ساخت کابینت آشپزخانه و انتخاب مدل آن، از دغدغه هایی است که ما انسانها را در زمان تغییر دکوراسیون داخل منزل و یا ساخت یک بنا به چالش می کشد و ذهن ما را درگیر می کند.

یکی از جدیدترین مدل های کابینت آشپزخانه که این روزها توسط کابینت سازان زیاد اجرا می شود، کابینت پله ای یا همان کابینت پلکانی است. در این مطلب ما می خواهیم مفصلاً در مورد کابینت آشپزخانه پلکانی صحبت کنیم و نمونه مدل های کابینت پلکانی ترند شده را با شما به اشتراک بگذاریم.

کابینت پله ای

کابینت آشپزخانه پله ای مدلی از اجرا و ساخت کابینت آشپزخانه است که بر روی کابینت دیواری اجرا می شود و کابینت دیواری را به دو قسمت تقسیم می کند، طوری که یک بخش از کابینت دیواری در زیر بخش دیگر به صورت تو رفته به نمایش گذاشته می شود.

در این سبک از ساخت، کابینت های دیواری یک ارتفاع یا عرض ندارند. به طور معمول به دو بخش تقسیم می شوند که کابینت های بالایی بسیار کم عمق تر از کابینت های پایینی هستند. گاهی اوقات به اندازه نصف عمق طراحی می شوند.

با کابینت های فوقانی با عمق کم، فضای ذخیره سازی آشپزخانه بیشتری دریافت می کنید و برای همین بهترین گزینه برای آشپزخانه های کوچک به شمار می آید.

کابینت پله ای با نام های کابینت طرح پلکانی و یا کابینت آشپزخانه دو پله در دنیای کابینت سازی شناخته می شود. در این مدل، کابینت دیواری به صورت دو بخش با دو عمق متفاوت طراحی و اجرا می شود.

کابینت آشپزخانه مدل پلکانی

کابینت پلکانی

کابینت آشپزخانه پلکانی مدل و طرح جدیدی از کابینت است که همچون شکل پله، یک بخش زیر بخش دیگر قرار می گیرد و در بهترین و ایده آل ترین روش اجرا، سعی می شود از دو رنگ و دو متریال متفاوت برای ساخت کابینت پلکانی استفاده شود تا بتوان جذابیت بیشتری را به نمایش گذاشت.

کابینت پلکانی
کابینت پلکانی

کابینت دو پله

به مدلی از کابینت گفته می شود که به صورت پلکانی زیر هم ساخته می شود و در کل کابینت دیواری به دو تا پله بالا و پایین بخش بندی می شود، به همین دلیل هم به آن کابینت دوپله نیز می گویند.

کابینت مدرن با طرح پلکانی

انواع کابینت پله ای

بهترین مدل های کابینت پلکانی را می توان با طرح ها، رنگ ها و متریال های مختلف اجرا و پیاده سازی کرد.

کابینت پلکانی ام دی اف

کابینت پله ای ام دی اف در دو نوع ساده و طرح دار در رنگ های مختلف قابل اجرا می باشد که نوع مغزی و روکش ام دی اف است و با توجه به میزان شیک بودن، سفارش کابینت ام دی اف قیمت مناسبی دارد.

کابینت مدل پلکانی با ام دی اف
کابینت مدل پلکانی با ام دی اف

کابینت پلکانی هایگلاس

کابینت پله ای هایگلاس هم از نوع ام دی اف است و فقط روکش آن نسبت به ام دی اف براق تر است و می تواند به شکل ساده و طرح دار اجرا شود. کابینت هایگلاس در قیمت پانصد هزار تومان تا یک میلیون تومان از ام دی اف گران تر می باشد.

کابینت پله ای ترکیبی با هایگلاس و فرامید
کابینت پله ای ترکیبی با هایگلاس و فرامید

کابینت پلکانی فرامید

یکی از روش های ساخت کابینت آشپزخانه، کابینت فرامید است که نوعی ورق با مغزی ام دی اف است. برای روکش آن از یک نوع روکش شرکتی که فرامید نام دارد، استفاده می شود. کابینت پله ای فرامید هم مشابه ام دی اف است و تفاوتی که با ام دی اف دارد، سطح برجسته تر آن است که با کشیدن دست بر روی سطح کاملاً حس می شود.

