کابینت آشپزخانه جزء ابزارهای اساسی در فضای هر منزل است که به شیوه های مختلفی اجرا می شود. کابینت آشپزخانه بخش های متعددی دارد که یکی از این بخش ها تاج کابینت است و مدل ها و طرح های مختلفی برای اجرا دارد.

تاج کابینت

تاج کابینت آشپزخانه متریالی است چند سانتی متری که در لبه های کابینت دیواری با طرح ها و نقش و نگارهای مختلف اجرا می شود و سبب زیبایی هر چه بیشتر کابینت دیواری می شود و یک نمای شیک و خارق العاده را ایجاد می کند.

تاج کابینت به صورت آماده و متری در بازار به فروش می رسد و بیشتر آماده بازاری هستند تا اینکه کابینت ساز خودش بخواهد آن را بسازد.

تاج کابینت آشپزخانه
تاج کابینت آشپزخانه

تاج کابینت آشپزخانه

تاج کابینت آشپزخانه قابل اجرا با متریال های مختلف مثل ام دی اف، هایگلاس، ممبران و چوب است که به درخواست مشتری مورد استفاده قرار می گیرد و اگر مشتری تمایلی نداشته باشد، از تاج کابینت استفاده نمی شود. اگر از تاج کابینت استفاده نشود، بالاترین قسمت لبه های کابینت دیواری، حالتی صاف خواهد داشت.

تاج کابینت خطی
تاج کابینت خطی

تاج و زیرچراغی کابینت  

تاج و زیرچراغی کابینت آشپزخانه هر دو در یک متریال به اجرا گذاشته می شوند. در واقع به سفارش مشتری در فاصله های مشخصی بر روی تاج کابینت و یا کمی عقب تر از تاج و بر روی متریالی سوراخ هایی ایجاد می شود و در داخل آن سوراخ ها از آلوژن هایی با نورهای رنگی استفاده می شود. قطعاً نورپردازی تاج کابینت از ایده های خلاقانه و زیباست که سادگی را از میان می برد و یک طرح خارق العاده را به نمایش می گذارد.

نمونه مدل های تاج کابینت آشپزخانه همراه با ایده های ناب و جذاب

کابینت آشپزخانه مینیمال تاج دار
کابینت آشپزخانه مینیمال تاج دار
کابینت آشپزخانه تاج دار با تعداد باکس زیاد
کابینت آشپزخانه تاج دار با تعداد باکس زیاد
طراحی کابینت آشپزخانه تاج دار
طراحی کابینت آشپزخانه تاج دار
کابینت آشپزخانه با طراحی خارق العاده و رنگ قهوه ای
کابینت آشپزخانه با طراحی خارق العاده و رنگ قهوه ای
تاج کابینت آشپزخانه با طرح خطی
تاج کابینت آشپزخانه با طرح خطی
کابینت آشپزخانه آبی با تاج ساده و خطی
کابینت آشپزخانه آبی با تاج ساده و خطی

انواع تاج کابینت

کابینت آشپزخانه را می توان با انواع مدل های تاج کابینت طراحی و پیاده سازی کرد.

تاج کابینت ام دی اف

از اسمش پیداست که جنس این مدل تاج از نوع ام دی اف است و قیمت تاج کابینت ام دی اف مناسب است، زیرا تاج بالای کابینت ام دی اف در بخشی غیرقابل دسترس قرار دارد، مقاومت بیشتری دارد و دچار فشار و خط و خش نمی شود.

تاج کابینت آشپزخانه ام دی اف می تواند هم رنگ و هم طرح بدنه اصلی کابینت باشد و یا اینکه با یک طرح و رنگ متفاوتی ساخته شود.

انواع تاج کابینت ام دی اف بر اساس طرح رنگ و مدلی که دارند شماره گذاری می شوند و مشتری می تواند براساس شماره آن را انتخاب و سفارش دهد.

کابینت ام دی اف با تاج ساده
کابینت ام دی اف با تاج ساده

تاج کابینت ممبران

تاج بالای کابینت ممبران یکی از شیک ترین و جذابترین مدل های سفارش تاج است، چون می توان بر روی آن از طرح های ریز و درشت زیبا استفاده کرد. مدل تاج کابینت ممبران در اکثریت موارد به صورت سفارشی ساخته شده و طرح آن توسط دستگاه پی وی سی بر روی مغزی ام دی اف روکش می شود.

