راهنمای مطالعه

کابینت یکی از ابزارهای اساسی و کاربردی در داخل هر منزل است که مورد توجه کلیه ی اعضای خانواده بویژه کدبانوی خانه است.
کابینت ها از مدل فلزی و نئوپان ساده گرفته تا کابینت چوبی گران قیمت همگی زیبایی های مختص به خود را دارند و هر فردی بر اساس بودجه و سلیقه ای که دارد، مدلی از کابینت را برای آشپزخانه انتخاب می کنند.
یکی از سبک های کابینت آشپزخانه که بسیار زیبا و پرطرفدار است و قابلیت رنگ شدن را نیز دارد، کابینت آشپزخانه انزو می باشد که در این مطلب ما قصد داریم در مورد آن به بحث و گفتگو بپردازیم.

کابینت آشپزخانه انزو

انزو برگرفته از نام برند و شرکت تولید کننده این متریال بنام Zentique می باشد. کابینت انزو در رده بندی کابینت نئوکلاسیک جای گرفته و ورق های آن معمولاً برای بدنه با ضخامت 25 میلی متر و برای درب ها با ضخامت 16 میلی متر تولید می شوند.

کابینت انزو خارق العاده ترکیبی
کابینت انزو خارق العاده ترکیبی

کابینت انزو یا کابینت رنگ شده

کابینت انزو یا کابینت رنگ ایتالیا، به صورت رنگ شده یا روکش پی وی سی طراحی و پیاده سازی می شود. ظاهری همچون کابینت چوبی دارد و زیبایی خاصی را در دکوراسیون آشپزخانه به نمایش می گذارد. مغزی از نوع ام دی اف است و به صورت خام بر روی آن روکش کشیده شده و یا رنگ پاشیده می شود.

کابینت طرح انزو

کابینت طرح انزو کابینتی است که درب ها از چهار طرف توسط دستگاه سی ان سی برش می خورند و در واقع این تفاوت به راحتی توسط چشم قابل ملاحظه است. حال ممکن است این کابینت ها توسط شرکت zentique اجرا نشود و شرکت های داخلی تولید کننده ی آن باشند، اما با نام کابینت انزو در ایران شناخته می شوند و به عبارتی طرح انزو هستند نه خودش.

کابینت آشپزخانه انزو با دو رنگ ترکیبی
کابینت آشپزخانه انزو با دو رنگ ترکیبی

کابینت رنگ چه نوع کابینتی است؟

کابینتی است که بر روی ام دی اف خام، از رنگ هایی با جنس های مختلف استفاده می شود و در واقع رنگ لایه ی پوشاننده است.

کابینت انزو ویترینی
کابینت انزو ویترینی

کابینت روکش دار چه نوع کابینتی است؟

کابینتی است که توسط دستگاه سی ان سی روکش بر روی مغزی ام دی اف در طرح ها و رنگ های مختلف پرس می شود.

کابینت روکش دار با کابینت رنگ شده چه تفاوت هایی دارد؟

 1. تنوع رنگ در کابینت روکش دار بیشتر از کابینت رنگ شده است.
 2. رنگ ها خاصیت استحکام و جلوگیری از نفوذ حرارت، رطوبت و آسیب اشعه ی یو وی دارند.
 3. پاشش رنگ نیز یکی دیگر از مشکلات است. چون در هنگام رنگ پاشی می بایست دقت و حساسیت کافی به خرج داد تا رنگ بصورت یکنواخت و بدون شره کردن بر روی کار پاشیده شود و تا خشک شدن رنگ نیز باید کار را از نفوذ گرد و غبار ایزوله نمود.
کابینت انزو با تم رنگی سفید
کابینت انزو با تم رنگی سفید

کابینت انزو پولیشی

کابینتی است با مغزی ام دی اف و یک لایه رنگ پولیشی که براق است و به مقاومت و ماندگاری ام دی اف کمک شایانی می کند و از فرسایش چوب جلوگیری می نماید. در صورت مات شدن رنگ هم امکان پولیش کردن مجدد و احیا را دارد.