کابینت پله ای طرح چوب

یکی دیگر از کابینت هایی که زیاد سفارش داده می شود، کابینت طرح چوب است. افرادی که تمایل دارند کابینت سفارشی آنها مشابه کابینت چوبی اما با قیمت ارزان باشد، کابینت پلکانی طرح چوب را سفارش می دهند. در این مدل از ساخت کابینت، مغزی کار ام دی اف است و بر روی ام دی اف روکش طرح چوب در رنگ های مختلف کشیده می شود.

کابینت پلکانی با طرح چوب
کابینت پلکانی با طرح چوب

کابینت پله ای ترکیبی

کابینت پلکانی ترکیبی به کابینتی اطلاق می شود که پله های کابینت با دو رنگ و دو متریال متفاوت طراحی و پیاده سازی می شود و قطعاً کابینت دو پله ترکیبی زیبایی بیشتری نسبت به کابینت دوپله تک رنگ و تک متریال دارد.

کابینت پلکانی ترکیبی
کابینت پلکانی ترکیبی

انواع کابینت پلکانی بر اساس سبک و نحوه اجرا

کابینت پلکانی در دو سبک مختلف اجرا می شود.

کابینت پلکانی مدرن

کابینت مدرن سبکی ساده و دلنشین است که در حال حاضر در مدار مد قرار گرفته و افراد بیشتری تمایل به سفارش آن دارد و گزینه ی ایده آلی برای کابینت مدرن است و می تواند این مدل کابینت را از حالت یکنواختی خارج کند.

کابینت پلکانی مدرن
کابینت پلکانی مدرن

کابینت پلکانی نئو کلاسیک

کابینت نئوکلاسیک نسبت به کابینت مدرن کمی شلوغ تر است و می توان علاوه بر حالت پلکانی بخشی از کابینت، از باکس های ویترینی، باکس های کمدی، شلف، آرگ و دیگر موارد نیز استفاده کرد.

کابینت پله ای با تم سفید و طوسی
کابینت پله ای با تم سفید و طوسی

قیمت کابینت پله ای

قیمت کابینت پلکانی براساس متر محیط آشپزخانه و میزان دست مزد کابینت ساز و دیگر موارد محاسبه می شود. شما هر متریالی که برای ساخت کابینت استفاده کنید، تعیین کننده قیمت کابینت مدل پلکانی است، چون قیمت هر متریال با متریال دیگر متفاوت است.

از عوامل موثر دیگر در قیمت کابینت آشپزخانه پله ای، می توان به ابزار و یراقی که در ساخت کابینت پله ای استفاده می شود، اشاره نمود. مثلاً نوع صفحه کابینت آشپزخانه، نوع و مدل دستگیره ها، پایه دار و بدون پایه بودن کابینت آشپزخانه و جنس پایه ها، جنس لولاها، ریل ها و استفاده از اکسسوری ها، می توانند در میزان افزایش یا کاهش قیمت کابینت دوپله موثر باشند.

طراحی کابینت پلکانی
طراحی کابینت پلکانی

طراحی کابینت پله ای

زمانی که شما با گروه دکومنش تماس حاصل می کنید و راهنمایی ها و مشاوره را دریافت می کنید و سوالات خود را می پرسید، پس از توافق، یکی از کابینت سازهای حرفه ای دکومنش به منزل شما می آید و متراژ فضا را به صورت دقیق اندازه می گیرد و یک قیمت تخمینی نزدیک به قیمت ساخت به شما ارائه می کند.

در صورت توافق بر سر قیمت کابینت پلکانی و گرفتن هزینه طرح کابینت پله ای، طرح برای شما در ظرف مدت دو روز تا یک هفته براساس پیچیدگی طرح، آماده می شود.

