راهنمای مطالعه

خانم ها تایم زیادی را در آشپزخانه سپری می کنند، بنابراین نیاز یه یک استراتژی شیک برای چیدمان فضای آشپزی دارند و لازم است برای زیباتر شدن آن کمی سلیقه به خرج دهند. سبک ها برای سفارش کابینت آشپزخانه متفاوت اند، همچون سبک مدرن، سبک کلاسیک، سبک نیمه کلاسیک، سبک سلطنتی و سبک لوکس اما سبک مدرن و سبک کلاسیک بیشترین طرفدار را دارد. در این مبحث قصد داریم مفصلاً در مورد کابینت با سبک کلاسیک گفتگو کنیم.

کابینت کلاسیک

کابینت کلاسیک یکی از مدل های پرطرفدار برای فضای آشپزخانه است که بدلیل حس نوستالژیک افراد زیادی تمایل به سفارش آن دارند. سبک کلاسیک با طرح ها، رنگ ها، تزئینات، منبت کاری و کنده کاری هایی که در ظاهر دارد، می توان چیدمانی اشرافی و لوکس را برای محیط آشپزی به ارمغان بیاورد.

کابینت آشپزخانه کلاسیک

کابینت آشپزخانه کلاسیک کابینتی است با قدمتی دیرینه، همراه با باکس بندی های طرح دار، ستون ها و سرستونها، باکس های ویترینی، دکوری، تاج و قاب و پاخور که می تواند به صورت ترکیبی در کنار هم دکوراسیون شیکی را برای فضای آشپزخانه فراهم کند. ساختار اصلی این کابینت معمولاً چوب است. از سقف کاذب یا سقف کنفی همراه با نورپردازی های زیبا در فضا استفاده می شود. چیدمان فضا کاملاً منعطف است و می توان این سبک را با سبک های دیگر نیز ترکیب کرد.

کابینت کلاسیک چیست؟

سبکی است قدیمی در عین حال پرطرفدار که اصل هنر و حالت نوستالژیک را به تصویر می کشد و آمیزه ای از هنر، تزئینات، زیبایی و جذابیت است که می تواند به شکل ساده یا شلوغ طراحی و پیاده سازی شود.

انواع کابینت کلاسیک

در دنیای کابینت سازی مدل های جذاب کابینت کلاسیک متنوع و زیاد است و هر فرد با توجه به سلیقه ای که دارد یک مدل را به صورت تکی یا ترکیبی سفارش می دهد.

کابینت چوبی کلاسیک

بهترین کابینت کلاسیک، کابینت کلاسیک چوبی است، چون این کابینت تماماً از چوب ساخته می شود و چوب هایی که در ساخت آن بکار می رود حاصل گرانترین چوب ها از درختانی مثل راش، گردو و افرا می باشند. چوب می تواند یک فضای خارق العاده طبیعی و لوکس همراه با گرما و صمیمیت را برای دکوراسیون خانه فراهم کند.

کابینت ممبران کلاسیک

کابینت کلاسیک ممبران نیز همچون کابینت چوبی جذابیت خارق العاده ای دارد، بویژه اگر در ساخت آن از ستون ها، سرستون ها و طرح ها و نقش های حکاحکی شده ی شیک و خارق العاده استفاده شود. جزیره یکی از زیبایی های بکر در کابینت ممبران است که این زیبایی و تنوع طرح را هیچ یک از مدل های دیگر کابینت ندارد. رنگ سفید و صدفی از رنگ های پرطرفدار در سفارش کابینت آشپزخانه کلاسیک ممبران است.

کابینت طرح چوب کلاسیک

زمانی که هزینه سفارش کابینت چوبی را نداشته باشید، بهتر است کابینت طرح چوب را جایگزین کنید. کابینت آشپزخانه طرح چوب کلاسیک ظاهراً شبیه کابینت چوبی است اما از نظر کیفی قابل قیاس نیست.

کابینت رومی کلاسیک

کابینت کلاسیک رومی حاوی طرح هایی است برجسته و زیبا و به طور کل سبک رومی سبکی لوکس و شلوغ است که بیشتر به تزئینات، منبت کاری ها، حکاکی ها و این چنین موارد اهمیت می دهد.