در واقع پولیش نوعی رنگ خمیری مانند است که پس از زیرکاری و رنگ آمیزی کابینت، رنگ پولیشی بر روی کار کشیده می شود و شفافیت و براقیت را به همراه دارد.

کابینت انزو با طراحی پلکانی
کابینت انزو با طراحی پلکانی

انواع کابینت انزو بر اساس روکش

 1. کابینت انزو با روکش پی وی سی
 2. کابینت انزو با روکش رنگ

اهمیت رنگ در کابینت آشپزخانه انزو

رنگ یکی از خواص قابل توجه در کابینت آشپزخانه است، همان طور از اسم  کابینت رنگ انزو پیداست به این کابینت، کابینت رنگ یا کابینت رنگ شده نیز می گویند. به طور کلی کابینت آشپزخانه انزو قابلیت پیاده سازی با سه رنگ پلی استر، رنگ پلی اورتان و رنگ پولیشی را دارد.

کابینت آشپزخانه انزو با تم سبز
کابینت آشپزخانه انزو با تم سبز

انواع کابینت انزو بر اساس نوع رنگ

نوع رنگ استفاده شده برای کابینت انزو آن را به سه دسته تقسیم کرده است که عبارتند از:

کابینت انزو با رنگ پولیشی

کابینت پولیشی از گران ترین مدل های کابینت آشپزخانه انزو می باشد که خارق العاده زیباست و رنگ روی کابینت از درخشندگی و شفافیت بالایی برخوردار است، طوری که زیبایی و شفافیت آن با کابینت هایگلاس رقابت می کند و زیبایی و جلوه ابزار خورده ی آن می تواند رقیب خوبی برای کابینت ممبران باشد.

اگر کابینت پولیشی دچار خط و خش شود و عمیق نباشد به راحتی با پولیش خط و خش را می توان محو کرد، اما استفاده مکرر از پولیش نیز می تواند به کابینت آسیب برساند.

کابینت انزو با رنگ پلی اورتان

کابینت پلی اورتال از دوام بسیار بالایی در مقابل حرارت، نورآفتاب و رطوبت برخوردار است و می تواند براساس سلیقه ی افراد انتخاب شود. رنگ پلی اورتان نسبت به رنگ پولیشی از قیمت و شفافیت کمتری برخوردار است.

کابینت انزو با رنگ پلی استر

اگر بدنبال کابینت انزو ارزان قیمت هستید، می توانید مدل کابینت پلی استر را انتخاب کنید، چون نسبت به کابینت رنگ پلی اورتان و کابینت رنگ پولیشی قیمت ارزانتری دارد اما در مقابل نور مستقیم و رطوبت ممکن است به مرور زمان تغییر رنگ بدهد و رنگ آن کدر شود.

کابینت آشپزخانه انزو سفید با صفحه قهوه ای
کابینت آشپزخانه انزو سفید با صفحه قهوه ای

کمد دیواری انزو

کمد دیواری انزو بسیار شیک است و نمای جذابی را می تواند برای دکوراسیون داخلی فراهم کند. کمد دیواری انزو همچون کمد دیواری چوبی شیک است. مقاومت بالایی دارد و می تواند سالها مورد استفاده واقع شود.

کمد دیواری انزو
کمد دیواری انزو

مراحل ساخت کابینت آشپزخانه انزو

مرحله اول)

اندازه گیری متراژ آشپزخانه و برآورد قیمت

مرحله دوم)

ابتدا طراحی کابینت انزو بصورت دستی بر روی کاغذ و سپس توسط نرم افزار تری دی مکس انجام می شود و موکاپ کابینت انزو بصورت سه بعدی برای مشتری توسط گروه دکومنش ارسال می شود تا مشتری بتواند دیدی کلی از آنچه که قرار است در نهایت کار ببیند را در ابتدای کار ملاحظه نماید و در صورت تمایل تغییرات دلخواه خود را اعمال کند.

