راهنمای مطالعه

انتخاب کابینت آشپزخانه امری ساده است اما وقتی فوکوس می شویم، می بینیم که آنقدرها هم آسان نیست، چون با مسائلی مثل انتخاب سبک کابینت آشپزخانه، انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه، انتخاب مدل کابینت آشپزخانه، انتخاب دستگیره دار یا بدون دستگیره بودن کابینت آشپزخانه، داشتن پایه یا پاخور کابینت آشپزخانه، انتخاب صفحه کابینت آشپزخانه و خیلی موارد دیگر که می توانند در فرآیند تصمیم گیری ما برای انتخاب مناسب ترین نوع کابینت آشپزخانه دخیل باشند، روبرو می شویم.

با ما همراه باشید تا هر آنچه که نیاز است قبل از انتخاب کابینت آشپزخانه بدانید را کسب کنید و با یک هزینه مرقوم به صرفه بتوانید بهترین و ایده آل ترین کابینت آشپزخانه را انتخاب کنید تا سالها بدون مشکلی از وجود آن در فضا استفاده نمایید.

چگونه بدانیم کدام کابینت آشپزخانه برای منزل ما بهترین است؟

بدیهی است که انتخاب نوع کابینت آشپزخانه، کاملاً بستگی به نوع دکوراسیون داخل آشپزخانه دارد و اینکه آپارتمان باشد یا یک خانه سنتی و یا یک مکان تجاری و اداری کاملاً متفاوت است. برای کمک به بهترین انتخاب، حتماً از نظر کابینت ساز یا طراح دکوراسیون داخل منزل کمک بگیرید تا بهترین مدل کابینت آشپزخانه را انتخاب کنید.

نکات قابل توجه در انتخاب کابینت آشپزخانه

نکاتی هستند که اگر طراح کابینت آشپزخانه با توجه به سلایق مشتریان در نظر بگیرد، می تواند بهترین مدل کابینت آشپزخانه را پیاده سازی کند.

روی کشوها تمرکز کنید

قبلاً کابینت ها بیشتر به صورت باکس ساخته می شدند و از کشوها کمتر استفاده می شد، اما اکنون طراحان دکوراسیون داخلی، کابینت های مجهز به کشو را ترجیح می دهند. آنها معتقدند مردم از چیزی که بیرون می آید و دسترسی به آن نسبت به باز کردن درب قفسه ها آسان تر است، بیشتر خوششان می آید.

وقتی کشوها بیرون کشیده می شود، کل تجهیزات چیده شده در داخل آن به صورت کامل در دسترس قرار می گیرد و دیگر لازم نیست مثل باکس ها برای برداشتن چیزی خم بشوید و یا بخواهید از چهارپایه در کابینت های دیواری استفاده کنید.

استفاده از اکسسوری کابینت آشپزخانه در داخل کشوها نیز می تواند سبب مرتب سازی هر چه بیشتر فضای داخل کشوها شود و دسترسی سریع تر و استفاده بهینه از فضای داخل کشو را فراهم نماید.

انتخاب درب های کابینت آشپزخانه

یکی دیگر از مسائلی که هنگام سفارش کابینت آشپزخانه مطرح می شود، بحث مدل درب کابینت آشپزخانه است. درب های کابینت آشپزخانه می تواند به شکلی ساده و چهارگوش ساخته شود و یا اینکه حالتی با لبه های مورب و پی وی سی شده داشته باشد.

نحوه باز شدن درب ها نیز مهم است. درب کابینت آشپزخانه می تواند به صورت جک دار، لولایی و یا بصورت دستگیره مخفی و فشاری ساخته شود.

در صورتی که درب کابینت آشپزخانه دستگیره دار باشد، به راحتی به کمک دستگیره ها درب ها باز و بسته می شوند.

در صورتی که کابینت آشپزخانه بدون دستگیره باشد، دو حالت می توان برای آن پیاده سازی کرد. 

  • درب کابینت آشپزخانه با دستگیره مخفی: این روش طوری کار می شود که یک فضایی برای باز و بسته شدن درب ها بصورت فرو رفته در قسمت پایین یا بالای درب ها و کشوها قرار می گیرد و با عمل کشیدن و هل دادن، درب ها باز و بسته می شوند.
  • درب کابینت آشپزخانه همراه با جک: حالت دیگر استفاده از جک است که یک دستگیره مخفی در پایین یا بالای درب ها قرار می گیرد که با عمل کشیدن و رها کردن درب ها باز و بسته می شوند و بهتره عمل کشیدن یا رها کردن دقیقاً از وسط درب ها انجام شود تا جک ها کمتر دچار مشکل شوند.

