راهنمای مطالعه

کابینت آشپزخانه یکی از ابزارهای ضروری خانه است که نبود آن سبب درهم برهم بودن فضا، بویژه آشپزخانه می شود. خانم ها به داشتن کابینت زیبا و حرفه ای اهمیت زیادی می دهند و میشه گفت کابینت قلب تپنده ی آشپزخانه است.

مدل های زبادی از کابینت هستند که شما خانم ها می توانید یکی از آن را انتخاب کرده و سفارش دهید تا در فضای آشپزخانه اجرا شود. یکی از مدل هایی که این روزها اسم و رسمی پیدا کرده، کابینت آشپزخانه رنگ است که با نام های مختلف مثل کابینت انزو، کابینت رنگ پلی اورتان، کابینت پولیشی و کابینت رنگ پلی استر شناخته می شوند.

در واقع سبک ساخت همه ی این اسامی به یک شکل است و تنها تفاوت رنگی است که بر روی متریال اصلی که کابینت با آن ساخته شده، پاشیده می شود.

کابینت پلی اورتان

کابینت پلی اورتان یک مدل از کابینت انزو است که با نام کابینت رنگ پلی اورتان شناخته می شود و بر روی متریال اصلی که کابینت با آن ساخته است، رنگی پاشیده می شود که این رنگ پلی اورتان نام دارد.

خب دوستان شاید برای شما هم سوالات زیر پیش بیاید، اینکه:

پلی اورتان چه نوع رنگی است و چه ویژگی هایی دارد؟

عزیزان من، پلی اورتان رنگی است که با ترکیب چند ماده شیمیایی مثل رزین پلیول، ماده مکمل پلی ایزوسیانات و هیدروکسیل ساخته می شود.

پلیمر پلی اورتان به دو شکل ساخته می شود:

شکل اول) ترموست
این روش گرماسخت نام دارد و ماده ای است که در اثر گرما سخت می شود و قابلیت شکل پذیری ندارد.

شکل دوم) ترموپلاست
این روش گرمانرم نام دارد و بر اثر گرما، ماده نرم و ذوب می شود و خاصیت شکل پذیری پیدا می کند.

جذابترین ویژگی رنگ پلی اورتان این است که می تواند به شکل مات و براق اجرا شود و خیلی سریع و راحت خشک می شود و قدرت مقاومتی بالایی در برابر نم و رطوبت دارد.

کابینت پلی اورتان با تم قهوه ای
کابینت پلی اورتان با تم قهوه ای

چرا کابینت با رنگ پلی اورتان؟

شاید زمانی که دارید سفارش کابینت آشپزخانه را می دهید، کسانی از شما بپرسند، چرا رنگ پلی اورتان؟ یا مثلاً بگویند، چرا رنگ پلی استر و پولیشی را انتخاب نمی کنید؟

انتخاب رنگ و متریال در کابینت سازی، کاملاً سلیقه ای هستش اما از امتیازاتی که رنگ کابینت پلی اورتان دارد، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم

1) رنگ پلی اورتان خاصیت ماندگاری بالایی دارد و به دلیل اینکه محیط آشپزخانه دائماً در معرض دود، روغن و آلایندگی های ناشی از پخت و پز قرار دارد، با انتخاب این رنگ می توان سالها از کابینت استفاده نمود، چون رنگ پلی اورتان ساختار محکمی دارد و در برابر حلال های مختلف مقاوم است و خاصیت خورندگی نزدیک به صفر دارد.
2) رنگ پلی اورتان خاصیت پوششی بالایی دارد.
3) رنگ پلی اورتان سریعاً خشک می شود.
4) رنگ پلی اورتان در دو تم براق و مات قابل اجراست.
5) اگر کابینت ها در معرض مستقیم نور باشند، رنگ پلی اورتان در برابر اشعه ی خورشید مقاومت بالایی دارد و خاصیت خود را از دست نمی دهد.

کابینت پلی اورتان سفید و ساده با پایه
کابینت پلی اورتان سفید و ساده با پایه

کابینت آشپزخانه پلی اورتان

کابینت آشپزخانه پلی اورتان می تواند با زیرساز ام دی اف، ملامینه و چوب ساخته شود و سپس با استفاده از پمپ های مخصوص در مکانی ایزوله، فرآیند پاشش رنگ انجام می شود و در نهایت کار پیاده سازی شده و سالها در دکوراسیون آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد.