مرحله سوم)

ام دی خام با ضخامت معمول بیست و پنج میل برش داده می شود، سپس درب ها توسط دستگاه سی ان سی حکاکی می شوند.

مرحله چهارم)

درب های کابینت به کارگاه رنگ کاری یا ایزوله منتقل می شود، البته می توان این کار را پس از نصب کابینت آشپزخانه انزو در محل نیز انجام داد. رنگ کاری کابینت انزو می تواند به صورت روکش پی وی سی یا رنگ های پلی اوتان، پولیشی و پلی استر انجام شود.

مرحله پنجم)

یونیت های ساخته شده به محل نصب برده می شوند و توسط تکنسین کار یا کابینت ساز، کابینت زمینی انزو و کابینت دیواری انزو در جای خود نصب می شوند.

مرحله ششم)

پس از نصب بدنه، نوبت به نصب درب ها و کشوها می رسد. ابتدا محل ریل ها و لولاها مشخص شده و سپس توسط پیچ در جای خود محکم می شوند.

مرحله هفتم)

در صورت نیاز به نورپردازی، نور مخفی، پاخور یا تاج، به ترتیب هر کدام اجرا می شود.

مرحله هشتم)

نصب کابینت آشپزخانه انزو به اتمام می رسد و به مشتری تحویل داده می شود.

مرحله نهم)

خدمات پس از نصب است که توسط گروه دکومنش در صورت وجود هر گونه مشکل، به مشتریان در اسرع وقت ارائه می شود.

کابینت شیک انزو با تم آبی
کابینت شیک انزو با تم آبی

نحوه اندازه گیری کابینت آشپزخانه انزو

استانداردهای مشخصی برای اندازه گیری کابینت زمینی انزو، کابینت دیواری انزو و کابینت کمدی انزو در نظر گرفته شده است که کابینت ساز طبق آن استانداردها، طول و عرض را ضرب می کند و بر اساس نتیجه متراژ و قیمت را تعیین می نماید.

کابینت انزو با تم رنگی تیره و جذاب
کابینت انزو با تم رنگی تیره و جذاب

نحوه ساخت ورق های انزو

ام دی اف مغزی و هسته ی مرکزی کابینت آشپزخانه انزو است و کیفیت آن تاثیر بسزایی در میزان مستحکم بودن کابینت آشپزخانه و وزن کابینت دارد. ورق های انزو در ابتدا با ام دی اف خام ساخته می شوند، سپس بر روی ام دی اف خام روکش کشیده شده یا رنگ پاشیده می شود.

درب کابینت انزو

درب کابینت آشپزخانه انزو فاکتور اساسی در این نوع کابینت می باشد، چون لبه های درب از چهار طرف سی ان سی می شوند و وقتی به درب ها نگاه می کنیم، یک حالت مواج و تورفتگی را می بینیم که با ضخامت 25، 32، 40 و 50 میلی متر قابل اجرا است.

درب کابینت آشپزخانه انزو
درب کابینت آشپزخانه انزو

قیمت کابینت آشپزخانه انزو

قیمت کابینت ها بر اساس نوع متریال ها و ابزارهای مورد استفاده و همچنین متر محیط آشپزخانه محاسبه می شود. اما تعرفه ای که برای قیمت کابینت آشپزخانه انزو مشخص شده، می تواند از متری هفت میلیون تا متری ده میلیون تومان متغیر باشد که باز هم با توجه به تورم بازار می تواند کاهش یا افزایش پیدا کند.