انواع تاج کابینت ممبران بر اساس مدل و طرحی که مشتری انتخاب کرده است، ساخته می شود و معمولاً مدل آن با مدل و بدنه اصلی کابینت ممبران ست می شود. در کابینت ممبران می توان از تاج کابینت شیاردار و یا تاج کابینت منبت کاری شده، همراه با طرح های برجسته زیبا استفاده کرد که هر دو روش سادگی طرح تاج را از بین می برند و یک مدل تاج کابینت سفارشی را به نمایش می گذارند.

تاج کابینت ممبران با طرح های شیک و جذاب
تاج کابینت ممبران با طرح های شیک و جذاب

تاج کابینت هایگلاس

تاج کابینت هایگلاس هم به صورت آماده و هم به صورت سفارشی قابل اجرا است. در صورتی که کابینت هایگلاس سفارش داده اید، می توانید از کابینت ساز خود درخواست کنید که طراحی تاج کابینت را نیز خود برعهده بگیرد و طرحی مثل طرح کابینت آشپزخانه یا یک طرح  با ایده جدید و رنگ متفاوت را بسازد.

انواع تاج کابینت هایگلاس را می توان براساس طرح و رنگ به مدل های مختلفی تقسیم بندی کرد. مدل تاج کابینت هایگلاس نمای براقی دارد و می تواند جذابیت خارق العاده ای برای دکوراسیون آشپزخانه فراهم کند. تاج کابینت هایگلاس سفید در طرح های مختلف اما با زمینه یا طرح سفید بیشترین سفارش را به خود اختصاص داده اند.

تاج کابینت ساده

در ساخت این مدل از تاج، فرقی نمی کند برای ساخت تاج کابینت آشپزخانه از چه متریالی استفاده شده باشد، فقط تاج یک مدل ساده و بدون طرح دارد.

کابینت آشپزخانه با تاج ساده
کابینت آشپزخانه با تاج ساده

تاج کابینت مدرن

کابینت مدرن، کابینتی است که برای ساخت آن اکثریت طرفدار سادگی هستند و به طور معمول برای سفارش کابینت مدرن از تاج استفاده نمی شود. اما اگر افراد بخواهند تاج کابینت داشته باشند، معمولاً از یک طرح ساده بدون خط و برجستگی استفاده می شود.

تاج کابینت کلاسیک

دوستان می تونم بگم تاج کابینت آشپزخانه کلاسیک یکی از زیباترین و جذاب ترین مدل های تاج کابینت است، چون اصلاً به صورت ساده کار نمی شود و برای طراحی آن از طرح های برجسته خارق العاده و شیک استفاده می شود که می تواند نمای جذابی را برای کابینت خانه شما به همراه داشته باشد.

کابینت آشپزخانه چوبی تاج دار
کابینت آشپزخانه چوبی تاج دار

تاج کابینت نئوکلاسیک

تاج کابینت آشپزخانه نئوکلاسیک هم می تواند به صورت ساده طراحی شود و هم به صورت شلوغ همراه با طرح های ریز و درشت برجسته، انتخاب سادگی یا شلوغی تماماً به سلیقه مشتریان عزیز بستگی دارد.

کابینت آشپزخانه نئوکلاسیک با تاج ساده
کابینت آشپزخانه نئوکلاسیک با تاج ساده

رنگ تاج کابینت

رنگ تاج کابینت آشپزخانه می تواند عین رنگ بدنه اصلی کابینت آشپزخانه باشد و یا با یک رنگ مترادف یا متضاد با بدنه اصلی کابینت آشپزخانه ساخته شود. انتخاب رنگ تاج کابینت کاملاً سلیقه ای است، اما به نظر من بهترین رنگ تاج کابینت آشپزخانه رنگی است که با رنگ بدنه متفاوت باشد، چون در این صورت نمای جذاب تری دارد و بیشتر به چشم می آید.

انواع رنگ در تاج کابینت

از پرکاربردترین رنگ ها برای انتخاب تاج کابینت می توان موارد زیر را نام برد.

تاج کابینت سفید

رنگ سفید برای انتخاب تاج کابینت زیاد مورد استفاده قرار می گیرد، بویژه در کابینت چوبی و کابینت ممبران رنگ سفید نسبت به دیگر رنگ ها کاربرد بیشتری دارد. رنگ سفید به راحتی با هر رنگی که بدنه کابینت داشته باشد، ست می شود.

کابینت آشپزخانه سفید با تاج سفید و ساده
کابینت آشپزخانه سفید با تاج سفید و ساده

تاج کابینت مشکی

تاج کابینت سیاه نیز یکی دیگر از رنگ های پراستفاده برای انتخاب تاج است. تاج کابینت با رنگ مشکی نیز همچون رنگ سفید قابل ست شدن با هر رنگی است.

