راهنمای مطالعه

سلام دوستان عزیزم، امیدوارم که حالتون خوب باشه و شاد و سلامت باشید.

خواستم توی سایتم یه مطلب جدید بنویسم که مفید باشه، برای همین فکر کردم خیلی از ماها زمانی که می خواهیم کابینت آشپزخانه سفارش بدهیم، چیزی که زیاد روی آن زوم می کنیم و وسواسیت به خرج میدهیم، مدل کابینت و رنگ کابینت هستش. به همین دلیل تصمیم گرفتم مطلب امروز را به راهنمایی در مورد انتخاب بهترین رنگ برای کابینت آشپزخانه اختصاص بدهم. امیداوارم من را همراهی کنید.

اینها سوالاتی هستند که وقتی دوست دارید کابینت آشپزخانه جدید سفارش بدهید، ممکن است ذهن شما را مشغول کنند.

  • بهترین رنگ برای کابینت آشپزخانه کدام است؟
  • چه رنگی را برای کابینت آشپزخانه انتخاب کنم؟
  • آیا رنگ های تیره برای کابینت آشپزخانه بهترند یا رنگ های روشن؟
  • انتخاب رنگ ترکیبی برای آشپزخانه بهتر است یا تک رنگ؟

با ما همراه باشید تا مفصلاً در مورد این سوالات بحث کنیم.

بهترین رنگ برای کابینت آشپزخانه چیست؟

انتخاب رنگ برای کابینت آشپزخانه از دغدغه هایی است که همه دارند. افراد هنگام سفارش کابینت آشپزخانه، یک طرحی در ذهن دارند و دقیقاً نمی دانند آن طرح با آن رنگی که می خواهند زیباتر می شود یا خیر. مشاوره و راهنمایی کابینت ساز در هنگام سفارش و انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه بسیار مهم است. می دانید چرا؟ چون که کابینت ساز در طول تجربه کاری خودش، با متریال های مختلف، کابینت های متعددی را طراحی و اجرا کرده و دقیقاً می داند که با کدام متریال ها، کدام رنگ ها زیباترند. بنابراین نظر کابینت ساز را حتماً جویا شوید.

گروه دکومنش در هنگام سفارش گرفتن، کلی با افراد صحبت و مشاوره می کند تا بتوانند بهترین انتخاب را با توجه به دکوراسیون داخلی آشپزخانه و منزل خود داشته باشند و در نهایت کابینت ساز، بتواند بهترین رنگی را که به متریال انتخابی مشتری می آید را اجرا کند. بنابراین در هر ضمینه اطلاعات کامل را به مشتریان ارائه می دهد.

من یادمه یک سفارش داشتیم، مشتری اصرار داشت که با یک متریال یک رنگ خاصی را در آشپزخانه خانه خود اجرا کند، این در صورتی بود که کابینت ساز می دانست نتیجه نهایی به هیچ وجه زیبا نخواهد بود. از کابینت ساز اصرار و از صاحب خانه انکار، تا اینکه باز هم نتوانستیم حریف مشتری بشویم و به هر حال، همان رنگ و متریال را اجرا کردیم.

به نظرتون چی شد؟

بزارین بهتر بگم. این مشتری دو تا همسایه در دو واحد متفاوت بودن که هر دو همان کار را با همان دیزاین و متریال می خواستند و جالب بود که مدل هر دو واحد مثل هم بودند. منتهی مشتری دوم انتخاب رنگ و طرح را به گروه دکومنش سپرد و هیچ دخالتی نکرد اما با همان متریال مشترک.

باورتون نمیشه کار دوم به قدری زیبا شد که مشتری اول واقعاً تو شوک بود. همش می گفت مگه میشه یه متریال با طرح و رنگ مختلف انقدر تفاوت در زیبایی داشته باشه. اما خب راه به جایی نمیره دیگه و پشیمونی فایده نداره. این داستان رو براساس تجربیات گروه دکومنش گفتم که بدانید وقتی کابینت ساز می گه کاری زیبا نمیشه، واقعاً نمیشه. چون نمونه ی واقعیشو دیده و تجربه کسب کرده.

بهترین رنگ برای کابینت آشپزخانه رنگ روشن است، چون زیبایی بیشتری دارد. برای مثال اگر بین سفید و کرم، کرم را انتخاب کنید، قطعاً سفید شیکتر است، می دانید چرا؟ چون رنگ کرم به مرور زمان زیبایی و جذابیت خود را از دست می دهد و ممکن است کدر شود.