طراحی کابینت پلکانی توسط نرم افزارهای مخصوص طراحی به صورت طراحی کابینت آشپزخانه پله ای سه بعدی ترسیم می شود. در صورتی که طرح را پسند کردید، همان وارد مرحله ساخت می شود. اگر پسند نکردید و پیشنهاد یا انتقادی داشتید، همگی اعمال شده و طرح مجدداً اصلاح می شود.

پس از توافق بر سر طرح کابینت پلکانی و دریافت بیعانه کار، هزینه طرح به شما عودت و یا بر روی کار محاسبه می شود، چون هزینه طراحی در گروه دکومنش در صورت ثبت سفارش کاملاً رایگان است و طرح وارد مرحله اجرا می شود.

کابینت پله ای با دو رنگ و دو متریال
کابینت پله ای با دو رنگ و دو متریال

چه چیزی در طراحی کابینت پله ای حائز اهمیت است؟

  1. بخش بندی کابینت دیواری در دو ردیف افقی می بایست با دقت کافی صورت بگیرد تا زیبایی و ظرافت کار زیر سوال نرود. کابینت پلکانی به صورت دوپله طراحی می شود که پله زیرین هم می تواند به دو بخش تقسیم شود.
  2. عمق کابینت پله ای نباید از حد استاندارد تجاوز کند، چون سبب می شود دسترسی به بخش بالایی سخت تر شود.
  3. در نظر گرفتن کنتراست رنگی کابینت پله ای یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در زیبایی کار است.
کابینت پله ای ساده
کابینت پله ای ساده

نورپردازی کابینت پله ای

می توان کابینت پله ای نورپردازی شده اجرا و پیاده سازی نمود. زیر کابینت پله ای در ردیف اول و دوم یا در قسمت تاج کابینت می توان از نورهای آلوژنی و نور مخفی استفاده کرد.

نورپردازی کابینت پله ای
نورپردازی کابینت پله ای

رنگ کابینت پله ای

رنگ از جذابیت اصلی در نمای کابینت آشپزخانه است و ترکیب رنگ مناسب می تواند بر زیبایی کابینت ها تاثیر فوق العاده ای داشته باشد.

کابینت پلکانی دو رنگ

کابینت پلکانی جدید کابینتی است که بخش دیواری کابینت آشپزخانه به دو قسمت عقب و جلو تقسیم می شود که یک بخش عقب تر از بخش دیگر قرار می گیرد. جدیدترین و بهترین کابینت آشپزخانه پلکانی کابینت دو رنگ است که می تواند به شکلی اجرا شود که بخش پله دوم با یک رنگ و بخش پله بالایی و کل کابینت با رنگ دیگر طراحی شود.

کابینت پلکانی دو رنگ
کابینت پلکانی دو رنگ

کابینت پلکانی سه رنگ

در این روش کل کابینت با یک رنگ طراحی می شود اما آن بخشی که حالت پله ای دارد، پله اول با یک رنگ و پله دوم با رنگ متفاوت دیگری اجرا می شود و بدین شکل سه رنگ به صورت یکجا به نمایش گذاشته می شود.

کابینت مدل پلکانی با سه طرح و سه رنگ مختلف
کابینت مدل پلکانی با سه طرح و سه رنگ مختلف

کابینت پله ای سفید

در این حالت کل فضای آشپزخانه با رنگ سفید طراحی و اجرا می شود و کسانی که به تک رنگ علاقه دارند، این مدل را سفارش می دهند.

کابینت پله ای سفید طوسی
کابینت پله ای سفید طوسی

کابینت پله ای سفید و طوسی

طوسی یک رنگ ایده آل است که به تنهایی برای سفارش کابینت ها مورد استفاده قرار می گیرد و کابینت پله ای طوسی هم زیبایی های خاص خود را دارد. در صورتی که با رنگ سفید به صورت ترکیبی کار شود، خارق العاده چشم نوازی می کند.

