راهنمای مطالعه

کابینت آشپزخانه جزء ابزارهای زیباسازی دکوراسیون داخلی فضای آشپزخانه است که به شکل ساده، مدرن، کلاسیک و نئوکلاسیک اجرا و پیاده سازی می شود. یکی از ابزارهای جذاب در دکوراسیون آشپزخانه،اکسسوری کابینت آشپزخانه است که منجر به جذابیت فضا و در صورت اجرای خلاقانه حیرت افراد می شود.

با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با اکسسوری ها و انواع آن آشنا کنیم.

اکسسوری کابینت آشپزخانه

به حداکثر رساندن استفاده از فضای ذخیره سازی کابینت آشپزخانه با قطعات و لوازم جانبی یکی از اهداف اولیه برای بازسازی کابینت آشپزخانه است که سبب حفظ عملکرد بهتر تجهیزات آشپزی می شود و سهولت استفاده از ابزارها را فراهم می کند.

اکسسوری ها ابزارهای شیک و کاربردی هستند که به صورت توکار و با طراحی هندسی شکل می توانند جذابیت خارق العاده ای را در دکوراسیون آشپزخانه به نمایش بگذارند.

اکسسوری یا لوازم جانبی کابینت آشپزخانه چیست؟

اکسسوری ها یا لوازم جانبی آشپزخانه تجهیزاتی هستند که در زیبایی کابینت آشپزخانه و استفاده بهینه از حداقل فضا در جاهای غیرقابل دسترس را فراهم می کنند. اکسسوری ها برای آشپزخانه های کوچک بسیار مناسب هستند و سبب می شوند از حداقل فضا بتوان برای جاسازی اشیاء استفاده کرد.

اکسسوری بیرون کشنده چوبی
اکسسوری بیرون کشنده چوبی

لزوم استفاده از اکسسوری کابینت آشپزخانه چیست؟

استفاده از اکسسوری کابینت یا لوازم جانبی از عاقلانه ترین کارها بخصوص در فضاهای کوچک است که سبب نظم خاص در فضا می شود و امکان جاسازی اشیاء را در غیرقابل دسترس ترین نقاط سه گوش فراهم می کند.

کاربرد اکسسوری کابینت آشپزخانه

 1. نظم بخششیدن به دکوراسیون آشپزخانه و تقسیم بندی کانترهای کابینت آشپزخانه به شکلی زیبا و جذاب همراه با استفاده بهینه از فضا
 2. افزایش عملکرد بهتر ابزارهای آشپزی
 3. دسترسی ساده و آسان به تجهیزات آشپزی
 4. استفاده صد در صدی از کل فضای آشپزخانه

قیمت اکسسوری آشپزخانه

قیمت اکسسوری ها بستگی به نوع و مدل اکسسوری و جنس آن دارد. اکسسوری ها توسط برندهای مختلف با طرح ها و قیمت های متفاوت وارد بازار می شوند و جنس متریال های اکسسوری که معمولاً پلاستیک یا فلز است، تعیین کننده قیمت اکسسوری کابینت آشپزخانه است.

اکسسوری پشت دری
اکسسوری پشت دری

اکسسوری آشپزخانه مدرن

اکسسوری کابینت آشپزخانه مدرن ساده و شیک طراحی می شود و رویه ی کار مطابق با مدل کابینت آشپزخانه طراحی و پیاده سازی شده و همه چیز در یک فضای مخفی پنهان می شود.

اکسسوری آشپزخانه کلاسیک

درب های اکسسوری ها مطابق با متد کابینت آشپزخانه کلاسیک به شکل ساده و طرح دار پیاده سازی می شود.

اکسسوری کابینت آشپزخانه کوچک

اگر آشپزخانه شما کوچک است و بدنبال استفاده بهینه از فضا هستید، بهترین گزینه استفاده از اکسسوری های مختلف در داخل کابینت است که امکان استفاده بهینه از کل باکس های کابینت حتی غیرقابل دسترس ترین نقاط را فراهم می کند.

اکسسوری کابینت آشپزخانه بزرگ

در فضاهای بزرگ امکان پیاده سازی اکسسوری ها در ابعاد بزرگ و با دسترسی راحتر فراهم است و پیچیدگی های طراحی نسبت به کابینت آشپزخانه کوچک کمتر می شود.