تاج کابینت قهوه ای

یکی از پراستفاده ترین رنگ هایی که در ساخت تاج کابینت مورد استفاده قرار می گیرد، رنگ قهوه ای است. رنگ قهوه ای در طرح های چوبی به صورت تاج کابینت فندوقی، تاج کابینت گردویی، تاج کابینت با طرح چوب، تاج کابینت قهوه ای تیره و تاج کابینت قهوه ای روشن قابل اجرا است.

کابینت آشپزخانه با تاج قهوه ای
کابینت آشپزخانه با تاج قهوه ای

تاج کابینت زرد

رنگ زرد یکی از رنگ های خاص است که برای رنگ تاج کابینت، گاهی توسط بعضی از مشتریان انتخاب می شود.

کابینت شیک و ساده با تاج خطی
کابینت شیک و ساده با تاج خطی

اندازه تاج کابینت

اندازه تاج کابینت آشپزخانه با توجه به مدل طراحی تاج کابینت، می تواند سایزی بین 3 سانت تا 15 سانتی متر باشد.

اندازه در تاج کابینت آشپزخانه
اندازه در تاج کابینت آشپزخانه

نصب تاج کابینت چگونه انجام می شود؟

برای نصب تاج کابینت آشپزخانه از نوارهای خاصی استفاده می شود و به کمک این نوارها به راحتی می توان کابینت را به تاج متصل کرد. در برخی موارد از چسب یا میخ برای اتصال تاج به کابینت، استفاده می شود.

قیمت تاج کابینت

قیمت تاج کابینت آشپزخانه براساس متر طول محاسبه می شود و هر چند متر که باشد به ازای نوع متریال برای آن قیمت تعیین می شود. متریال ها توسط برندهای مختلف و با کیفیت های متفاوتی تولید می شوند و قیمت و کیفیت متفاوتی دارند.

کابینت شیک و ساده با تاج
کابینت شیک و ساده با تاج

خرید تاج کابینت آشپزخانه

خرید تاج کابینت به چند شکل میسر است.

  1. خرید تاج کابینت از سایت ها به صورت آنلاین
  2. خرید تاج کابینت از طریق شبکه های اجتماعی
  3. خرید تاج کابینت از بازار به تاج کابینت آماده بازاری معروفند.
  4. خرید تاج کابینت سفارشی که توسط کابینت ساز طراحی و آماده می شود.
کابینت سفید با تاج ساده
کابینت سفید با تاج ساده

تاج کابینت بازاری

تاج کابینت آماده بازاری در بازار به صورت آماده به فروش می رسد که معمولاً از نوع ام دی اف یا نئوپان است و هر کدام براساس طول، قیمت گذاری شده اند.

تاج کابینت سفارشی

زمانی که شما تمایل دارید دقیقاً مشابه متریالی که برای ساخت کابینت آشپزخانه استفاده شده است، تاج کابینت نیز طراحی و ساخته شود، می توانید از کابینت ساز خود درخواست کنید که تاج شما را بسازد و همان را در فضای آشپزخانه نصب کند.

حرف آخر

وجود تاج کابینت باعث می شود نمای کابینت آشپزخانه از حالت سادگی خارج شود و به اصطلاح لبه های کابینت فرم خاصی را به خود بگیرد.

سوالات متداول

آیا کابینت با تاج بهتر است یا کابینت بدون تاج نمای جذاب تری دارد؟

اگر مدل کابینت شما از نوع ام دی اف یا کابینت هایگلاس باشد، استفاده از تاج کابینت یا عدم استفاده از آن نمی تواند زیبایی خاص تری ایجاد کند و کاملاً بستگی به سلیقه اعضای خانواده دارد. به نظر شخص بنده، اگر مدل کابینت شما از نوع کابینت انزو، کابینت چوبی و کابینت ممبران است، به هیچ وجه از نصب تاج بر روی کابینت آشپزخانه غافل نشوید، چون در این مدل کابینت ها، تاج یک نمای خارق العاده ای را می آفریند.

تاج کابینت چه نقشی دارد و اهمیت تاج کابینت در زیبایی فضا چقدر است؟

اگر کابینت از نوع کلاسیک و نئوکلاسیک باشد، قطعاً نمای اصلی و زیبایی کار همان تاج کابینت است و نبود آن یک نقص بزرگ در طراحی کابینت آشپزخانه به حساب می آید و بودن تاج کابینت اهمیت خیلی زیادی دارد. اگر کابینت از نوع مدرن باشد، اهمیت تاج کابینت آشپزخانه کمرنگ می شود و کاملاً به سلیقه سفارش دهنده بستگی دارد.