوراسیون شیک ممبران
بازسازی آشپزخانه با دکوراسیون شیک ممبران

بازسازی دکوراسیون آشپزخانه

ساختار آشپزخانه در همان بدو طراحی و ساخت می بایست به گونه ای باشد که امکانات رفاهی و راحتی را برای خانم ها فراهم کند .

در صورتی که خانه را تازه خریداری کرده اید و از دکور آن خوشتان نمی آید یا اینکه سازه شما کهنه شده و می خواهید به طور کل فضای آشپزخانه را عوض کنید ، لازم است بازسازی کلی و یا جزئی انجام دهید .

کابینت سازی یکی از عواملی که سبب می شود شما خواه ناخواه مدل آشپزخانه خود را مورد بازسازی قرار دهید .

برای مثال لوله های تاسیساتی ممکن است در قسمت هایی پیاده سازی شده باشد که در مدل طراحی شده کابینت شما جای نادرست است . لازم است برای سفارش کابینت جدید جای لوله های تاسیساتی را تعویض کنید .

اگر هم تمایل دارید کل آشپزخانه را مورد تعویض قرار دهید یا جای آن را عوض کنید ، باز هم نیاز به کلی هزینه جهت بازسازی دارد .

دکوراسیون آشپزخانه با نمای سنگی
دکوراسیون آشپزخانه با نمای سنگی

نقش طراح معمار و کابینت ساز در طراحی دکوراسیون آشپزخانه

معمار کسی است که طراحی و دکوراسیون کلی یک فضا را به عهده دارد . زمانی که یک زمین ساخته می شود در ابتدا معمار و نقشه کش طرح کلی و طراحی بخش های جزئی را انجام می دهد.

در این مرحله لازم است دقت کافی به عمل آید تا یک محیط رفاهی و توام با آرامش برای کسانی که قرار است در خانه ساخته شده ساکن شوند، فراهم بشود.

در صورتی که معمار یک طرح نامناسب برای دکوراسیون داخلی منزل طراحی کرده باشد ساکنین خانه راضی نخواهند بود و سعی در بازسازی طرح خواهند داشت .

بازسازی آشپزخانه معمولاً زمانی انجام می شود که افراد بخواهند دیزاین کابینت آشپزخانه را عوض کنند و طرحی جدید را جایگزین نمایند .

کابینت ساز کیست؟

کابینت ساز کسی است که با توجه به طرحی که مشتری می خواهد دکوراسیون آشپزخانه را عوض می کند و در صورت نیاز جای انشعاباتی مثل گاز، برق و آب تعویض می شود.

سرامیک نیز یکی از بخش های مهم در دکوراسیون آشپزخانه است که یا به صورت کامل تعویض می شود و یا با استفاده از چسب سرامیک ها بر روی دیوار نصب می شوند.

طراح کابینت ساز می بایست طراحی را به گونه ای انجام دهد که دسترسی سریع، جادار بودن، شیک بودن و انعکاس نور را برای فضای آشپزخانه فراهم کند.

نقش کابینت ساز با توجه به نوع طرحی که ارائه می دهد و متریالهایی که در ساخت بکار می برد در زیبایی بیشتر دکور آشپزخانه بسیار مهم است.

دکوراسیون آشپزخانه با طراحی ساده و زیبا
دکوراسیون آشپزخانه با طراحی ساده و زیبا

نکاتی قابل توجه در طراحی دکوراسیون آشپزخانه

نکات زیادی هستند که سبب می شوند آشپزخانه به شکلی زیبا و جذاب اجرا و پیاده سازی شود.

رعایت مثلث طراحی برای دسترسی سریعتر به اشیاء

یخچال ، سینک و گاز جزء بخش هایی هستند که یک کدبانو در آشپزخانه بیشتر با آنها سر و کار دارد . دسترسی سریع و آسان به این سه مقوله امکان راحتی شستشو و پخت پز را فراهم می کند.

چیدمان در دکوراسیون آشپزخانه
چیدمان در دکوراسیون آشپزخانه

مراجعه به یک کابینت ساز حرفه ای

کابینت سازها همگی ساخت کابینت را آموزش دیده اند و می توانند نوعی از آن را در آشپزخانه شما اجرا کنند . نکته ای که هنگام سفارش کابینت سازی باید مورد توجه قرار دهید، این است که به یک کابینت ساز حرفه ای که کلیه متریالهای با کیفیت را برای آشپزخانه شما می خرد، مراجعه کنید.