پانل های لوازم خانگی و برقی بسازید تا تجهیزات آشپزخانه با کابینت ها ست شود و یا در فضایی پنهان قرار گیرند

لوازم خانگی مثل یخچال، ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی، فر، هود، گاز و لوازم برقی مثل چرخ گوشت، آبمیوه گیری، مخلوط کن، غذاساز و دیگر تجهیزات آشپزی بهتر است در داخل پانل هایی قرار بگیرند که با کابینت ست شوند و یا پنهان شوند.

حالا فرض کنید ماشین لباسشویی یا یخچال در داخل پانل قرار نگرفته و به صورت تکی و بدون هیچ گونه کانتر در گوشه ای از آشپزخانه رها شده است. قطعاً این مدل کل کار کابینت آشپزخانه را زیرسوال می برد و شبیه آدمی می شود که لباسی به تن ندارد.

پس بهتر است برای ست شدن کلیه تجهیزات آشپزخانه و آشپزی، پانل هایی زیبا و شیک ساخته شود و ادوات آشپزی در داخل این پانل ها به شکلی زیبا و جذاب چیده شوند.

از متریال های مناسب و باکیفیت برای سفارش کابینت آشپزخانه استفاده کنید

شاید زمانی که کابینت سفارش می دهید، هزینه یا قیمت کابینت آشپزخانه برای شما مهم باشد و به چندین کابینت ساز مراجعه کنید و یا از سایت های کابینت سازی مثل گروه دکومنش بازدید نمایید و هر کدام از آنها قیمت های متفاوتی را به شما برای سفارش یک کابینت خاص ارائه دهند.

مطمئن هستم که در وهله اول برای نود درصد افراد قیمت کابینت آشپزخانه خیلی مهمتر از کیفیت کابیننت آشپزخانه است. در صورتی که یک فاکتور کاملاً اشتباه است.

شاید شما با یک تا ده میلیون ارزانتر از کابینت سازهای دیگر، کابینت خود را سفارش دهید. کابینت ساز، کابینت شما را بسازد و نصب کند. اما بعد از مدتی مثلا 5 سال، تازه متوجه شوید که رنگ دستگیره ها در حال کدر شدن یا پریدن است، صفحه کابینت آشپزخانه ترک می خورد و یا روکش از روی آن جدا می شود. درب کابینت آشپزخانه به درستی بسته نمی شود. لولاها و ریل ها زنگ می زنند و کشوها به سختی باز و بسته می شوند.

همه اینها برمی گردد به آن مبلغی که به خاطرش سفارش خود را به کابینت سازی که کارش را تضمین می کند، نداده اید. هیچ ارزانی بی دلیل نیست و هیچ گرانی نشانه کیفیت نیست. پس قبل از سفارش، از کیفیت کار کابینت ساز خود مطلع باشید تا ضرر نکنید.

در انتخاب مناسب تجهیزات کابینت آشپزخانه وسواسیت به خرج دهید

یک مدل دستگیره کابینت آشپزخانه داریم به مبلغ ده هزار تومان و یک مدل به مبلغ یک میلیون تومان، به نظرتان کدام بهتر است؟
من نمی خوام بگویم که صد در صد دستگیره یک میلیون تومانی بهتر است، شاید پول برندش را می گیرد.قطعاً دستگیره صد هزار تومانی بهتر از دستگیره ای که در این اوضاع و تورم ده هزار تومان قیمت دارد.

کل تجهیزات کابینت آشپزخانه این چنین است. اگر می خواهید یک کیفیت ایده آل داشته باشد و هزینه ساخت کابینت آشپزخانه نیز زیاد نشود، بهتر است حد متوسط را انتخاب کنید و نوع برندی که انتخاب می کنید نیز از نظر کیفی شناخته شده باشد.

طراحی کابینت آشپزخانه

اکثریت کابینت سازها یا طرح ارائه نمی دهند و یا اگر طرح ارائه می کنند، هزینه طراحی را از مشتری می گیرند. گروه دکومنش در صورتی که فقط به دنبال طرح هستید، هزینه طراحی را دریافت می کند اما اگر ثبت سفارش کنید، هزینه طراحی به شما برگشت داده می شود.

