راهنمای مطالعه

کابینت آشپزخانه یکی از ابزارهایی است که همه در داخل خانه از آن استفاده می کنند و هر کس مدلی از آن را سفارش می دهد.

همه ی کابینت ها با هر مدل و متریالی که ساخته شوند، تجهیزات تقریباً یکسانی دارند، مثل کابینت زمینی، کابینت دیواری، درب کابینت، صفحه کابینت، کشوها، دستگیره ها، لولاها، پایه کابینت، پاخور کابینت، تاج کابینت و خیلی از موارد دیگر که بعضی از آنها سلیقه ای است و می تواند بر روی کابینت اضافه نشود. این مواردی که اسم بردم در همه نوع کابینت یکسان است، اما بحث ما در اینجا در مورد صفحه کابینت است.

صفحه کابینت آشپزخانه

صفحه ی کابینت آشپزخانه، از اساسی ترین بخش های کابینت است، چون هم در زیبایی نما و دکور کابینت نقشی اساسی دارد و هم خیلی کاربردی است. خانم ها موقع آشپزی و شستشو از صفحه کابینت استفاده های زیادی می کنند و ابزارهای پخت و پز و آشپزی هم گاهی بر روی صفحه کابینت آشپزخانه قرار می گیرد.

در سبک کابینت نئوکلاسیک و کابینت کلاسیک امکان قرار دادن اشیاء بر روی صفحه کابینت فراهم است، اما اگر کابینت مدرن سفارش داده باشید، گذاشتن اشیاء زیاد بر روی صفحه کابینت، می تواند سبک مدرنیته بودن کابینت را زیر سوال ببرد.

کابینت آشپزخانه ترکیبی با صفحه سفید و طرح چوب
کابینت آشپزخانه ترکیبی با صفحه سفید و طرح چوب

صفحه کابینت آشپزخانه چیست؟

صفحه کابینت نوعی ورق با ضخامت 3، 5 تا 5 سانتی متری است که بر روی کابینت زمینی توسط پیچ و چسب، چسبانده می شود و به طور کلی صفحه پوشاننده ی باکس های داخلی کابینت زمینی است و نمای اصلی کابینت بعد از درب ها، صفحه ی کابینت است.

صفحه کابینت آشپزخانه انزو
صفحه کابینت آشپزخانه انزو

انواع طرح صفحه کابینت آشپزخانه

صفحه یک لب یا صفحه کابینت آشپزخانه تک لب

این مدل صفحه کاربرد بیشتری دارد، چون کابینت ها به هم چسبیده هستند و یک سوی آنها دارای لب هست.

صفحه دو لب یا صفحه کابینت آشپزخانه دو لب

این مدل کارایی کمتری در ساخت کل کابینت آشپزخانه دارد و بیشتر در ساخت اپن آشپزخانه بکار می رود که هر دو طرف آن دارای لبه است.

کابینت هایگلاس با صفحه سفید
کابینت هایگلاس با صفحه سفید

جنس صفحه کابینت آشپزخانه از چیست؟

جنس صفحه کابینت می تواند از چوب، فلز یا سنگ باشد.

انواع صفحه کابینت

انواع مدل های صفحه کابینت آشپزخانه که می توانید سفارش دهید، زیادند و تنوع بسیار است. با ما همراه باشید تا شما را با مدل های مختلف صفحه کابینت آشپزخانه آشنا کنیم.

مرسی که برای مطالعه مطلب وقت می گذارید.

کابنت منحنی با صفحه سنگی
کابنت منحنی با صفحه سنگی

1. صفحه کابینت سنگی

یکی از بهترین مدل های صفحه کابینت آشپزخانه، صفحه سنگی است. در عین حال، گرانترین مدل صفحه کابینت آشپزخانه نیز صفحه سنگی است.

چند مدل صفحه سنگی کابینت داریم؟

مدل های مختلفی از صفحه سنگی را می توانیم در کابینت آشپزخانه داشته باشیم.

مدل اول) صفحه کابینت کورین یا صفحه کابینت سنگ مصنوعی

صفحه کورین بهترین مدل صفحه کابینت آشپزخانه است و دوام خارق العاده ای دارد. حتی در اثر ضربه و فشار هم این صفحه طوریش نمی شود و خیلی مقاوم است. اگر یه زمانی ضربه و فشار بقدری محکم بود که خط و خش بر روی صفحه سنگی کابینت افتاد، با یک پولیش همه چیز مثل روز اول می شود و قابلیت پولیش شدن دارد.

