کابینت آشپزخانه ابزاری بسیار کاربردی است و وجود آن از ضروریات در هر خانه و کاشانه است. کابینت آشپزخانه اجزاء مختلفی دارد که در این مبحث ما می خواهیم مفصلاً در مورد جزیره کابینت آشپزخانه و انواع آن همراه با مدل های کابینت جزیره ای صحبت کنیم. امیدوارم با ما همراه باشید، همراهی شما باعث خوشحالی و دلگرمی ما است.

جزیره کابینت آشپزخانه

جزیره کابینت آشپزخانه، یکی از اجزاء مستقل در کابینت سازی است که به صورت ساده و طرح دار در رنگ ها و طرح های مختلف اجرا و پیاده سازی می شود و می توان از انواع جزیره کابینت به شکل های مختلف استفاده نمود.

امروزه آشپزخانه ها طوری ساخته می شوند که فضای بین آشپزخانه و اتاق نشیمن کاملاً باز است و دیوارها که قبلاً واسطه ای بین آشپزخانه و سالن بودند، حذف شده اند. برای ایجاد یک پوشش و جداکننده بین آشپزخانه و سالن پذیرایی از اپن و در حالت جذاب تر از جزیره کابینت آشپزخانه استفاده می شود.

قیمت جزیره کابینت آشپزخانه

جزیره آشپزخانه در کابینت سازی به صورت دلخواه سفارش داده می شود. قیمت جزیره بستگی به متراژ و طول و عرض جزیره دارد و نوع متریالی که برای ساخت جزیره مورد استفاده قرار می گیرد، در تعیین قیمت جزیره کابینت دخیل است.

اگر تمایل دارید در مورد متریال ها، نحوه ساخت، متراژ استاندارد و قیمت جزیره در آشپزخانه مطلع شوید با شماره 09122478354 تماس حاصل نمایید.

عکس مدل کابینت جزیره ای

اپن جزیره ای

اگر به جای اپن، شکلی ساده از جزیره را برای چیدمان فضا در هنگام سفارش کابینت آشپزخانه استفاده کنید، جذابیت بیشتری را برای دکوراسیون داخل منزل خود فراهم خواهید کرد. اپن شکلی ساده دارد و جذابیت چندانی ندارد. اپن از مد افتاده و این روزها اپن جزیره ای بیشتر روی مدار مد است. در واقع جزیره همان اپن است اما به شکل یک جزء کاملاً مستقل، اپن ساده تر است و ارتفاع بلندتری نسبت به جزیره دارد.

انواع جزیره کابینت آشپزخانه

جزیره های آشپزخانه ای به شیوه ها و متدهای مختلف قابل اجرا و پیاده سازی هستند.

جزیره آشپزخانه میزی

میز جزیره طوری طراحی می شود که از صفحه جزیره به عنوان میزغذاخوری استفاده می شود. این جزیره می تواند در وسط آشپزخانه یا به صورت اپن ما بین فضای آشپزخانه و سالن نشیمن اجرا شود.

جزیره با فضای ذخیره سازی

جزیره برای فضای ذخیره سازی طوری است که داخل کانتر جزیره کابینت به صورت کشو یا باکس طراحی می شود و کدبانوی خانه می تواند در داخل آن ابزارهای آشپزی را بچیند.

جزیره مابین آشپزخانه و سالن نشیمن

جزیره یک دیوار و یا یک مانع بین فضای آشپزخانه و سالن نشیمن ایجاد می کند. معمولاً آشپزخانه ها در کنار سالن های پذیرایی طراحی و اجرا می شوند و بدلیل حذف دیوارهای فضای آشپزخانه، سالن پذیرایی و آشپزخانه یکدست و یکپارچه می شوند.

در سال های اخیر این چنین مد شده و اکثریت آشپزخانه ها با سالن پذیرایی یکدست هستند و دیوار و اپنی بین دو فضا وجود ندارد. می توان با یک جزیره یا اپن، فضای آشپزخانه و سالن را از هم جدا کرد.