عوامل متعددی می توانند در قیمت کابینت انزو تاثیرگذار باشند که عبارتند از:

عوامل تاثیرگذار بر قیمت کابینت انزو

 • متخصص و حرفه ای بودن کابینت ساز از عوامل تعیین قیمت کابینت آشپزخانه انزو است. کسی که با کیفیت کار می کند، قیمت بالاتری در ابتدای کار به مشتری ارائه می دهد اما با دوام، ماندگاری و کیفیت بالاتری کابینت را اجرا می کند.
 • نوع رنگ کابینت انزو در قیمت کابینت رنگ شده بسیار تاثیرگذار است و رنگ پولیشی بالاترین قیمت را به خود اختصاص می دهد.
 • نوع مغزی ام دی اف و کیفیت آن نیز در قیمت کابینت رنگ تاثیرگذار است.
 • نوع روکش و کیفیت آن که توسط دستگاه سی ان سی بر روی مغزی ام دی اف کشیده می شود نیز بر قیمت کابینت رنگ شده تاثیر می گذارد.
 • متر محیط آشپزخانه از دیگر عوامل تعیین قیمت است.
 • نوع ابزار آلات بکار برده شده همچون دستگیره ها، پاخورها، تاج ها، قاب ها، لولاها، جک ها، ریل ها، دستگیره ها، اجرای دوبل و دیگر موارد نیز هر کدام می توانند سبب کاهش یا افزایش قیمت کابینت انزو شوند.
 • عمق کابینت، ارتفاع کابینت زمینی و دیواری یکی دیگر از عوامل موثر در تعیین قیمت است.
کابینت آشپزخانه انزو با تم رنگی خاص
کابینت آشپزخانه انزو با تم رنگی خاص

قابلیت های کابینت آشپزخانه انزو

 1. کابینت انزو نسبت به دیگر کابینت ها کمی ضخیم تر است، چون نیاز به اجرا با عمق زیاد و حکاکی و ابزارخوری دارد.
 2. زیبایی کابینت انزو بیشتر به ابزارخوری و حکاکی های روی آن است. کابینت انزو ساده نیز زیباست و کاملاً سلیقه ای است.
 3. وقتی نوع کابینت آشپزخانه انزو پولیشی باشد، می تواند رقیب خوبی برای کابینت آشپزخانه هایگلاس به حساب بیاید.
 4. درب های کابینت انزو کمی سنگین است، بنابراین بهتر است از ابزار یراق بلوم یا فانتونی در طراحی آن استفاده کنید.
 5. مغزی اکثریت مدل های کابینت آشپزخانه همه از نوع ام دی اف هستند و روی آنها توسط روکش پوشانده می شود. بنابراین نوع ام دی اف و کیفیت روکش آن اگر دارای جنس مرغوب و با کیفیت نباشد امکان جدایی روکش از ام دی اف، شکستگی و ترک خوردگی در کابینت فراهم است.
کابینت آشپزخانه انزو با تم بنفش
کابینت آشپزخانه انزو با تم بنفش

اپن یا جزیره کابینت آشپزخانه انزو

بدلیل مقاوم بودن کابینت آشپزخانه انزو، این مدل کابینت گزینه ی مناسبی برای انتخاب است، بویژه اگر تمایل داشته باشید اپن آشپزخانه و یا زیر سینک ظرفشویی به صورت جزیره انزو طراحی و پیاده سازی شود.

قطعاً بدلیل قابلیت ابزارخوری کابینت انزو، جزیره حالا چه به شکل اپن، چه به شکل میز غذاخوری و چه به شکل کانتر زیر سینک ظرفشویی، می تواند زیبایی خارق العاده ای را در آشپزخانه به نمایش بگذارد.

جزیزه انزو
جزیزه انزو

صفحه کابینت آشپزخانه انزو

صفحه ای که برای کابینت انزو استفاده می شود، می تواند از نوع سنگ کورین، کوراس سنگ یا صفحه رو کابینت ام دی اف مغز خارجی با ضخامت 5 سانتی متر باشد که هر کدام قیمت های خاص خودشان را دارند.