قیمت صفحه کابینت کورین

خب همگی می دانید که در بازار امروز ایران، هیچ قیمتی ثبات ندارد و این قیمت هایی که من می نویسم برای همین الان است.

 • قیمت صفحه کابینت سنگی کورین ایرانی از 5500000-7800000
 • قیمت صفحه کابینت سنگی کورین کره ای از 7200000-13000000
برند های تولید کننده صفحه کابینت کورین
 1. اورانوس
 2. تیسان
 3. نیکا
 4. سوپراستوان

مدل دوم) صفحه کابینت کوارتز

صفحه کابینت کوارتز خیلی خوشگله دوستان، طرح های خیلی خیلی جذابی دارد و واقعاً معرکه است. اما صفحه کابینت سنگی کوارتز دو تا  ایراد دارد.

معایب صفحه کابینت آشپزخانه کوارتز

اگر خط و خش بر روی صفحه ی کابینت سنگی کوارتز بیفتد، دیگر قابلیت پولیش شدن ندارد و باید تعویض شود.
اگر از این سنگ با پهنای کم استفاده شود و بخواهیم برای صفحه ی جزیره با پهنای زیاد این سنگ ها را به هم بچسبانیم، سنگ ها توسط مواد خاصی بهم می چسبند، اما تیکه ای که به چسبیده شده کاملاً مشخص می ماند، در صورتی که سنگ کورین اصلاً محل چسبندگی را نشان نمی دهد.

قیمت صفحه کوارتز
 • قیمت صفحه کابینت کوارتز ایرانی 5000000-6000000
 • قیمت صفحه کابینت کوارتز خارجی 5500000-9000000
ضخامت صفحه کابینت سنگی

ضخامت صفحه کابینت آشپزخانه سنگی بین 12 میلی متر تا 13 میلی متر متغیر است.

پهنای صفحه کابینت سنگی

پهنای صفحه کابینت سنگی یا پیشونی صفحه کابینت به اندازه روی کابینت زمینی با 3 تا 5 سانت اضافی است.

مدل سوم) صفحه کابینت مارمونایت

این مدل یک مدل خاص و جدید است که ترکیبی از کورین و کوارتز می باشد و به علت داشتن طرح های برجسته شبیه سنگ طبیعی نیز هست. از مشخصات صفحه کابینت آشپزخانه مارمونایت می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ضد خش همچون صفحه کورین
 • مقاوم در برابر آلایندگی های محیطی
 • تنوع در طرح و رنگ
 • تمیزی آسان
 • ارزانتر از صفحه کورین و صفحه کوارتز
 • قیمت صفحه کابینت مارمونایت از 2600000-4800000
کابینت آشپزخانه با صفحه سنگ طبیعی
کابینت آشپزخانه با صفحه سنگ طبیعی

مدل سوم) صفحه کابینت با سنگ طبیعی

کسانی که دوست دارند صفحه کابینت آنها از نوع سنگی باشد، گاهی به جای سنگ های کورین و کوارتز از سنگ های طبیعی که در نما بکار می روند، استفاده می کنند.

مدل چهارم) صفحه کابینت گرانیت

گرانیت یکی از سنگ های گران قیمت و زیبا است که در نمای ساختمان ها و پوشش کف و دیوار پارکینگ یا حیاط از آن استفاده می شود و نوعی سنگ طبیعی است که در صورت دلخواه بعضی از مشتریان از آن به عنوان صفحه کابینت آشپزخانه استفاده می کنند.

کابینت آشپزخانه با صفحه سنگی
کابینت آشپزخانه با صفحه سنگی

مدل پنجم) صفحه کابینت سرامیکی

سرامیک هم یک نوع جنس سنگی دارد که در نما و دکوراسیون داخل منزل مورد استفاده قرار می گیرد، اما به عنوان صفحه کابینت گزینه ی مناسبی نیست، چون خیلی شکننده است و هر نوع آلودگی را جذب می کند.

مدل ششم) صفحه کابینت مرمر

مرمر هم یک نوع سنگ طبیعی با شکل ها و طرح های خوشگل و زیباست که ظاهری شیک و کلاسیک دارد و نسبت به سنگ گرانیت ارزانتر است، اما شکننده است و روی آن سریعاً با اجسام نوک تیز خط می افتد.