جزیره با اجاق گاز

جزیره اجاق گازی طوری طراحی می شود که روی صفحه جزیره اجاق گاز نصب می شود. این مدل جزیره در بهترین حالت در وسط آشپزخانه کار گذاشته می شود و یا به عنوان جزیره آشپزخانه خطی کاربرد دارد. در این مدل از جزیره ها، هود به صورت سقفی کار گذاشته می شود.

جزیره با سینک

جزیره آشپزخانه با سینک طوری طراحی می شود که سینک ظرف شویی در داخل کابینت جزیره کار گذاشته می شود و آبچکان سینک از سقف آویزان می شود.

جزیره با اجاق گاز و سینک

جزیره با اجاق گاز و سینک به گونه ای است جزیره متر طول زیادی دارد. می توان بر روی صفحه جزیره هم سینک و هم اجاق گاز را به صورت کنار هم کار گذاشت.

کابینت جزیره ای

زمانی که زیر صفحه جزیره به شکل باکس و کانتر جهت جاسازی اشیاء موجود در آشپزخانه مورد استفاده قرار بگیرد، جزیره نقش یک کانتر یا باکس کابینت را ایفا می کند.

هود جزیره ای

هود جزیره ای برای طرح جزیره ای می باشد که اجاق گاز روی جزیره اجرا شده باشد، در این صورت هود در بالای جزیره قرار گرفته و از سقف آویزان می شود.

طراحی آشپزخانه جزیره ای

طرح جزیره می تواند به شکل ال، یو، دایره و خطی طراحی شود. در واقع طراحی جزیره بستگی به مدل آشپزخانه شما دارد.

جزیره آشپزخانه خطی

جزیره خطی آشپزخانه زمانی به اجرا گذاشته می شود که کابینت آشپزخانه نیز به شکل خطی طراحی شده باشد. یعنی یک طرف از فضای آشپزخانه کابینت شده باشد و سه طرف آن آزاد باشد. در این صورت می توان از جزیره خطی استفاده کرد و به اندازه محیطی که کابینت اشغال کرده، بین سالن و آشپزخانه یک میز جزیره ای خطی ساخته می شود.

کاربردهای جزیره خطی متفاوت است و می تواند به شکل های مختلف اجرا و پیاده سازی شود که کاملاً سلیقه ای است و به بودجه مشتریان بستگی دارد.

مدل های جزیره خطی

جزیره آشپزخانه مربعی

شکل مربعی جزیره یکی از شیک ترین حالت هاست، بویژه برای آشپزخانه های کوچک خارق العاده است و می تواند به شکلی جمع و جور و جذاب در وسط یا کناره های آشپزخانه با طول و عرض یکسان، اجرا و پیاده سازی شود.

مدل های جزیره مربعی

جزیره آشپزخانه مدور

بعضی از آشپزخانه ها یک حالت قناسی و منحنی دارند که طراحی کابینت و جزیره آنها کمی دشوار است و نیاز به استفاده از دستگاه های مخصوص برای ایجاد حالت منحنی متریال ها دارند. جزیره مدور یا جزیره دایره ای می تواند به شکل یک طرح زیبا و منحنی اجرا و پیاده سازی شود.

مدل های جزیره مدور یا جزیره دایره ای

جزیره آشپزخانه ال

بعضی ها دوست دارند جزیره ای که سفارش می دهند به شکل L باشد و به عنوان یک دیوار یا مانع دو طرفه مورد استفاده قرار بگیرد.

مدل های جزیره ال

جزیره آشپزخانه یو شکل

وقتی فضای آشپزخانه به شکل مربعی باشد و بتوان سه طرف فضا را به صورت جزیره برای کاربردهای مختلف طراحی کرد، مدل جزیره ای یو شکل به نمایش گذاشته می شود.

مدل های جزیره U

انواع جزیره آشپزخانه بر اساس سبک اجرا

کابینت آشپزخانه در سبک های مختلفی اجرا و پیاده سازی می شود. فقط سه مدل از سبک ها در کشور ما و در حال حاضر خیلی پرطرفدار و پرکاربرد هستند.