تنوع طرح و رنگ در کابینت پلی اورتان بسیار زیاد است و به راحتی می توانید هر رنگ و طرحی را برای اجرای کابینت آشپزخانه پلی اورتان انتخاب کنید، حتی مدل کابینت آشپزخانه منحنی.

حرفه ای ترین کابینت پلی اورتان با طرح های جذاب

کابینت پلی اورتان با میز وسط کوچک
کابینت پلی اورتان با میز وسط کوچک
کابینت پلی اورتان کلاسیک با میز بزرگ
کابینت پلی اورتان کلاسیک با میز بزرگ
کابینت پلی اورتان آشپزخانه بزرگ
کابینت پلی اورتان آشپزخانه بزرگ
کابینت آشپزخانه پلی اورتان شیک و جذاب
کابینت آشپزخانه پلی اورتان شیک و جذاب
کابینت پلی اورتان سبک هایکلیاف
کابینت پلی اورتان سبک هایکلیاف

قیمت کابینت پلی اورتان چنده؟

یک استاندارد کلی توسط صنف کابینت سازی برای کابینت زمینی پلی اورتان و کابینت دیواری پلی اورتان تعریف شده است که به شرح زیر می باشد.

نوع کابینت ضریب تعریف شده برای هر بخش از کابینت
کابینت زمینی 60%
کابینت دیواری  با ارتفاع 70 = 40% ، با ارتفاع 90 = 60%
کابینت کمدی  180%
کابینت ویترینی  بین 80% تا 120%
اپن ساده   90%
اپن جزیره ای 145%

بقیه ی عوامل مثل هزینه ی طراحی کابینت پلی اورتان، هزینه نصب کابینت پلی اورتان، هزینه ابزار و یراق کابینت پلی اورتان مثل جک ها، لولاها، پایه ها، تاج، قاب، صفحه، کارکرد دوبل و چنین مواردی می توانند در قیمت کابینت آشپزخانه پلی اورتان موثر باشند.

انواع مدل های کابینت پلی اورتان

متریالی که برای ساخت بدنه و درب های کابینت پلی اورتان استفاده می شود، می تواند شامل موارد مختلفی به شرح زیر باشد.

کابینت پلی اورتان با ام دی اف

در این روش بدنه و کانترهای کابینت با استفاده از ورق ام دی اف خام ساخته می شود، سپس رنگ سفارشی مشتری بر روی ام دی اف در محیط عاری از گرد و غبار پاشیده می شود. قیمت کابینت آشپزخانه پلی اورتان با ام دی اف از متری نه میلیون تا متری هشت میلیون متغیر است و به کیفیت ام دی اف و شرکت و برند تولید کننده آن بستگی دارد.

کابینت پلی اورتان با روکش چوب

دوستان اگر به کابینت چوبی علاقه دارید، اما هزینه سفارش کابینت چوبی برای شما زیاد است، می توانید کابینت روکش چوب را سفارش دهید و خود کابینت آشپزخانه روکش چوب را با رنگ پلی اورتان رنگ آمیزی کنید. قیمت کابینت پلی اورتان با روکش چوب از متری یازده میلیون تا متری 14 میلیون متغیر است.

کابینت پلی اورتان روکش چوبی سفید با صفحه سنگی
کابینت پلی اورتان سفید با صفحه سنگی

کابینت پلی اورتان چوبی

کابینت آشپزخانه پلی اورتان تمام چوب عالی ترین و بادوام ترین مدل کابینت پلی اورتان است، اما قیمت بالایی دارد و قیمت های آن با توجه به شرکت تولید کننده چوب و نوع چوب از متری چهارده میلیون تا متری بیست میلیون متغیر است.

کابینت پلی اورتان مات

کابینت آشپزخانه پلی اورتان مات، کابینتی است که برای رنگ آمیزی آن از رنگ با محلول آب استفاده شده است. این رنگ پس از خشک شدن حالتی مات را برای کابینت آشپزخانه فراهم می کند و براقیت چندانی ندارد و نور محیط را منعکس نمی کند.

کابینت پلی اورتان براق

رنگی که بر روی کابینت آشپزخانه پلی اورتان براق پاشیده می شود، رنگی است که بر پایه ی روغن است و پس از خشک شدن براقیت بالایی دارد و می تواند نور محیط را منعکس کرده و فضا را بزرگتر نشان دهد. در واقع این کابینت می تواند هم سطح کابینت هایگلاس، نمایی جذاب را به نمایش بگذارد.