2. صفحه کابینت پی وی سی

گروه دکومنش صفحه کابینت PVC را پیشنهاد نمی کند. می پرسید چرا؟ چون اصلاً در مقابل حرارت، گرما و خط و خش مقاوم نیست و تغییر رنگ و تغییر شکل می دهد.

3. صفحه کابینت چوبی

چوب اصل قیمت خیلی بالایی دارد و کابینت چوبی از گران قیمت ترین نوع کابینت هاست، بنابراین اگر بخواهید برای صفحه از چوب استفاده کنید، برای شما کابینت آشپزخانه با قیمت بالایی تمام می شود، اما خیلی خوشگل و جذاب است و خیالتان از بابت خط و خش افتادن، شکستن یا متورم شدن در برابر رطوبت راحت می شود و یک صفحه کابینت عمری سفارش خواهید داد.

کابینت آشپزخانه با صفحه چوبی
کابینت آشپزخانه با صفحه چوبی

4. صفحه کابینت شرکتی

صفحه کابینت آشپزخانه شرکتی به دو شکل مختلف در بازار به صورت آماده به فروش می رسد.

1. صفحه کابینت با مغزی ام دی اف و روکش ملامینه

نوع مغزی ام دی اف است و روکشی که بر روی آن چسبانده می شود، از نوع ملامینه است که در طرح ها و رنگ های متنوعی تولید می شود.

2. صفحه کابینت پی وی سی با روکش ملامینه

این مدل صفحه از نوع پی وی سی با روکش ملامینه است.

کابینت آشپزخانه با صفحه سفید
کابینت آشپزخانه با صفحه سفید

5. صفحه کابینت SPL

SPL مخفف Synchronized Pressured Laminate است و یک شرکت ایتالیایی با نام Laviany این مدل صفحه را در سال 2016 روانه ی بازار کرد. مغزی این مدل از صفحات از فشرده سازی کاغذ است که با استفاده از چسب رزین با حرارات بالا به هم چسبانده می شوند و خیلی محکم و زیباست و می توانید از مقاومت آن مطمئن باشید.

قیمت صفحه کابینت اس پی ال از 3100000-4000000 متغیر است که نسبت به ویژگی های آن قیمت مناسبی دارد.

کابینت آشپزخانه ترکیبی با صفحه سفید
کابینت آشپزخانه ترکیبی با صفحه سفید

6. صفحه کابینت دکتون

این صفحه در مقابل خط و خش مقاوم است و ظاهری همچون سنگ مرمر دارد.

7. صفحه کابینت دست ساز

این مدل صفحات توسط خود کابینت ساز با استفاده از ورق های ام دی اف در طرح ها و رنگ های مختلف به دلخواه مشتری آماده می شود، اما قابل تایید نیست.

کابینت آشپزخانه با صفحه پنج سانتی
 کابینت آشپزخانه با صفحه پنج سانتی

8. صفحه کابینت فلزی

در این متد، صفحه کابینت آشپزخانه با فلزات مختلف اجرا می شود. فلزات محکم هستند و زیبایی خاص خود را دارند، اما به اندازه صفحه سنگی و صفحه چوبی نمی تواند زیبایی خلق کند.

انواع صفحه کابینت فلزی

مدل اول) صفحه کابینت استیل

افرادی که دوست دارند، صفحه ی کابینت و کل کابینت آنها از نوع استیل باشد و دکوراسیون آشپزخانه خود را به صورت فلزی و سیلور بچینند، می توانند نوعی استیل نگیر را به عنوان صفحه کابینت انتخاب کنند.

مدل دوم) صفحه کابینت مسی

این سبک قدیمی و منحصر به فرد است که این روزها منسوخ شده و از ویژگی های اساسی آن می توان به موارد زیر اشاره کرد

 • مقاوم نبودن رنگ در برابر حرارت
 • تمیزی آسان
 • دارای قیمت بالا
 • داشتن عمر مفید
مدل سوم) صفحه کابینت روی

این مدل با فلزی به نام روی اجرا می شود که حالت پتینه ای دارد و مقاوم است، اما من به شخصه ندیدم طرفداری در دنیای کابینت سازی داشته باشد و شاید خیلی از کابینت سازها هم اسم این مدل را نشنیده باشند، چون استفاده از آن به سالیان قبل برمی گردد.