جزیره کلاسیک

جزیره آشپزخانه کلاسیک جزیره ای است که روی آن طرح های جذابی کنده کاری یا حک می شوند. زمانی که سفارش شما کابینت ممبران یا کابینت چوبی است، مدل ساخت جزیره اگر کابینت ساز حرفه ای و خلاق باشد، می تواند خارق العاده زیبا باشد و یک جزیره لاکچری برای دکوراسیون آشپزخانه طراحی و اجرا شود.

کابینت کلاسیک کابینتی است که طرح و شلوغی در فضا ایجاد می کند و جزیره قشنگ ترین بخش کابینت کلاسیک است و می تواند با استفاده از ستون ها و سرستون های خارق العاده شیک و جذاب با طرح های حک شده و منبت کاری شده اجرا و پیاده سازی شود.

جزیره نئوکلاسیک

کابینت آشپزخانه نئوکلاسیک نسبت به کابینت کلاسیک کمی ساده تر است و می توانیم غلظت طرح های کنده کاری شده و منبت کاری شده روی درب های کابینت آشپزخانه و جزیره را کمتر کنیم و آنها را به شکل ساده تری سفارش دهیم.

جزیره مدرن

جدیدترین مدل کابینت جزیره ای که شکلی ساده دارد، جزیره آشپزخانه  مدرن است. یعنی هیچ طرح یا برجستگی بر روی ظاهر جزیره به چشم نمی خورد اما می توان خود جزیره را به شکلی حرفه ای و ایده پردازی شده طراحی کرد مثلاً میز تاشو گذاشت، از نردبان مخفی استفاده کرد.

انواع جزیره براساس نوع متریال

متریال های متعددی در ساخت کابینت ها مورد استفاده قرار می گیرند که هر کدام ویژگی های خاص خودشان را دارند.

جزیره ام دی اف

بعد از کابینت های فلزی، اولین کابینتی که از جنس چوب بود و توانست چند سالی جایگاه اول را در کابینت سازی به خودش اختصاص دهد، کابینت ام دی اف بود که دارای سطحی مات است و به صورت ساده یا طرح دار به بازار عرضه می شود.

جزیره آشپزخانه ام دی اف سطح مات دارد و به شکل یک جزیره ساده اجرا می شود. اگر کابینت ساز خلاقیت داشته باشد، می تواند ایده های نابی را برای اجرای آن به کار ببرد.

جزیره هایگلاس

یکی از جداب ترین متریال ها برای ساخت کابینت آشپزخانه، هایگلاس است. کابینت هایگلاس چند سالی است که مهمان خانه های ایرانی است و با درخشندگی و براقیت خاصی که دارد، به عنوان یک متریال لاکچری نمای جذابی را به نمایش می گذارد.

جزیره هایگلاس با استفاده از متریال هایگلاس در طرح ها و رنگ های مختلف ساخته می شود و ظاهری براق و درخشان دارد و معمولاً کسانی که طرفدار سبک مدرن هستند، از جزیره آشپزخانه هایگلاس استفاده می کنند.

جزیره ممبران

یکی از زیباترین و جذاب ترین متریال ها برای ساخت جزیره آشپزخانه، ممبران است. ممبران همان ام دی اف است که روکش ممبران توسط دستگاه سی ان سی بر روی آن پرس می شود. دستگاه سی ان سی حافظه ای دارد که طرح توسط اپراتور به حافظه دستگاه منتقل می شود و دستگاه پس از پردازش، طرح را بر روی متریال ام دی اف خام پیاده سازی می کند.

چیزی که در کابینت ممبران و جزیره ممبران حائز اهمیت است، حرفه ای بودن کابینت ساز و نوع و نحوه روکش کردن ام دی اف است. اگر مرحله روکش به درستی و با دقت انجام نشود، پس از مدتی ممکن است روکش از روی کار جدا شود.

یکی از ویژگی های جزیره ممبران، ساخت ستون ها و سرستون های زیبا و خارق العاده با طرح های جذاب و شگفت انگیز است و به همین دلیل گفتم، جزیره آشپزخانه ممبران از جذاب ترین جزیره ها برای سفارش است.