کابینت انزو کلاسیک

به طور کل کابینت انزو در سبک نئوکلاسیک قرار دارد اما اگر در طراحی آن همچون سبک کلاسیک از طرح های شلوغ و تم های حک شده و منبت کاری شده ی بیشتری استفاده شود، می توان سبک نئوکلاسیک را به سبک کلاسیک نزدیکتر کرد یا اینکه به طور کل کابینت آشپزخانه انزو کلاسیک را به تصویر کشید. کابینت رنگ کلاسیک را می توان به صورت کابینت رنگ پولیشی کلاسیک، کابینت رنگ پلی اورتان کلاسیک و کابینت رنگ پلی استر کلاسیک اجرا و پیاده سازی کرد.

انواع کابینت کلاسیک بر اساس کاربرد و نحوه ی اجرا

کابینت ها به چند شکل مختلف در فضای آشپزخانه جای می گیرند.

کابینت زمینی کلاسیک

کابینت زمینی آشپزخانه کلاسیک حاوی پاخور می باشد که پایه های کار را پوشش می دهد و بر روی درب ها معمولاً نقش و نگارهایی حک می شود. صفحه ای که بر روی کابینت کلاسیک زمینی گذاشته می شود، ترجیحاً سنگ است و در صورت استفاده از متریالی مشابه با متریال ساخت کابینت، سعی می شود رنگ صفحه کمی نسبت به رنگ خود کابینت متمایز باشد.

کابینت دیواری کلاسیک

کابینت دیواری آشپزخانه کلاسیک به دیوار چسبانده می شود و معمولاً ارتفاع آن تا سقف امتداد می یابد و فاصله ی آن تا کابینت زمینی به صورت استاندارد 60 سانتی متر است.

کابینت ویترینی کلاسیک

در ساخت کابینت آشپزخانه کلاسیک معمولاً بخشی از فضا به ویترین اختصاص داده می شود و در این ویترین می توان اشیاء تزئیناتی چید. ویترین می تواند دارای درب شیشه ای یا طلقی باشد.

کابینت کمدی کلاسیک

کابینت کمدی آشپزخانه کلاسیک به صورت یک دست از زمین تا سقف طراحی می شود و درب کابینت کمدی می تواند به صورت دو درب حالت بازشو یا ریلی طراحی شود.

بهترین ایده ها برای کابینت کلاسیک

کابینت کلاسیک سفید از جدابترین رنگ های در اجرای این سبک است.

نمونه مدل های کابینت کلاسیک سفید

طراحی کابینت آشپزخانه کلاسیک

برای اینکه طراحی کابینت آشپزخانه کلاسیک زیبا و جذاب و مطابق میل شما باشد، زمانی که کابینت ساز برای برآورد متراژ به خانه ی شما می آید نیازها و آن طرحی که در ذهن خود دارید را برای او بازگو کنید تا دقیقاً بداند چه چیزی می خواهید و طبق نیاز شما فضا چیده شود.

طراحی کابینت کلاسیک ابتدا توسط کابینت ساز با دست بر روی کاغذ ترسیم می شود و سپس طرح به دست طراح می رسد و طراح با استفاده از نرم افزار اتوکد، تری دی مکس یا دیگر نرم افزارهای طراحی اقدام به ترسیم سه بعدی طرح کابینت آشپزخانه کلاسیک می نماید.

عناصر ضرروی در طراحی کابینت کلاسیک جای اداوتی مثل یخچال، ماشین های شستشو و ظروف برقی، هود و سینک است. سقف و نحوه ی طراحی آن، کف و نوع آن همه از عناصر اصلی در چیدمان دکوراسیون آشپزخانه می باشد.

عناصر کابینت کلاسیک

عناصر متعددی در کنار هم قرار می گیرند تا زیبایی منحصر به فرد را در آشپزخانه رقم بزنند.

جزیره در کابینت کلاسیک

جزیره در کابینت آشپزخانه کلاسیک می تواند دارای طرح های برجسته، ستون ها، پایه، پاخور و طرح های جذاب باشد که بر روی صفحه ی آن می توان سینک ظرفشویی قرار داد یا اینکه بخشی از وسط صفحه را به نصب اجاق گاز اختصاص داد و در فضای سقف هود را به صورت معلق محکم نمود. روش دیگر می توان از جزیره کلاسیک به عنوان میز غذاخوری استفاده کرد و دور آن صندلی چید.

تاج و زیرچراغ در کابینت آشپزخانه کلاسیک

اکثریت کابینت های کلاسیک شامل تاج و زیرچراغ هستند و استفاده از نورمخفی در کابینت کلاسیک بسیار مرسوم است. تاج و زیرچراغ در کابینت کلاسیک می تواند در طرح های مختلف اجرا و پیاده سازی شود اما بیشترین کاربرد را طرح دندانه موشی دارد.