طراحی کابینت آشپزخانه سبب می شود یک شمای کلی از آنچه که قرار است ساخته و اجرا شود را ببینید و اگر رنگ یا طرح آن مورد پسند واقع نشد، در مرحله طراحی کابینت به راحتی می توانید با خیالی آسوده طرح را تغییر دهید و پیشنهادات و انتقادات خود را بر روی طرح اعمال کنید.

کارآیی کابینت آشپزخانه

زمانی که آشپزخانه کوچک است، باید بتوان از حداقل فضا بهترین استفاده را نمود. استفاده از باکس ها، کشوها و اکسسوری ها، به استفاده کاربردی از کابینت آشپزخانه بهترین کمک را می کنند و امتداد دادن کابینت ها تا سقف و استفاده از کابینت کمدی عاقلانه ترین راه کار برای کارآمد بودن کابینت در فضای آشپزخانه است.

انتخاب سبک دکوراسیون آشپزخانه

نوع سبکی که برای آشپزخانه انتخاب می شود، تقریباً به سبک دکوراسیون داخل منزل بستگی دارد. سبک روستیک، سبک مدرن، سبک نئوکلاسیک و سبک کلاسیک از پرکاربردترین نوع سبک ها در منازل است و بهتر است در انتخاب سبک، نوع سلیقه تمام افراد منزل را در نظر بگیرید تا همه از نتیجه نهایی رضایت کافی را داشته باشند.

اندازه ها و شکل کابینت آشپزخانه

زمانی که شما برای طراحی دیزاین داخل آشپزخانه از کابینت سفارشی استفاده می کنید، خیلی راحتر از زمانی هستید که بدنبال خرید کابینت استوک یا دست دوم و کابینت های آماده بازاری خواهید بود. چون این کابینت ها، از قبل برای کاربردها و اندازه های مشخصی ساخته شده اند و نمی توان ترتیب و اندازه آنها را بهم زد.

اگر می خواهید کابینت آشپزخانه خود را در طرح، اندازه و رنگ دلخواه پیاده سازی کنید، کابینت سفارشی بهترین گزینه است و می توانید هر نوع طرح، رنگ، سبک و مدل را به نمایش بگذارید.

متریال های کابینت آشپزخانه

از جمله متریال های مورد استفاده در کابینت آشپزخانه می توان به موارد زیر اشاره کرد.

ام دی اف

ام دی اف از براده های چوب حاصل از برش درختان مختلف به اضافه یک سری مواد مصنوعی که همگی توسط چسب رزین به هم می چسبند، ساخته می شود و نوعی روکشی که بر روی این مواد، کشیده می شود از نوع ام دی اف است، به همین دلیل این مدل با نام کابینت ام دی اف شناخته می شود.

هایگلاس

در هایگلاس نیز مغزی از نوع ام دی اف است و هیچ تفاوتی نمی کند. تنها تفاوت بارز هایگلاس و ام دی اف در نوع روکشی که بر روی مغزی ام دی اف کشیده می شود و کابینت هایگلاس نامی است که بر روی این مدل از متریال گذاشته شده است.

چوب

کابینت چوبی با استفاده از چوب های مختلف مثل راش، افرا، گردو و زبان گنجشک ساخته می شود و بهترین و مقاوم ترین و در عین حال گران ترین کابینت آشپزخانه محسوب می شود.

فرامید

فرامید نام یک شرکت است که تولید کننده یک سری ورق های ایرانی با نام فرامید می باشد که ظاهری همچون ام دی اف دارد اما سطح آن نسبت به ام دی اف برجسته تر است و به همین علت کابینت فرامید نام دارد و در رنگ های قهوه ای، نارنجی و زرد بیشتر سفارش داده می شود.

انزو

انزو نام یک طرح از کابینت آشپزخانه است که در سبک نئوکلاسیک قرار دارد و کابینت انزو نوعی کابینت رنگ است که در سه مدل اجرا می شود.

  1. کابینت پولیشی
  2. کابینت پلی اورتان
  3. کابینت پلی استر

هایکلیاف

این مدل نیز یکی دیگر از مدل های ایتالیایی برای ساخت کابینت است که مغزی ام دی اف دارد اما سبکی که کابینت با آن اجرا می شود، دارای درب های ویترینی و یا طلقی است و تعداد باکس های زیادی دارد.