کابینت مدل پلکانی با رنگ طوسی و سفید
کابینت مدل پلکانی با رنگ طوسی و سفید

کابینت پله ای سفید و طلایی

رنگ سفید طلایی بویژه در سفارش کابینت هایگلاس خارق العاده است و ترکیب جذابی را به نمایش می گذارد.

کابینت مدل پلکانی ترکیبی با تم طلایی و سفید
کابینت مدل پلکانی ترکیبی با تم طلایی و سفید

کابینت پله ای سفید و قهوه ای

رنگ سفید و قهوه ای هم ایده جذابی برای طراحی و پیاده سازی کابینت پلکانی است و تم شیک و دلنشینی را برای دکور فراهم می کند.

کابینت پله ای سفید و قهوه ای
کابینت پله ای سفید و قهوه ای

کابینت پله ای زرد

با وجود اینکه رنگ زرد کمی ضمخت به نظر می رسد، اما طرفداران خاص خود را دارد و به صورت تک رنگ برای سفارش کابینت پله ای مورد استفاده قرار می گیرد.

کابینت پله ای آبی

رنگ آبی هم در ساخت کابینت هم شیک است و هم خاص و طرفداران مخصوص خودش را دارد و قطعاً به صورت تک رنگ هم زیبا است.

کابینت پله ای سبز

سبز نشانی از طبیعت و آرامش است و فضایی ایده آل را برای دکوراسیون آشپزخانه فراهم می کند.

کابینت پله ای مشکی

رنگ مشکی برای کسانی که طرفدار دارک مد هستند، خیلی پسندیده است و کابینت پلکانی هایگلاس مشکی شیک تر از متریال های دیگر است.

کابینت پله ای قرمز

رنگ قرمز از رنگ های جیغ است که معمولاً به صورت تکی در ساخت کابینت آشپزخانه به کار می رود و این مدل هم اگر هایگلاس باشد، جذاب تر می شود.

کابینت پله ای طرح چوب

رنگ طرح چوب برای متریال های مختلف تولید شده است و روکش به شکل طرح چوب به حالت درشت و ریز در رنگ های قهوه ای روشن، قهوه ای تیره، فندوقی، گردویی، نارنجی و زرد طراحی می شود.

کابینت پله ای سفید و مشکی

رنگ های سفید و مشکی هم در کنار هم، می توانند یک نمای متضاد ایده آل را به نمایش بگذارند.

کابینت پله ای  سفید و خاکستری
کابینت پله ای  سفید و خاکستری

 

مزایای کابینت پله ای یا کابینت غیر هم سطح

  • مناسب برای فضاهای کوچک
  • طراحی شیک و مدرنتیه
  • تابع سبک مینیمال
کابینت دو پله
کابینت دو پله

 

معایب کابینت پله ای یا کابینت غیر هم سطح

  • عمق استاندارد برای دوپلگی اگر رعایت نشود، ظاهر کار زیرسوال می رود.
  • کابینت پله ای حرفه ای نیاز به کابینت ساز حرفه ای دارد و اگر طرح به صورت اصولی پیاده سازی نشود، امکان دارد که دسترسی به ردیف دوم با مشکل مواجه شود.
  • عدم استفاده از رنگ های نامناسب ترکیبی می تواند چهره کار را مخدوش کند.
کابینت آشپزخانه دو پله
کابینت آشپزخانه دو پله

 

در نهایت

کابینت پلکانی، کابینت پله ای، کابینت غیرهم سطح، کابینت دوپله اسامی مشترکی هستند که بر روی یک مدل از کابینت با طرح پلکانی گذاشته شده است و هر کس ممکن است مدل کابینت پله ای را با یک اسم متفاوت صدا کند، اما همه اینها یک مدل هستند و اصلاً نوع اسم کابینت آشپزخانه پله ای اهمیتی ندارد و آن چیزی که حائز اهمیت است، طراحی حرفه ای کابینت پله ای می باشد، چون طرح کابینت پلکانی و نحوه اجرا بسیار مهم است و در صورت اجرای غیرحرفه ای ظاهر کار به کل زیرسوال می رود.