رنگ های روشن به این دلیل بهتر هستند که فضا را سفیدتر، درخشان تر و براق تر می کنند. بزرگنمایی دارند و نور محیط را منعکس می کنند. مخصوصاً برای آشپزخانه هایی که دارای فضای کوچکی هستند، بسیار گزینه ی مناسبی هستش.

چه رنگی را برای کابینت آشپزخانه انتخاب کنم؟

اگر دوست دارید کارتون تک رنگ باشه، خب بسته به نوع دیزاین داخلی خانه، می توانید یک رنگ ایده آل را انتخاب کنید. اینکه میگم رنگ ایده آل، خب کمی سلیقه ای است. اما اگر با کابینت ساز مشورت کنید، قطعاً سلیقه ی شما در انتخاب چیزی، مختص به یک رنگ نیست و هر انسانی در زندگی خود برای خرید اشیاء، چندین رنگ را در نظر می گیرد. حالا آن چند رنگ را با کابینت ساز در میان بگذارید تا به شما بگوید کدام رنگ نتیجه ی بهتری را به نمایش می گذارد.

آیا رنگ های تیره برای کابینت آشپزخانه بهترند یا رنگ های روشن؟

اینکه رنگ های روشن بهتر هستند یا تیره؟ هر کس سلیقه ای دارید، یک فرد رنگ های روشن می پسندد، یک فرد رنگ تیره را، هر کدام از رنگ ها مزایا و معایب خاص خود را دارند، رنگ های تیره محیط را دلگیرتر می کنند و فضا حالت دارک مد را به خود می گیرد و کسانی که بیشتر پیرو این سبک هستند، رنگ های تیره را بکار می گیرند. رنگ های روشن نسبت به رنگ های تیره طرفداران بیشتری دارد. خیلی از افراد هم به این دلیل رنگ های تیره را می پسندند که کثیفی و لک را کمتر نمایان می کنند.

اگر بین انتخاب رنگ روشن و تیره مانده اید، عاقلانه ترین کار این است که از رنگ های ترکیبی استفاده کنید. استفاده از رنگ های متضاد و ترکیبی گاهی نمای خارق العاده را در کابینت فراهم می کنند.

انتخاب رنگ ترکیبی بهتر است یا تک رنگ؟

در حال حاضر حتی مبلمان سالن ها نیز به صورت دو یا سه رنگ انتخاب می شود. پرده ها دو یا سه رنگ دوخته می شود و به طور کلی دیزاین و مد امروزی و حال حاضر در ترکیب رنگ تمرکز کرده است.

اگر کابینت خانه ی شما از نوع پلکانی است که اصلاً جای تردید نیست و دو رنگ متضاد جلوه ی زیباتری دارند. اگر کابینت شما طرحی ساده دارد، می توانید رنگ کابینت زمینی و رنگ کابینت دیواری را به صورت ترکیبی و متضاد به اجرا بگذارید.

نمونه مدل های کابینت آشپزخانه با رنگ بندی های جذاب و طراحی خارق العاده


اصول انتخاب بهترین رنگ در هنگام سفارش کابینت آشپزخانه چیست؟

اصل اول می گوید به دیزاین منزل، رنگ بندی های اشیاء مثل رنگ لباسشویی، رنگ ماشین ظرفشویی، رنگ یخچال، رنگ فرش یا قالیچه، رنگ پرده، رنگ در و دیوار، رنگ کف و نوع سقف دقت کنید.

اصل دوم می گوید سعی کنید در رنگ بندی کنتراست را رعایت کنید. رعایت کنتراست رنگی باعث می شود چیدمان فضا جذابتر و دلنشین تر شود.

اصل سوم می گوید اگر بین انتخاب چند رنگ تردید دارید، از دو یا سه رنگ ترکیبی در ساخت کابینت آشپزخانه استفاده کنید.

اصل چهارم می گوید کیفیت فراموش نشود. اجناس بی کیفیت شاید در وهله ی اول براقیت و درخشندگی همچون اجناس باکیفیت داشته باشند، اما بعد یک مدت استفاده، مثلاً شش الی یکسال، به راحتی و به چشم خواهید دید که رفته رفته کار اجرا شده کیفیت خود را از دست می دهد، رنگ حالت مات به خود می گیرد و دیگر آن جذابیت و براقیت را نخواهد داشت.