صفحه کابینت آشپزخانه انزو
صفحه کابینت آشپزخانه انزو

مزایای کابینت انزو

 • براقیت و شفافیت بالا
 • شیک و تجملاتی
 • رقابت با کابینت چوبی، هایگلاس و ممبران
 • اجرا با رنگ سفید بدلیل بزرگ و روشن جلوه نمودن فضا پرسفارش است.
 • بادوام و مقاوم
کابینت انزو با میز جزیره ای بزرگ و شیک
کابینت انزو با میز جزیره ای بزرگ و شیک

معایبت کابینت انزو

 • مهارت کابینت ساز از عوامل اصلی در زیبا اجرا شدن کابینت انزو است و در صورتی که کابینت ساز غیرحرفه ای باشد، ظاهر کار کاملاً زیرسوال می رود و عیوب نمایان می شود.
 • عدم مقاومت در برابر خط و خش و ضربه و فشار
 • ترمیم کابینت آشپزخانه انزو نسبت به دیگر کابینت ها کاری بس دشوار است.
 • در صورتی که طرح های خیلی ظریف به طور اساسی با روکش پوشانده نشود، امکان خرابی آن بخش ها به مرور زمان وجود دارد.
 • دارای قیمت بالا
کابینت انزو شیک و جذاب کلاسیک
کابینت انزو شیک و جذاب کلاسیک

مشخصات فنی کابینت انزو

 • سبک نئوکلاسیک
 • بدنه ام دی اف
 • روکش پی وی سی یا رنگ
 • ابزار و یراق

نمونه مدل های کابینت آشپزخانه انزو

کابینت زمینی انزو
کابینت زمینی انزو
کابینت آشپزخانه کلاسیک انزو با نمای خارق العاده
کابینت آشپزخانه کلاسیک انزو با نمای خارق العاده
کابینت انزو سفید با صفحه سنگی
کابینت انزو سفید با صفحه سنگی
کابینت آشپزخانه انزو با تم صورتی
کابینت آشپزخانه انزو با تم صورتی
کابینت آشپزخانه انزو با رنگ طوسی
کابینت آشپزخانه انزو با رنگ طوسی
کابینت انزو با تم چوبی
کابینت انزو با تم چوبی
کابینت انزو خارق العاده با میز بزرگ
کابینت انزو خارق العاده با میز بزرگ
کابینت انزو با دو رنگ ترکیبی
کابینت انزو با دو رنگ ترکیبی
کابینت انزو جذاب با صفحه سنگی
کابینت انزو جذاب با صفحه سنگی
کابینت آشپزخانه انزو یک طرفه
کابینت آشپزخانه انزو یک طرفه
کابینت آشپزخانه انزو با رنگ قهوه ای
کابینت آشپزخانه انزو با رنگ قهوه ای
کابینت انزو با صفحه سنگی
کابینت انزو با صفحه سنگی
کابینت انزو با طرح خاص
کابینت انزو با طرح خاص
کابینت انزو شیک و طرح دار
کابینت انزو شیک و طرح دار

مشاوره برای سفارش کابینت انزو

در این مقاله سعی کردیم مفصلاً در مورد کابینت انزو بحث کنیم اما اگر باز هم سوالی در این مورد داشتید، برای دریافت مشاوره و راهنمایی مدنظر خود می توانید با شماره تماس 09122478354 ارتباط برقرار نمایید.

کابینت انزو با طراحی شیک
کابینت انزو با طراحی شیک

سوالات متداول

عوامل تاثیرگذار بر کیفیت و دوام کابینت انزو کدامند؟

می دانید که این روزها کشور چین نیز در هر صنعتی دست برده، بنابراین کابینت آشپزخانه نیز از این امر مستثنی نبوده و در هنگام خرید ورق، می بایست به نوع ورق و برند تولید کننده آن توجه کافی داشته باشید، چون نوع برند و کشور تولید کننده در میزان کیفیت ورق ها سهیم هستند.

از دیگر عوامل تاثیرگذار در افزایش طول عمر کابینت آشپزخانه انزو، عدم تماس آن با آب و رطوبت است، بنابراین سعی کنید اگر بخشی از ورق خیس شد، سریعاً آن را خشک نمایید.