پاخور در کابینت کلاسیک

برای حفظ زیبایی کابینت کلاسیک و عدم نمایش پایه ها از پاخور در کابینت زمینی کلاسیک استفاده می شود.

ستون و سرستون کابینت کلاسیک

کابینت کلاسیک سبکی است که در طراحی آن از ستون ها و سرستوهای زیبا با طرح های ریز و درشت استفاده می شود و زیبایی کار را دو چندان می کند.

دستگیره در کابینت کلاسیک

دستگیره در کابینت آشپزخانه کلاسیک برعکس کابینت مدرن پرطرفدار است و تنوع طرح و رنگ دستگیره بسیار زیاد است و رنگ های طلایی و نقره ای بیشترین سفارش را دارد.

کاور هود در کابینت کلاسیک

کاور هود در کابینت آشپزخانه کلاسیک بویژه در مدل ممبران می تواند طراحی بسیار زیبایی داشته باشد. مععمولاً کاور هود به شکل شومینه ای طراحی می شود و بر روی آن طرح های جذاب همچون گل حک می شود.

صفحه کابینت آشپزخانه کلاسیک

صفحه  کابینت کلاسیک معمولاً از سنگ است و اگر هم توان مالی برای خرید سنگ نداشتید، می توانید از صفحه های ام دی اف با روکش پی وی سی که طرح سنگ هستند، استفاده کنید تا نمایی همچون نمای سنگی داشته باشد.

باکس های تزئیناتی در کابینت آشپزخانه کلاسیک

باکس های تزئیناتی به سه شکل درب شیشه ای، درب طلقی یا بدون درب در کابینت کلاسیک اجرا می شود که می توان در این باکس ها اشیاء تزئیناتی مثل گل و گلدان های طبیعی و مصنوعی، مجسمه ها و کتاب جای داد.

کتابخانه در کابینت آشپزخانه کلاسیک

علاقمندان به کتاب تمایل دارند بخشی از کابینت کلاسیک به جای دادن کتاب اختصاص داده شود. می توان قسمتی از جزیره یا باکسی بر روی کابینت دیواری را به کتابخانه اختصاص داد.

نورپردازی در کابینت کلاسیک

نورپردازی کابینت آشپزخانه کلاسیک به صورت نورمخفی اجرا می شود که این نور مخفی می تواند در زیر تاج باشد و یا اینکه در داخل باکس های ویترینی یا باکس هایی که جهت گذاشتن اشیاء تزئیناتی طراحی شده است، اعمال شود.

قیمت کابینت کلاسیک

قیمت کابینت آشپزخانه کلاسیک بستگی به متریال های مصرفی دارد و هر نوع متریالی که انتخاب شود قیمت متفاوتی خواهد داشت.
بدلیل تورم بازار و عدم ثبات قیمت ها نمی توانیم قیمت دقیقی بیان کنیم. برای کسب اطلاعات در مورد قیمت کابینت آشپزخانه کلاسیک با مشاورین گروه دکومنش تماس حاصل نمایید.

موارد مهمی که در کیفیت کابینت کلاسیک دخیل هستند، کدامند؟

چسب
نوع چسبی که جهت اتصال روکش به مغزی ام دی اف مورد استفاده قرار می گیرد، بسیار مهم است و اگر از چسب های نامرغوب استفاده شود، به مرور زمان روکش از ام دی اف جدا می شود.
نوع روکش
روکش هایی که بر روی مغزی ام دی اف در کابینت روکش چوبی و کابینت ممبران استفاده می شود از لحاظ کیفی با هم تفاوت دارند، بنابراین برای ماندگاری کار می بایست از روکش های مرغوب و با کیفیت مطرح استفاده شود.
جنس ام دی اف خام
بر روی ام دی اف خام روکش ممبران یا چوبی چسبانده می شود و نوع ام دی اف خام و شرکت تولید کننده ی آن نیز در ماندگاری کابینت آشپزخانه دخیل هستند.
نوع دستگاه سی ان سی
روکش ها توسط دستگاه و مواد چسبنده بر روی ام دی اف خام پرس می شوند و نوع دستگاه در پرس روکش و کیفیت چسبندگی آن بسیار تاثیرگذار است.
جنس ابزار و یراق
ابزار و یراق در کابینت کلاسیک بهتر است از برندهای معتبر باشد تا بتواند کیفیت قابل قبولی را برای استفاده داشته باشد.