کابینت آشپزخانه با صفحه طرح چوب
Caption

8. صفحه کابینت لمینت

صفحه کابینت لمینت قابلیت شکل پذیری دارد و اگر می خواهید لبه های صفحه کابینت فرم خاصی داشته باشد، بهتر است این مدل را فراموش نکنید. طرح و رنگ صفحه کابینت آشپزخانه لمینت زیاد است و تمیزی این صفحه کاری آسان می باشد و در مقابل آب و رطوبت نیز بادوام است.

9. صفحه کابینت سیمان و شیشه بازیافتی

این هم یک مدل خاص و کم کاربرد است که از بازیافت سیمان و شیشه بدست می آید.

کابینت آشپزخانه ترکیبی با صفحه شیک
کابینت آشپزخانه ترکیبی با صفحه شیک

قیمت صفحه کابینت چنده؟

قیمت صفحه کابینت به جنس صفحه بستگی داره و تا الان همه نوع صفحه کابینت را برای شما توضیح دادیم. برای کسب اطلاعات در مورد انواع کابینت آشپزخانه با ما در ارتباط باشید.

انواع صفحه کابینت بر اساس پیشونی صفحه یا ضخامت

صفحه کابینت سه سانتی

پیشونی صفحه کابینت سه سانتی از نوع ام دی اف است و در واقع دو ورق ام دی اف با ضخامت 16 میلی متر با استفاده از مواد مخصوص و طی یک سری فرآیند به هم چسبانده می شوند تا این صفحه ی سه سانتی ایجاد شود.

کابینت با صفحه سه سانتی
کابینت با صفحه سه سانتی
کابینت آشپزخانه سفید با صفحه سه سانتی
کابینت آشپزخانه سفید با صفحه سه سانتی

صفحه کابینت پنج سانتی

صفحه ی 5 سانتی نیز از نوع مغزی ام دی اف با فشرده سازی سه ورق 16 میلی ام دی اف تهیه می شود و سپس بر روی ورق های فشرده شده روکش ملامینه، روکش ام دی اف یا روکش هایگلاس کشیده می شود.

صفحه کابینت هفت ساننتی

در این روش نیز هقت ورق کابینت به هم فشرده می شود و در واقع ضخامت صفحه بیشتر می شود اما کابینت های زمینی سنگین تر می شود و قیمت کابینت آشپزخانه بالا می رود.

رنگ صفحه کابینت

رنگ صفحه کابینت آشپزخانه می تواند رنگی هم رنگ خود کابینت زمینی یا رنگی متضاد باشد. انتخاب رنگ کاملاً سلیقه ای است، اگر دوست دارید کابینت شما نمای جذابتری داشته باشد، برای انتخاب رنگ حتماً نظر کابینت ساز را بپرسید، چون کابینت ساز، کابینت آشپزخانه ترنده شده را به چشم دیده و دقیقاً می داند برای هر کابینت و متریالی کدام رنگ ها مناسب هستند.

رنگ صفحه در کابینت آشپزخانه
رنگ صفحه در کابینت آشپزخانه

در انتخاب صفحه کابینت چه معیارهایی را در نظر بگیریم؟

عدم رنگ پریدیگی و لب پر شدن

اگر جنس صفحه کابینت از نوع صفحات آماده و روکش شده ملامینه یا ام دی اف باشد، امکان دارد اگر روکش به خوبی چسبانده نشود، به مرور زمان در اثر پاک کردن نادرست یا ضربه زدن و خط و خش وارد کردن، روکش از مغزی جدا شود یا اینکه صفحه کابینت آشپزخانه دچار رنگ پریدگی شود. پس کیفیت خیلی اهیمت دارد.

مقاوم بودن در برابر رطوبت

اگر روکش بدرستی پی وی سی نشده باشد، در برابر رطوبت سریعاً متورم شده و از مغزی جدا می شود. صفحات کابینت چوبی و سنگی از مقاوم ترین مدل ها در مقابل آب و رطوبت هستند و هیچ چیزی نمی تواند جایگزین صفحات چوبی و سنگ کورین شود.

مقاوم بودن در برابر ضربه

قطعاً کابینت آشپزخانه با صفحه ی سنگی هم زیباتر است و هم مقاومتر. صفحه چوبی نیز مقاومت بالایی دارد. صفحات سه سانتی و 5 سانتی ام دی اف نیز مقاوم هستند اما قابل قیاس با صفحات چوبی و سنگی نیستند.