وارد نکردن ضربه و خط و خش از دیگر عوامل تاثیرگذار در افزایش طول عمر کابینت انزو و زیبایی آن است.

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه انزو
طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه انزو

چرا وزن و ضخامت کابینت آشپزخانه انزو زیاد است؟

چون کابینت انزو با عمق زیاد کار می شود و نیاز به حکاکی و ابزار خوری توسط دستگاه سی ان سی دارد.

آیا می توان برای کابینت انزو از رنگ های مات نیز استفاده کرد؟

بله، تنوع رنگ در کابینت انزو نیز قابل ملاحظه است و می تواند به صورت مات یا براق انتخاب شود.

کابینت آشپزخانه انزو با طرح چوب
کابینت آشپزخانه انزو با طرح چوب

کابینت انزو گزینه ی بهتری برای سفارش است یا کابینت آشپزخانه ممبران؟

تفاوت کابینت انزو و کابینت ممبران اولاً در ضخامت روکش می باشد و کابینت انزو بدلیل ضخامت بیشتر مقاومتر است. دوماً تنوع طرح و رنگ در کابینت ممبران بیشتر از کابینت انزو می باشد و قابلیت ابزارخوری بیشتر دارد. سوماً کابینت انزو نسبت به کابینت ممبران قیمت بالاتری دارد و کسانی که بدنبال قیمت ارزانتری هستند، بهتر است کابینت ممبران را انتخاب کنند.

کابینت انزو با میز جزیره ای بزرگ
کابینت انزو با میز جزیره ای بزرگ

کابینت انزو چه تفاوتی با کابینت وکیوم دارد؟

 • قطر لبه ی کابینت انزو نسبت به کابینت وکیوم کمتر است، چون اطراف درب کابینت انزو توسط دستگاه سی ان سی حکاکی می شود.
 • قطر ورق ها و روکش ها در کابینت انزو نسبت به وکیوم بیشتر است.
 • کابینت انزو به صورت عمده با رنگ سفید و براق سفارش داده می شود اما تنوع رنگ در کابینت وکیوم بیشتر است. رنگ سفید پرطرفدارترین رنگ در اجرای کابینت انزو است.
 • قیمت کابینت انزو نسبت به قیمت کابینت وکیوم بالاتر است.
کابینت انزو با رنگ طوسی و صفحه ی چوبی
کابینت انزو با رنگ طوسی و صفحه ی چوبی

کار را بدست چه کابینت سازی بسپارم؟

تجربه ثابت کرده کسانی که برای ساخت هر نوع کابینی قیمت پایینی ارائه می دهند، قطعاً از کیفیت کار کم می کنند و از متریال های ارزان قیمت برای اجرای کابینت استفاده می کنند. بنابراین اگر بدنبال کیفیت هستید کار را بدست کاردان بسپارید و سوابق کاری و نمونه کارهای کابینت ساز را مشاهده کنید.

البته مشاهده نمونه کارها فقط به تنهایی کافی نیست، چون در ابتدا همه ی کابینت ها عکس های زیبایی دارند اما شناخت اجناس و نوع و کیفیت آنها مهم است.

کابینت آشپزخانه انزو با تم زرد
کابینت آشپزخانه انزو با تم زرد

آیا کابینت ساز هنگام تعیین قیمت، هزینه حمل و نقل و نصب کابینت را نیز یکجا اعلام می کند؟

باز هم بستگی به تخصص و نحوه ی کار کابینت ساز دارد. بعضی ها به مشتری به صورت مجزا قیمت هر بخش از کار را ارائه می دهند، اما بعضی ها یک قیمت کلی را برای اجرای کار به مشتری اعلام می کنند.

گروه دکومنش در ابتدای کار یک قیمت کلی به مشتری ارائه می کند که تخمینی است. اگر مشتری با قیمت مشکلی نداشت، پس از متراژ دقیق و محاسبه، قیمت تعیین می شود و سپس کار به مرحله ی اجرا می رود.