مزایای کابینت آشپزخانه کلاسیک

 • امکان ایده پردازی و خلق طرح های جذاب در این مدل از کابینت زیاد است.
 • ابزارهای آشپزی در این کابینت به راحتی ست می شوند.
 • امکان ساخت تا سقف و استفاده حداکثر از فضای آشپزخانه فراهم است.
 • تنوع در طرح و رنگ

معایب کابینت آشپزخانه کلاسیک

 • در صورت آسیب دیدن بخشی از کابینت امکان تعویض یا ترمیم وجود ندارد.
 • نصب کابینت آشپزخانه کلاسیک بدلیل پیچیدگی های طرح کمی سخت است.
 • تمیز کردن کابینت کلاسیک بدلیل وجود باکس های ویترینی و پیچیدگی های طراحی کمی دشوار است.
 • استفاده از متریال های بی کیفیت در ساخت کابینت کلاسیک سبب می شود با گذشت زمان زیبایی کار زیرسوال برود.

ویژگی های کابینت کلاسیک

 1. دارای طرح ها و نقش و نگارهای منب کاری و معرق کاری
 2. دارای ستون و سرستون
 3. دارای بخش های تزئیناتی و ویترینی
 4. دارای دستگیره هایی در طرح ها و رنگ های شیک با درخشندگی بالا
 5. سقف دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک با استفاده از کنف یا سقف کاذب پوشانده می شود و همراه با نورپردازی است.
 6. کف دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک معمولاً از پارکت و سرامیک می باشد.

سوالات متداول

کدام سبک آشپزخانه برای شما مناسب است؟ آشپزخانه کلاسیک یا مدرن

آشپزخانه کلاسیک جذابیت بخصوصی دارد و طوری طراحی می شود که حس گرما و صمیمیت را برای محیط فراهم می کند. متریال های دکوراسیون داخلی آشپزخانه کلاسیک معمولاً از چوب است و کفپوش نیز از چوب یا همان پارکت ساخته می شود.

وقتی حرف از رنگ کابینت کلاسیک می شود، آشپزخانه های کلاسیک ترجیحاً از رنگ های خنثی مثل سفید، کرم، خاکستری، طوسی، سبز و آبی استفاده می کنند و رنگ های روشن خیلی پرطرفدار است، چون حس گرما و دل باز بودن برای محیط را فراهم می کنند.

سبک مدرن برعکس سبک کلاسیک از حداقل تزئینات استفاده می کند و همه چیز به شکلی ساده، شیک و هوشمندانه در کنار هم قرار می گیرد و به جز درب های کابینت و وسایلی مثل یخچال، لباسشویی، ماشین ظرفشویی، سینک و هود، چیز اضافی در فضا دیده نمی شود.

کابینت کلاسیک چه تفاوتی با کابینت نئوکلاسیک دارد؟

کابینت کلاسیک سبکی است که پیش تر از کابینت نئوکلاسیک مورد استفاده قرار می گرفت و نوعی سبک سنتی و قدیمی محسوب می شود. بعد از اینکه کابینت مدرن پا به عرصه ی کابینت سازی گذاشت، تلفیقی از مدل مدرن و مدل کلاسیک طبق ایده های طراحی بوجود آمد که سبک نئوکلاسیک نام گرفت. کابینت نئو کلاسیک حد وسط بین کابینت کلاسیک و کابینت مدرن است نه به سادگی مدرن و نه به شلوغی کلاسیک.

آیا امکان ترکیب کردن سبک مدرن و سبک کلاسیک در دکوراسیون آشپزخانه وجود دارد؟

البته، شما اگر به هر دو سبک علاقه دارید، می توانید در فضا هر دوی آنها را پیاده سازی کنید و عناصر هر دو سبک را به شیوه ای هنرمندانه و خلاق در کنار هم بچینید.

چه رنگی برای کابینت کلاسیک مناسب است؟

کابینت کلاسیک با رنگ های روشن هم شیک تر است هم طرفداران بیشتری دارد و کابینت کلاسیک سفید انتخاب ایده آل برای فضای آشپزخانه است.

در طراحی کابینت کلاسیک بهتر است از یک رنگ استفاده شود یا دو سه رنگ ترکیبی؟

کابینت کلاسیک معمولاً بصورت تک رنگ و بیشتر به رنگ سفید سفارش داده می شود اما در صورت تمایل می توانید آن را به صورت ترکیبی با دو یا سه رنگ نیز سفارش دهید اما قطعاً تک رنگ زیباتر است.