طرح چوب

ورق هایی با مغزی ام دی اف یا یک سری مواد مصنوعی هستند که بر روی آنها روکش های چوبی کشیده می شود و اصلاً هم از نظر کیفی قابل قیاس با کابینت چوبی نیست و فقط شاید از نظر ظاهری برای مدت کوتاهی شبیه آن باشد.

ممبران

ممبران هم نوعی ام دی اف با روکش ممبران است و کابینت ممبران جزء سبک های کلاسیک و نئوکلاسیک می باشد که طرح های خارق العاده و زیبایی را می توان بر روی درب ها، ستون ها، سرستونها و جزیره اجرا کرد.

قیمت کابینت آشپزخانه

هزینه کابینت آشپزخانه یک استاندارد کلی دارد که توسط صنف کابینت سازی به شرح جدول زیر تعیین شده است.

نوع کابینت ضریب تعریف شده برای هر بخش از کابینت
کابینت زمینی60%
کابینت دیواری با ارتفاع 70 = 40% ، با ارتفاع 90 = 60%
کابینت کمدی 180%
کابینت ویترینی بین 80% تا 120%
اپن ساده  90%
اپن جزیره ای145%

اما موارد دیگری مثل استفاده از شلف، پاخور، نورپردازی، ورق های دوبل، صفحه سنگی و موارد بیشمار دیگر می توانند سبب افزایش قیمت کابینت آشپزخانه باشند.

نصب کابینت آشپزخانه

یکی دیگر از نکات پراهمیت، نصب کابینت آشپزخانه است که اگر بدرستی اجرا نشود و زیرسازی کار محکم نباشد، امکان دارد همچون زلزله هفت ریشتری با سنگین شدن قفسه ها، کل کابینت دیواری ریزش کند و هر چه که در داخل آن چیده اید از بین برود یا آسیب ببیند. پس کار را به کاردان بسپارید.

رنگ کابینت آشپزخانه

رنگ یکی از مهمترین نکات برای سفارش کابینت آشپزخانه است و نود درصد در زیبایی کابینت دخیل است و برای متریال های مختلف نیز انتخاب رنگ متفاوت است.

رنگ های روشن زیبایی خاص خود را دارند و رنگ های تیره نیز طرفداران مختص به خودشان را دارند و اگر بین رنگ های روشن و تیره تردید دارید، بهترین گزینه ترکیب دو رنگ یا سه رنگ تیره و روشن است که می تواند موجب خلق ایده های جذاب نیز باشد.

در آخر

در این مطلب سعی کردیم، هر آنچه که نیاز است قبل از انتخاب کابینت آشپزخانه بدانید را در اختیار شما بگذاریم تا بتوانید در انتخاب بهترین مدل کابینت آشپزخانه دقت کافی را به خرج دهید و سالها بدون دغدغه از کابینت سفارشی خود استفاده کنید.

سوالات متداول

صفحه سنگی کابینت آشپزخانه یا صفحه چوبی، کدام بهتر است؟

صفحه سنگی خیلی بهتر از صفحه چوبی است و عمری است و برای سالها می توانید بدون کوچکترین آسیبی از این صفحه استفاده کنید.

آیا رنگ های تیره بهتر از رنگ های روشن برای سفارش کابینت آشپزخانه هستند؟

استفاده از رنگ یک موضوع کاملاً سلیقه ای است. رنگ های روشن جذابتر هستند و محیط را بزرگتر و زیباتر نشان می دهند، در صورتی که رنگ های تیره کمتر کثیفی را مشخص می کنند اما قدرت بزرگنمایی ندارند.

برای آشپزخانه های کوچک استفاده از رنگ های روشن عاقلانه است یا استفاده از رنگ های تیره راهکار بهتری است؟

رنگ های روشن برای فضای کوچک گزینه ی مناسب تری است، چون می توانند نور محیط را منعکس کنند و فضا را بزرگتر جلوه نمایند.

کابینت کمدی برای چه فضایی بهتر است؟

کابینت کمدی برای فضاهایی که در کنج ها هستند و فقط یک کانتر در آن فضا جای می گیرد و حالت همخوانی با کابینت های دیگر را ندارند، گزینه ی مناسب تری است. برای کناره های کانتر یخچال و جاهای کوچک نیز کابینت کمدی بهترین گزینه است و می تواند استفاده بهینه ای داشته باشد.