شاید برای شما هم پیش آمده است که می خواهید کابینت سفارش دهید ، به چند کابینت ساز مراجعه کرده اید و هر کدام قیمت های متفاوتی را ارائه کرده اند.

گمان نکنید که این تفاوت قیمت ها به دلیل گران کار کردن کابینت ساز است بلکه افزایش قیمت به دلیل استفاده از متریال های ساخت است .

هر چه متریال ها از نوع اصل باشد و ساخت کابینت به صورت اصولی و بدون خطا در کار اجرا شود به همان میزان نرخ کار افزایش می یابد.

اجرای سقف کاذب

سقف کاذب یکی از کارهایی است که زیبایی آشپزخانه را دو چندان می کند . سقف کاذب و استفاده از چراغ های رنگی زیبا در سقف می تواند نورپردازی و جلوه بصری زیبایی را برای آشپزخانه فراهم کند.

اجرای کناف در سقف  آشپزخانه
اجرای کناف در سقف دکوراسیون آشپزخانه

آرگ اپن
ارگ اپن می تواند ضایعاتی که در سقف آشپزخانه وجود دارد را به شکلی زیبا پوشش دهد.

آرگ زیبا در دکوراسیون آشپزخانه
آرگ زیبا در دکوراسیون آشپزخانه

استفاده از گل در آشپزخانه

قرار دادن گل و گلدان های مصنوعی یا طبیعی در بخش هایی خالی از آشپزخانه می تواند نمایی زیبا را به نمایش بگذارد.

استفاده از گلدان های طبیعی و مصنوعی در دکوراسیون آشپزخانه
استفاده از گلدان های طبیعی و مصنوعی در دکوراسیون آشپزخانه

استفاده از لامپ یا لوستر مناسب در دکوراسیون آشپزخانه

برای آشپزخانه می توان از لامپ های دو تایی یا سه تایی تزئینی یا لوسترهای مخصوص آشپزخانه استفاده کرد.

سرامیک در دکوراسیون آشپزخانه

سرامیک هم در کف و هم در دیواره ها قابل اجراست . سرامیک آشپزخانه اگر سفید انتخاب شود می تواند باعث دلباز شدن فضا و بزرگی آن شود و نور آشپزخانه را منعکس کند.

استفاده از سرامیک های تیره فضا را دلگیر و کدر نشان میدهد . جدیداً از سرامیک های بین کابینتی در طرح ها و رنگ های مختلفی استفاده می شود . رنگ طلایی و نقره ای بیشترین طرح و طرفدار را دارد.

سرامیک  در دکوراسیون داخلی آشپزخانه
سرامیک  در دکوراسیون داخلی آشپزخانه

کف در دکوراسیون آشپزخانه

کف آشپزخانه می تواند با استفاده از سرامیک یا پارکت طراحی شود . تمیز کردن سرامیک نسبت به پارکت راحت تر است و طرفداران بیشتری دارد .

قرار دادن باکس در کابینت

جا دادن باکس در شلف باعث می شود بتوان وسایل تزئینی و مجسمه هایی را در داخل باکس های شلف به نمایش گذاشت.

باکس بندی و پارتیشن بندی در دکوراسیون آشپزخانه
باکس بندی و پارتیشن بندی در دکوراسیون آشپزخانه

رنگ در کابینت سازی

رنگ و رعایت کنتراست در آن می تواند جلوه بصری مناسبی را برای کابینت ها فراهم کند . رنگ سفید بیشترین طرفدار را در ساخت کابینت دارد و قابل ترکیب با کلیه رنگ های دلخواه مشتریان است.

ترکیب رنگ سفید و طلایی ، سفید و نقره ای یا متالیک از پرطرفدارترین رنگ ها ست . بعضی ها ترجیح می دهند کابینت رنگ و طرح چوب سفارش دهند . بعضی ها هم رنگ هایی مثل زرد ، سبز ، آبی ، بنفش و قرمز را ترجیح می دهند.