کابینت پلی اورتان نیمه براق

اگر در ساخت کابینت آشپزخانه پلی اورتان از رنگ با حلال آب و روغن به صورت ترکیبی استفاده شود، حالتی نیمه براق پیدا می کند.

کابینت پلی اورتان چوبی
کابینت پلی اورتان چوبی

انواع مدل کابینت پلی اورتان بر اساس سبک اجرا

به طور کلی چند مدل سبک وجود دارد که می توانید با توجه به نوع دیزاین خانه و آشپزخانه یکی از این سبک ها را انتخاب کنید.

کابینت پلی اورتان مدرن

سبک کابینت مدرن طرفدار پر و پا پرس فضای خلوت و دور از شلوغی است و می تواند نمای زیبایی را به نمایش بگذارد و همیشه در فضایی که به سبک مدرن چیده شده، افراد یک حس آرامش و ریلکسیشن را تجربه می کنند.

کابینت پلی اورتان سبک مدرن
کابینت پلی اورتان سبک مدرن

کابینت پلی اورتان کلاسیک

برعکس سبک مدرن، سبک کابینت کلاسیک طرفدار شلوغی فضا است و توی فضا می توانید انواع اشیاء تزئیناتی، گل و گلدان های طبیعی و مصنوعی، کتاب و کتابخانه، لوسترهای لوکس، آکواریوم، تابلوهای تزئیناتی، وسایل سفالی و حصیری، گلیم و جاجیم و به طور کل از اشیاء سنتی تا مدرن را به صورت یکجا استفاده کنید.

کابینت پلی اورتان کلاسیک
کابینت پلی اورتان کلاسیک

کابینت پلی اورتان نئوکلاسیک

سبک نئون کلاسیک واسطه ی بین سبک کلاسیک و مدرن است. کسانی که هم سبک مدرن را دوست دارند و هم سبک کلاسیک را می توانند سبک کابینت نئوکلاسیک را انتخاب کنند و با ترکیب دو سبک، یک سبک جذاب که تقریباً میشه گفت نه سیخ بسوزه نه کباب را داشته باشند.

کابینت پلی اورتان نئوکلاسیک
کابینت پلی اورتان نئوکلاسیک

کابینت پلی اورتان لوکس

عزیزان دلم، سبک لوکس هم مثل سبک کلاسیک هستش، در واقع برای چیدمان سبک لوکس نیز فضا شلوغ است، اما اشیائی که در فضا چیده شده اند در رنگ های طلایی، قهوه ای، سفید، نقره ای، مشکی و طوسی هستند و طلایی زیاد به چشم می خورد و اشیاء خیلی گران قیمت هستند، طوری که وقتی وارد فضا می شویم، به راحتی متوجه گرانبها بودن اشیاء خواهیم شد.

کابینت پلی اورتان سبک مدرن
کابینت پلی اورتان سبک مدرن

کابینت پلی اورتان سنتی

سبک سنتی هم سبکی است که در فضا، اشیاء عتیقه و قدیمی که به قول امروزیا دمده شده اند، به چشم می خورد. مثل گلیم و جاجیم. کابینت آشپزخانه پلی اورتان سنتی هم با طرح و نمای قدیمی ساخته می شود. مثلاً هر کسی مدل کابینت و چیدمان فضا را ببیند یاد سالهای ماقبل می افتد.

کابینت پلی اورتان بدون دستگیره سبک سنتی
کابینت پلی اورتان بدون دستگیره سبک سنتی

انواع رنگ پلی اورتان

رنگ پلی اورتان با دو پایه متفاوت بر روی متریال خام اجرا می شود.

رنگ پلی اورتان بر پایه آب

اگر رنگ پلی اورتان بر پایه ی آب بسازید، رنگ سریع خشک می شود و غلظت کمی خواهد داشت.

رنگ پلی اورتان بر پایه روغن

اگر می خواهید رنگی داشته باشید، که غلظت بالاتری داشته باشد، رنگ پلی اورتان روغنی را انتخاب کنید، منتهی برای خشک شدنش باید کمی حوصله کنید.

کابینت پلی اورتان روغنی
کابینت پلی اورتان رنگ روغنی

مراحل ساخت کابینت پلی اورتان

ساخت کابینت آشپزخانه پلی اورتان در چند مرحله به شرح زیر انجام می شود.