معرفی بهترین رنگ ها برای مدل های مختلف کابینت آشپزخانه

رنگ کابینت ام دی اف

کابینت ام دی اف با متریال ام دی اف ساخته می شود و ام دی اف متریالی است که زیباست و نسبت به متریال های دیگر قیمت مناسب تری دارد. بهترین رنگ کابینت ام دی اف و از پرکاربردترین رنگ کابینت ام دی اف می توان به رنگ قهوه ای، رنگ چوب، رنگ سفید و رنگ طوسی اشاره کرد.

رنگ کابینت هایگلاس

هایگلاس بیشتر با رنگ سفید و مشکی ترکیبی، سفید و طلایی ترکیبی، سفید و قهوه ای ترکیبی، سفید و نقره ای ترکیبی و سفید براق تکی به اجرا گذاشته می شود و این رنگ ها در انتخاب کابینت هایگلاس خیلی زیاد سفارش داده می شوند.

رنگ کابینت چوبی

کابینت چوبی تقریباً میشه گفت با هر طیف رنگی زیباست و جذابیت های خاص خودش را دارد و میشه گفت هر کس به سلیقه ی خودش یک رنگی را انتخاب می کند. در سفارش کابینت چوبی از رنگ های ترکیبی زیاد استفاده نمی شود و معمولاً کابینت چوبی به صورت تک رنگ سفارش داده می شود. روی کابینت چوبی، طرح های حک شده و منبت کاری شده، هم می تواند هم رنگ کابینت باشد و هم می تواند با رنگی جدا که معمولاً طلایی است، اجرا شود.

رنگ کابینت ممبران

سلطان رنگ ها در کابینت ممبران، رنگ سفید است. البته با رنگ های قهوه ای، چوبی، کرم یا زرد هم اجرا می شود اما خیلی کم، بیشتر سفید است و گل های برجسته به صورت هم رنگ یا با رنگ متضادی که معمولاً طلایی است، اجرا می شود. ستون ها و سر ستون ها، تاج و قاب معمولاً طلایی هستند.

رنگ کابینت فرامید

چوب فرامید بیشتر در طیف رنگی قهوه ای به صورت کمرنگ یا پررنگ اجرا می شود و رنگ قهوه ای در کابینت فرامید شیک ترین و جذاب ترین رنگ است که اگر با هایگلاس ترکیب شود، نمای فوق العاده ای را به اجرا می گذارد.

رنگ کابینت انزو

خب اگر نمی دانید کابینت انزو چیست؟ مطلب کابینت انزو با جذاب ترین مدل های اجرا شده را مطالعه کنید. در واقع کابینت انزو، اسم دیگری بنام کابینت رنگ دارد. کلاً متریال با ام دی اف خام ساخته می شود و سپس توسط دستگاه های مخصوص روی متریال خام رنگ پاشیده می شود، به همین دلیل به این مدل از کابینت، کابینت رنگ می گویند. رنگ در کابینت انزو به سه شکل رنگ پولیشی، رنگ پلی اورتان و رنگ پلی استر اجرا می شود.

رنگ کابینت فلزی

فلزات دنیای رنگارنگ هستند و خیلی هم رنگ پذیرند، می توان هر طرح و رنگی را به دلخواه بر روی کابینت فلزی اجرا کرد، حتی می توان با ایده های خلاقانه دنیای رنگارنگی برای کابینت ساخت.

رنگ کابینت هایکلیاف

بنفش، یاسی، آبی، سبز، سفید، مشکی، طوسی، کرم، زرد، سورمه ای و هر رنگی که فک کنید را می شود بر روی کابینت هایکلیاف اجرا کرد اما این رنگ هایی که اسم بردم، بیشترین رنگ های اجرا شده هستند.

انتخاب بهترین رنگ کابینت آشپزخانه بر اساس سبک طراحی

سبک های دکوراسیون داخلی منزل خیلی زیاد هستند و در اینجا بحث ما در رابطه با این موضوع نیست و اگر دوست دارید در این مورد اطلاعات کسب کنید، مطلب دکوراسیون داخل منزل را بخوانید.

هر سبکی بر اساس دیزاین و نوع چیدمانی که دارد از یک سری رنگ های تاپ که مختص آن سبک است و وجود آن رنگ در دکوراسیون داخلی منزل الزامی است، پیروی می کند.

بهترین رنگ کابینت آشپزخانه بر اساس سبک مدرن

سبک مدرن سبکی خلوت و با دیزاین ساده و شیک است که طرح شلوغ در فضا به چشم نمی خورد. در کابینت مدرن، روی رنگ خاص تاکید نشده اما تمرکز بر حفظ کنتراست رنگی حاکم در فضا خیلی اهمیت دارد. یعنی در سبک مدرن می شود از رنگ های تیره تکی، رنگ های روشن تکی، رنگ های ترکیبی و رنگ های تیره و روشن استفاده کرد، به شرط اینکه این رنگ ها با دیزاین کلی منزل تطبیق داشته باشند.