رنگ زرد در دکوراسیون آشپزخانه
رنگ زرد در دکوراسیون آشپزخانه

 

رنگ آبی در دکوراسیون آشپزخانه
رنگ آبی در دکوراسیون آشپزخانه

 

رنگ سبز در دکوراسیون آشپزخانه
رنگ سبز در دکوراسیون آشپزخانه

 

رنگ مشکی در دکوراسیون  آشپزخانه
رنگ مشکی در دکوراسیون  آشپزخانه

 

رنگ قرمز در دکوراسیون آشپزخانه
رنگ قرمز در دکوراسیون آشپزخانه

 

رنگ نارنجی در دکوراسیون آشپرخانه
رنگ نارنجی در دکوراسیون آشپرخانه

 

رنگ بنفش در دکوراسیون آشپزخانه
رنگ بنفش در دکوراسیون آشپزخانه

 

دکوراسیون آشپزخانه با تم چوبی
دکوراسیون آشپزخانه با تم چوبی

 

دکوراسیون  آشپزخانه با تم سنگی
دکوراسیون  آشپزخانه با تم سنگی

استفاده از کشوها در دکوراسیون آشپزخانه

کشوها فضایی برای ذخیره سازی ابزارهایی مثل قیچی، چاقو، قاشق چنگال، دستمال، دستگیره، دم کن، سفره، زیرسفره و دیگر موارد هستند .

وجود سه یا شش کشو در بخش هایی از کابینت می تواند کارساز باشد و زیبایی را نیز به همراه داشته باشد .

لوازم برقی در دکوراسیون آشپزخانه

هنگام ساخت کابینت بهتر است از باکس هایی جهت جای دادن وسایل برقی مثل ساندویج ساز ، قهوه ساز ، گوشت کوب برقی ، چای ساز ، آبمیوه گیری و دیگر بساط غذاسازی استفاده کرد.

کابینت های مدل غربی معمولاً جایی برای این ابزارها در نظر می گیرند و هیچ یک از این ابزارها در بیرون از کابینت و در مقابل چشم قرار نمی گیرند.

در کشور ما معمولاً این ابزارها بر روی صفحه کابینت زمینی قرار می گیرند . این کار باعث می شود که این ابزارها در معرض افتادن قرار بگیرند و به دلیل پخت و پز کثیف و روغنی شوند.

کابینت گوشه ای در دکوراسیون آشپزخانه

هر آشپزخانه دارای کنج و گوشه است . کابینت ساز حرفه ای می تواند طوری دکوراسیون آشپزخانه را بچیند که از این گوشه های بهینه ترین استفاده را نماید.

اجرای مدل کابینت منحنی می تواند کنج ها را به صورتی زیبا بپوشاند و فضای پرت و اضافی را پنهان کند.

کابینت گوشه ای در دکوراسیون آشپزخانه
کابینت گوشه ای در دکوراسیون آشپزخانه

طراحی درب های کابینت آشپزخانه

درب ها می توانند به دو شکل با دستگیره و بدون دستگیره اجرا شوند . طرح بدون دستگیره جدیدتر است و طرفداران بیشتری دارد.

طراحی درب کابینت آشپزخانه
طراحی درب کابینت آشپزخانه

استفاده از مایکروویو و فر در داخل کابینت

زمانی که اجاق و فر به صورت جداگانه قرار میگیرند ، نمی توان اطراف آنها را با استفاده از کابینت پوشش داد . همین امر باعث می شود کابینت شیک و زیبا به نظر نرسد.

در صورتی که اگر به صورت تو کار اجرا شوند و داخل کابینت جاسازی شوند ، اطراف آنها توسط چوبی که کابینت ها با آن ساخته شده اند، پوشش داده می شود و زیبایی کار دو چندان می شود.

مایکروفر در داخل کابینت در دکوراسیون آشپزخانه
مایکروفر در داخل کابینت در دکوراسیون آشپزخانه

استفاده از سبد سوپرمارکت در دکوراسیون آشپزخانه

درج این سبد در داخل کابینت باعث می شود شما به راحتی بتوانید خوراکی های مدنظرتان را جهت دسترسی بهتر در داخل آنها بچینید.

میز غذا خوری در دکوراسیون آشپزخانه

 در صورتی که آشپزخانه دارای فضای بزرگی باشد با قرار دادن میز غذا خوری در داخل آشپزخانه ، هم سالن پذیرایی کمتر کثیف می شود و هم اینکه می توان سریعتر و راحت تر به مواد خوراکی و ابزارهای شست و شو دسترسی پیدا کرد.

میز غذاخوری در دکوراسیون آشپزخانه
میز غذاخوری در دکوراسیون آشپزخانه

میز مخفی در دکوراسیون آشپزخانه

اگر آشپزخانه کوچکی دارید و به دلیل کوچکی آن نمی توانید میز در داخل آشپزخانه داشته باشید و تمایل به داشتن میز دارید ، می توانید از کابینت ساز خود بخواهید یک میز مخفی برای شما بسازد.

میز مخفی در داخل کابینت جای می گیرد و همچون کشوها توسط ریل بیرون می آید و در صورت عدم نیاز دوباره به جای خود هل داده می شود.