بهترین و جذاب ترین اکسسوری های کابینت آشپزخانه و معرفی مدل های مختلف

اکسسورها هر کدام جذابیت ها و کارایی های خاص خود را دارند اما اجرای حرفه ای بعضی از آنها سبب حیرت بیننده می شود.

انواع اکسسوری کابینت آشپزخانه

مدل های مختلف اکسسوری آشپزخانه با کارایی های متفاوت سبب راحتی کدبانوی خانه می شود.

اکسسوری کشوهای کابینت آشپزخانه

کشوها فضاهایی هستند که معمولاً اشیاء به صورت نامرتب و درهم و برهم در داخل آن جای داده می شوند و اگر در داخل کشوها از اکسسوری های مختلف استفاده کنید، می توانید کلیه ی اشیاء را بصورت مرتب و با چیدمانی جذاب در کنار هم بچینید.

اکسسوری کابینت کمدی

کابینت کمدی می تواند بصورت یک انباری جهت جای دادن مواد غذایی فاسد نشدنی و وسایل برقی مورد استفاده قرار بگیرد.

اکسسوری سبدی کمدی برای کابینت آشپزخانه
اکسسوری سبدی کمدی برای کابینت آشپزخانه

اکسسوری کابینت آشپزخانه سبدی

این اکسسوری ها به شکل سبد هستند که می توان ظروف را همچون سبد سینک در داخل آن بصورت مرتب چید.

اکسسوری قفسه ادویه کابینت آشپزخانه

این اکسسوری را می توان در کوچکترین فضای اضافی چند سانتی متری پیاده سازی کرد و ادویه ها را در مکانی دور از چشم و در فضایی پنهان بصورت مرتب چید و در موقع نیاز مصرف کرد.

اکسسوری انباری کابینت آشپزخانه

این اکسسوری می تواند جایگاه مناسبی برای چیزهایی باشد که کمتر نیاز دارید و می خواهید در مکانی که دسترسی سختی دارد، آنها را بچینید. این اکسسوری معمولاً به صورت هل دادن و بیرون کشیدن طراحی می شود.

اکسسوری سینی کابینت آشپزخانه

این اکسسوری یک باکس است که در اندازه های 9 تا 12 سانتی تقسیم بندی می شود و می توان در این باکس ها سینی های چای، شیرینی و تابه ها را نگهداری کرد.

اکسسوری گیره کشوی کابینت آشپزخانه

این اکسسوری برای ظروفی استفاده می شود که شکستنی هستند و نمی خواهید از جای خود تکان بخورد.

اکسسوری کشویی جادار و زیبا
اکسسوری کشویی جادار و زیبا

اکسسوری گوشه کور بیرون کش کابینت آشپزخانه

این اکسسوری برای فضاهایی که قابلبیت استفاده ندارند و در عمق کابینت گوشه ای قرار دارند، مورد استفاده قرار می گیرند و به راحتی می توان ظروف را در داخل آن چید و در مواقع مورد نیاز بیرون کشید و استفاده کرد.

شربت خانه یا اکسسوری بیرون کش انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

شربت خانه سرآشپز در کابینت آشپزخانه

یک انباری معمولی است که از چندین طبقه تشکیل شده است و با بیرون کشیدن امکان دسترسی به محتویات داخلی را فراهم می سازد.

انباری کابینت دیواری

تعدادی باکس داخلی است که بصورت قفسه بندی امکان جای دادن اشیاء را فراهم می کند.

انباری رول اوت کابینت آشپزخانه

این انباری برای نگهداری مواد غذایی فاسد نشدنی گزینه ی مناسبی است.

اکسسوری چهارپایه کابینت بیرون کش

این اکسسوری دارای پلکانی است که امکان دسترسی به بالاترین قسمت کابینت دیواری را فراهم می کند. ابتدا اکسسوری از جای مخفی بیرون کشیده می شود، سپس پلکان آن توسط جک باز می شود و پس از استفاده دوباره پلکان توسط جک بسته شده و اکسسوری پلکانی به جای خود هل داده می شود.