صاف شدن لبه های صفحه کابینت آشپزخانه

در هنگام نصب کابینت بهتره دقت کنید که لبه ها کاملاً صاف و پی وی سی شده باشند و بخش ها برنده آنها پوشیده شده باشد.

ابزارخوری صفحه کابینت آشپزخانه

صفحاتی مثل صفحات کورین، کوارتز قابل تراشیدن و ابزارخوردن نیستند، نمی گویم اصلاً این امکان را ندارند اما خب چون جنسی سخت و محکم دارند، ابزارخوری آنها کمی مشکل آفرین است، اما اگر طرح خاصی در ذهن دارید بهتر است از مدل های دیگر استفاده کنید.

تیز نبودن لبه ها

کابینت ساز میبایست لبه ها را کاملاً بپوشاند، تا تیز و برنده نباشند.

کابینت آشپزخانه با سه رنگ ترکیبی
کابینت آشپزخانه با سه رنگ ترکیبی

نصب صفحه کابینت آشپزخانه

ابتدا کابینت زمینی نصب می شود و پس از اتمام کار نصب کابینت زمینی، نوبت به نصب صفحه کابینت می رسد. برای نصب صفحه کابینت دور تا دور لبه های کابینت زمینی که قرار است صفحه روی آن قرار بگیرد، توسط چسب های مخصوص کابینت سازان، پوشانده می شود، سپس صفحه که از قبل بریده و پی وی سی شده، با دقت بر روی کابینت زمینی جای می گیرد.

طرح صفحه کابینت آشپزخانه

طرح صفحه کابینت می تواند شامل موارد زیر باشد.

 • صفحه کابینت با طرح تک رنگ و ساده
 • صفحه کابینت طرح چوبی
 • صفحه کابینت طرح سنگی
 • صفحه کابینت طرح مرمر
 • صفحه کابینت طرح گرانیت
 • صفحه کابینت با طرح مشکی
 • صفحه کابینت با طرح رنگی
 • صفحه کابینت با طرح سفید

در نتیجه

هر چقدر جنس صفحه بهتر باشد، مقاومت بیشتری در برابر حرارت، ضربه و فشار خواهد داشت. بهترین مدل صفحه کابینت آشپزخانه، صفحه سنگی کورین است و بالاترین قیمت را هم دارد.

سوالات متداول

اگر صفحه کابینت باد کرد یا متورم شد، چکار کنیم؟

اگر صفحه باد کرد و سریعاً متوجه این قضیه شدید، با یک سشوار محل باد کرده را خشک کنید. با این کار ام دی اف به حالت قبلی خود برمی گردد، اما اگر سریع خشک نکنید و رطوبت به عمق مغزی نفوذ کند، چاره ای جز تعویض صفحه نخواهید داشت.

اگر روکش صفحه کابینت جدا شد، آیا می شود مجدداً چسباند؟

اگر روکش جدا شود، می توانید با چسب یک دو سه یا چسب آکواریوم بچسبانید، اما دیگه مثل روز اولش نمی شود.

آیا صفحه کابینت قابلیت تعویض دارد؟

اکثریت کابینت سازها خرده کاری و ریزه کاری انجام نمی دهند و گروه دکومنش نیز خرده کاری نمی کند، اما اگر مشتری خودمان باشید، بله می توان صفحه را تعویض کرد.

آیا اشیاء خیلی داغ باعث سوختن صفحه کابینت می شوند؟

من شخصاً ندیدم اشیاء داغ سبب سوختن صفحه کابینت شوند، اما ممکن است رنگ صفحه تغییر کند و اگر حساس هستید به هیچ وجه شی داغ روی صفحه قرار ندهید.

الویت انتخاب صفحه کابینت چیست؟

 1. قیمت صفحه کابینت
 2. کیفیت صفحه کابینت
 3. مقاومت صفحه کابینت
 4. جنس صفحه کابینت
 5. رنگ صفحه کابینت
 6. زیبایی صفحه کابینت

کدام مدل از صفحه کابینت بهترین است؟

این مدل ها به ترتیب بهترین هستند.

 1. صفحه کابینت سنگی
 2. صفحه کابینت چوبی
 3. صفحه کابینت شرکتی
 4. صفحه کابینت فلزی