مرحله اول)
پس از مراجعه مشتری، کابینت ساز به محل می رود و اندازه کابینت را برمیدارد.
مرحله دوم)
پس از اندازه برداری کابینت پلی اورتان، مشتری از روی سمپل، طرح و رنگ کابینت آشپزخانه را انتخاب می کند و براساس متریال انتخاب شده و رنگی که مشتری خواسته، طرح کابینت آشپزخانه پلی اورتان با استفاده نرم افزار ترسیم می شود و نهایتاً طرح به مشتری نشان داده می شود. اگر مشتری طرح را پسند کرد، طرح وارد مرحله ی ساخت می شود. اگر جاهایی وجود داشت که مشتری در طرح پسند نکرد، تغییرات اعمال می شود و طرح به مرحله ی اجرا می رود.
مرحله سوم)
برای اینکه کابینت ساز بتواند شروع به ساخت کابینت آشپزخانه نماید، لازم است متریال ها و ابزارهای مورد نظر را از بازار تهیه کند. پس از خرید، شروع به خرد کردن ورق ها و ابزار زنی و حکاکی ومنبت کاری و دیگر موارد مورد نیاز می پردازد. همه ی این کارها در کارگاه کابینت سازی انجام می شود.
مرحله چهارم)
در کابینت رنگ پلی اورتان، حدود چهار مرحله عملیات سمباده زنی و رنگ پاشی انجام می شود تا آن سطح صاف و صیقلی که می خواهیم بدست بیاید. البته رنگ پاشی می تواند در خود محل نصب کابینت نیز انجام شود، به شرط آنکه فضا خالی از سکنه باشد.
مرحله پنجم)
نصب کابینت پلی اورتان و رفع عیوب احتمالی و تحویل کار به مشتری

کابینت پلی اورتان با رنگ های ترکیبی
کابینت پلی اورتان با رنگ های ترکیبی

کابینت آشپزخانه پلی اورتان شامل چه مزایایی است؟

  • کابینت پلی اورتان دارای رنگ های دلنشین و متنوع است.
  • کابینت پلی اورتان دوام و مقاومت بالایی در برابر شرایط جوی حاکم در آشپزخانه دارد.
  • انتخاب متریال زیرساز برای سفارش کابینت پلی اورتان شامل موارد زیادی است که بستگی به انتخاب مشتری دارد.
  • کابینت پلی اورتان در برابر حرارت مقاوم است و تغییر رنگ نمی دهد.
  • کابینت پلی اورتان حشرات موزی را جذب نمی کند.
کابینت پلی اورتان سفید و شیک
کابینت پلی اورتان سفید و شیک

معایب کابینت پلی اورتان

  • ساخت کابینت پلی اورتان نیاز به حساسیت بالایی دارد و اگر رنگ به خوبی بر روی کار پاشیده نشود، نمای جذابی را نخواهد داشت.
  • کیفیت رنگی که بر روی متریال پاشیده می شود، خیلی اهمیت دارد و اگر از رنگ های بی کیفیت استفاده شود، امکان تغییر رنگ یا پریدگی رنگ فراهم است.
  • جنس متریال های مصرفی در ساخت کابینت پلی اورتان نیز بسیار اهمیت دارد و می تواند در افزایش مقاومت کابینت در برابر شرایط جوی تاثیرگذار باشد.
کابینت رنگ پلی اورتان
کابینت رنگ پلی اورتان

سوالات متداول

چه فرقی بین کابینت پلی اورتان با کابینت ممبران است؟

ممبران نوعی روکش است که توسط دستگاه سی ان سی بر روی متریال چسبانده می شود و کابینت ممبران از لحاظ دوام و ماندگاری و مقاومت در برابر خط و خش در درجه پایین تری نسبت به کابینت پلی اورتان قرار دارد.

قیمت کابینت پلی اورتان مات چه تفاوتی با قیمت کابینت پلی اورتان براق دارد؟

رنگ روغنی نسبت به رنگ مات کمی قیمت بالاتری داره و هزینه ساخت کابینت پلی اورتان براق نسبت به هزینه ساخت کابینت پلی اورتان مات بیشتر است.

کابینت پلی اورتان روغنی چه تفاوتی با کابینت پولیشی دارد؟

برای ساخت کابینت پولیشی پس از اتمام کار یک واکس بر روی آن کشیده می شود، که براقیت کار را بیشتر می کند و هر چند وقت یکبار نیز می توان با این ترفند، کابینت را براق تر و جذاب تر کرد و هیچ وقت کابینت کیفیت و براقیت خود را از دست نمی دهد.