اکسسوری کنجی شیک و بزرگ
اکسسوری کنجی شیک و بزرگ

اکسسوری نگهداری تجهیزات آشپزی کابینت

تجهیزاتی مثل همزن در آشپزخانه بسیار کاربردی هستند و برای دسترسی راحت می توان برای آن جایگاهی ایجاد نمود.

اکسسوری کارد و چاقو کابینت آشپزخانه

یکی از تجهیزات کابینت آشپزخانه و پرکاربرد ابزار چاقو است که برای جای دادن آن یک کشو را به اکسسوری چاقو اختصاص می دهند و شما به راحتی می توانید چاقوها را به طور مرتب در داخل آن بچینید. این اکسسوری حاوی یک تخته برش که قابلیت جابجایی دارد نیز می باشد.

اکسسوری زیر سینکی وسایل تمیزکاری کابینت آشپزخانه

زیر سینک فضایی است که معمولاً خانم ها ابزارهای شستشو و تمیزی را در داخل آن جای می دهند و اگر از اکسسوری در داخل باکس زیرسینک استفاده شود، قطعاً باکس ظاهری شیک و مرتب خواهد داشت.

اکسسوری زیرسینک
اکسسوری زیرسینک

اکسسوری سبد سوپرمارکت کابینت آشپزخانه

یکی از اکسسوری های جذاب و زیبا که در کابینت آشپزخانه بکار می رود، سبد سوپرمارکت است. لوازم جانبی سوپرمارکت در اندازه ها و مدل های مختلف با توجه به نوع طراحی، در بخش های متعدد کابینت آشپزخانه قرار می گیرند و به صورت ریلی باز و بسته می شود و محل مناسبی برای نگهداری پیاز، سیب زمینی، خشکبار، حبوبات و دیگر موارد هستند.

انواع سبد سوپرمارکت

 • سبد سوپرمارکت زمینی
 • سبد سوپرمارکت نیم طبقه
 • سبد سوپرمارکت مواد شوینده
 • سبد سوپرمارکت از کنار
 • سبد سوپرمارکت یخچال دار
 • سبد سوپرمارکت وسط

اکسسوری راه پله ای کابینت

این مدل از لوازم جانبی آشپزخانه برای فضاهایی استفاده می شوند که غیرقابل دسترس هستند. قسمت هایی مثل بالای یخچال که غیرقابل دسترس هستند را می توان از اکسسوری راه پله ای استفاده کرد. بدین شکل می توان اکسسوری را بیرون کشید و به بالا هدایت کرد و از قسمت غیرقابل دسترس استفاده نمود.

اکسسوری کابینت آشپزخانه گوشه ای یا کنجی

کابینت کنجی یکی از بخش هایی است که همه دوست دارند زیباتر طراحی شود و اکسسوری کنجی یکی از پرطرفدارترین لوازم جانبی است که به دلیل داشتن سبد چرخشی، تمامی لوازم از دید عموم پنهان می ماند و در موقع نیاز در دسترس قرار می گیرد.

نام دیگر این اکسسوری Magic Corner است که در انواع مختلف مثل لمن و هندسی طراحی و پیاده سازی می شود و باعث می شود کابینت گوشه ای به یکی از مورد علاقه ترین بخش های کابینت آشپزخانه تبدیل شود.

اکسسوری گوشه ای یا کنجی از سه قسمت می تواند تشکیل شود.

 1. سبد سوپرمارکت دو طبقه قابل نصب بر روی درب اصلی
 2. رانر طبقه ای که از طریق آن سبد سوپرمارکت نصب شده روی درب به سبد سوپرمارکت داخلی متصل می شود.
 3. سبد سوپرمارکت دو طبقه داخل که به صورت افقی حرکت می کند.
اکسسوری کنجی در کابینت آشپزخانه
اکسسوری کنجی در کابینت آشپزخانه

اکسسوری کابینت آشپزخانه کشویی

یکی دیگر از لوازم جانبی در کابینت آشپزخانه، لوازم جانبی کشویی است. با استفاده از این اکسسوری می توانید بهترین طراحی کابینت آشپزخانه را با دسترسی راحت به تجهیزات داشته باشید. بهترین مکان برای نصب اکسسوری کشویی فضاهای عمیق و بلااستفاده می باشد.