جزیره چوبی

چوب شاید نتواند از نظر طراحی و ایجاد طرح های برجسته شگفت انگیز و خارق العاده با ممبران رقابت کند، اما جزیره آشپزخانه چوبی علاوه بر زیبایی خارق العاده، دارای کیفیت و ماندگاری بسیار بالایی است. در برابر رطوبت مقام است. چیزی بنام روکش وجود ندارد که بخواهد از روی مغزی جدا شود و مشکل بیافریند. کابینت چوبی و جزیره آشپزخانه چوبی از بهترین گزینه ها برای انتخاب یک طرح بادوام و ماندگار است، اما قیمت بالایی دارد.

جزیره فرامید

یکی دیگر از متریال هایی که در سالهای اخیر مد شده و بیشتر به شکل ترکیبی با هایگلاس به اجرا گذاشته می شود، فرامید می باشد که تقریباً هم قیمت و مشابه ام دی اف است، اما سطح برجسته تری نسبت به ام دی اف دارد. جزیره آشپزخانه فرامید با ترکیب هایگلاس، با دو طرح و رنگ مختلف جذابیت بالایی برای دکوراسیون آشپزخانه فراهم می کند.

جزیره آشپزخانه با چرخ یا جزیره متحرک

به دلیل اینکه جزیره ها در فضای آشپزخانه و در کابینت سازی به صورت کاملاً مستقل و جدا از کابینت آشپزخانه طراحی و اجرا می شوند، می توان در صورتی که مشتری تمایل داشته باشد، از چرخ به جای پایه جزیره استفاده کرد و جزیره را جابجا نمود.

جزیزه آشپزخانه ثابت

جزیره به شکل ثابت و در طرح های مختلف اجرا می شود و قابلیت جابجا شدن ندارد.

جزیره آشپزخانه با پایه

اگر بخواهید مدل جزیره پایه دار باشد، پایه ها می توانند به شکل پایه کوتاه یا پایه بلند و با استفاده از متریال های چوبی و فلزی ساخته شوند.

پاخور جزیره آشپزخانه

در صورتی که جزیره به صورت بدون پایه اجرا شود، نیاز است برای ایستایی و محکم بودن آن از پایه استفاده شود، حال برای پوشاندن پایه ها از پاخور استفاده می شود تا پایه ها از معرض دید پنهان بمانند.

جزیره آشپزخانه ایرانی

جزیره آشپزخانه های ایرانی معمولاً به شکل ساده یعنی همان اپن با ارتفاع بلند ساخته می شوند. زمانی که مدل جزیره از نوع چوب یا ممبران باشد، جزیره می تواند طرح و ساخت شیک تر و جذاب تری داشته باشد، در غیر این صورت جزیره ساده و شیک خواهد بود.

جزیره آشپزخانه کوچک

آشپزخانه های کوچک چون فضای کمی دارند، قدرت مانور زیادی برای ساخت جزیره آشپزخانه وجود ندارد، اما اگر آشپزخانه به شکل خطی طراحی شده، می توان با یک جزیره کوچک هم فضا را تفکیک کرد و هم طرح جزیره کوچک و شیک را به نمایش گذاشت.

جزیره آشپزخانه بزرگ

جزیره بزرگ برای فضاهای بزرگ است و شما می توانید هر مدلی که دوست دارید و با هر متراژی جزیره خود را سفارش دهید. در آشپزخانه های بزرگ، جزیره معمولاً در مرکز آشپزخانه قرار می گیرد و بیشتر به عنوان میز غذاخوری و یا سینک ظرف شویی کاربرد دارد.

در نهایت

جزیره آشپزخانه متریالی است که به دلخواه سفارش داده می شود. بودن جزیره می تواند فضا و چیدمان را شیک تر و جذاب تر نماید و یک جدا کننده بین سالن و آشپزخانه باشد، اما نبودن جزیره نیز مشکلی در طرح و چیدمان فضای آشپزخانه ایجاد نمی کند.