اکسسوری ریلی چرخشی کابینت

این اکسسوری در ابتدا توسط ریل بیرون می آید، سپس با یک حالت چرخشی امکان دسترسی به اشیاء چیده شده را فراهم می کند.

اکسسوری کنجی چرخشی
اکسسوری کنجی چرخشی

اکسسوری میز مخفی در کابینت آشپزخانه

در این روش به شیوه ای زیبا می توان میز را در داخل کابینت آشپزخانه پنهان کرد و در موقع نیاز آن را بیرون کشید و مجدداً پس از استفاده دوباره به جای خودش منتقل کرد.

اکسسوری سطل ریلی کابینت

قرار گرفتن وسایلی مثل سبد سیب زمینی و پیاز، سطل برنج و سطل زباله از مواردی هستند که بر زیبایی و نمای آشپزخانه تاثیر منفی می گذارد و همین امر باعث شده تا طراحان دکوراسیون داخلی آشپزخانه، فضایی برای پنهان سازی چنین لوازمی در نظر بگیرند. لوازم جانبی سطل ریلی به صورت دو شماره و چهار شماره یا دو عدد و چهار عدد در دسترس هستند.

اکسسوری سطل زباله دوتایی
اکسسوری سطل زباله دوتایی

اکسسوری جای قابلمه در کابینت آشپزخانه

یکی از مشکلاتی که خانم ها در آشپزخانه با آن درگیر هستند، بودن فضایی برای جای دادن قابلمه هاست، بخصوص برای قابلمه هایی با ابعاد بزرگ که در هر فضایی جای نمی گیرند. جالب است بدانید که طراحان به این موضوع هم فکر کرده اند و با استفاده از اکسسوری قابلمه فضایی ایجاد کرده اند که دارای ریل،قلاب و کشوهای بزرگ است و می تواند جای مناسب را برای جای دادن قابلمه ها در آشپزخانه فراهم کند.

اکسسوری جای قابلمه
اکسسوری جای قابلمه

اکسسوری ظروف شکستنی کابینت آشپزخانه

اکثریت کابینت ها طوری طراحی می شوند که دارای باکس هایی هستند و خانم ها مجبورند لوازم شکستنی خود را روی هم بچینند که گاهاً لب پر می شوند یا می شکنند. یکی از لوازم جانبی کابینت آشپزخانه، اکسسوری ظروف شکستنی است که شما می توانید ظروف خود را به صورت منظم در داخل آن بچینید و در مواقع نیاز بردارید.

اکسسوری میخی برای ظروف شکستنی
اکسسوری میخی برای ظروف شکستنی

سوالات متداول

پرکاربردترین اکسسوری کابینت آشپزخانه در ایران کدام است؟

در ایران سبد سوپرمارکت و سبد سیب زمینی و پیاز جزء پرکاربردترین اکسسوری هاست که در برخی آشپزخانه ها اجرا و پیاده سازی می شود.

آیا می توان بعداً از اکسسوری ها در داخل کابینت آشپزخانه استفاده کرد؟

برخی از اکسسوری ها نیاز به تجهیزات پیشرفته برای پیاده سازی ندارند و به راحتی می توان آنها را در داخل باکس ها و قفسه ها پیاده سازی کرد اما اگر اکسسوری حرفه ای باشد نیاز به تخصص کابینت ساز جهت پیاده سازی دارد.

بهترین برند اکسسوری کابینت آشپزخانه کدام است؟

برند فانتونی کشور ایتالیا، ملونی، هفله و یونی هوپر، سرشناس ترین برند های تولید کننده اکسسوری ها هستند، اما برندهای چینی و ایرانی زیادی نیز در زمینه طراحی و تولید اکسسوری های کابینت آشپزخانه فعالیت دارند.

آیا امکان ساخت سفارشی اکسسوری ها در ابعاد و اندازه های دلخواه میسر است؟

خیر، اکسسوری ها در ابعاد و اندازه های مشخص طراحی و پیاده سازی می شوند و به صورت آماده در بازار موجود هستند و می بایست فضای کافی برای نصب آنها فراهم کرد.