بهترین رنگ کابینت آشپزخانه بر اساس سبک کلاسیک

سبک کلاسیک سبکی است که با دیزاین شلوغ، به صورت تک رنگ اجرا می شود. به دلیل داشتن طرح های برجسته بر روی کابینت کلاسیک، طرح ها ممکن است همرنگ یا با رنگ متضاد و یا با رنگی که با رنگ اصلی همخوانی داشته باشد، به اجرا گذاشته شود.

بهترین رنگ کابینت آشپزخانه بر اساس سبک نئوکلاسیک

سبک نئون کلاسیک بین مدرن و کلاسیک است، طیف های رنگی مختلف به صورت تکی و ترکیبی در کابینت نئوکلاسیک اجرا می شود و می توان گفت اگر انتخاب رنگ بر روی متریال مناسب، انجام شود، همه رنگ ها در این سبک زیبایی های خاص خودشان را دارند.

بهترین رنگ کابینت آشپزخانه بر اساس سبک دارک

رنگ مشکی شاهکار رنگ ها در دارک مد است. کلاً طرفداران این سبک فضای تیره و دلگیر را دوست دارند و در چنین محیط هایی به آرامش می رسند. رنگ های دیگر هم به صورت ترکیبی به کار می رود.

بهترین رنگ کابینت آشپزخانه بر اساس سبک لوکس

سبک لوکس بیشتر طرفدار رنگ ترکیبی سفید، طلایی، طوسی و قهوه ای روشن است و فضا با اشیاء تزئینی با رنگ های مختلف طراحی و پیاده سازی می شود.

انواع رنگ ها برای اجرای کابینت آشپزخانه همراه با نمونه کار

کابینت آشپزخانه با رنگ سفید

رنگ سفید یکی از رنگ های زیبا برای اجرای کابینت آشپزخانه است و با هر رنگی چه رنگ های روشن و چه رنگ های تیره قابلیت اجرا شدن و ترکیب شدن را دارد. کابینت سفید هیچ وقت از مد نمی افتد و همیشه نمای شیک، دلنشین، جذاب و دلبازی را دارد و اگر جنس متریال با کیفیت باشد، سالها بدون تغییر رنگ می تواند جذابیت را برای خانه و کاشانه ی شما فراهم کند.

نمونه مدل های کابینت آشپزخانه سفید

کابینت آشپزخانه بنفش یا یاسی

رنگ بنفش نیز طرفداران خاص خود را دارد که به صورت کمرنگ و پررنگ و گاهی یاسی اجرا می شود. این مدل کابینت بیشتر به صورت تک رنگ کاربرد دارد، اما در برخی موارد فقط میز جزیره ای وسط را با رنگ بنفش طراحی می کنند و کل کابینت را با رنگ دیگری.

نمونه مدل های کابینت آشپزخانه بنفش یا یاسی

کابینت آشپزخانه مشکی

رنگ مشکی هم طرفداران خاص خودش را دارد و می تواند به صورت تکی یا ترکیبی اجرا شود و معمولاً با رنگ سفید آن را ترکیب می کنند.

نمونه مدل های کابینت آشپزخانه مشکی یا سیاه

کابینت آشپزخانه آبی

رنگ آبی هم زیباست و هم جزء رنگ هایی است که راحت با هر رنگی ترکیب می شود و معمولاً این رنگ به صورت تکی بکار می رود و یا در مواقعی اپن یا جزیره با رنگ آبی طراحی می شود. آبی می تواند به شکل آبی کم رنگ و آبی پررنگ اجرا شود.

نمونه مدل های کابینت آشپزخانه آبی

کابینت آشپزخانه سبز

رنگ سبز هم از رنگ های جذاب و خاص است که به شکل سبز تیره، سبز روشن و سبز لجنی اجرا می شود. این رنگ هم معمولاً به صورت تکی کاربرد دارد و در مواقعی هم ترکیبی کار می شود. کابینت رنگ انزو و کابینت چوبی جزء کابینت هایی هستند که طیف رنگی سبز بهشون میاد.

نمونه مدل های کابینت آشپزخانه سبز


کابینت آشپزخانه طوسی

طوسی جزء رنگ های پرطرفدار بویژه برای سفارش کابینت ممبران، کابینت چوبی، کابینت هایگلاس و کابینت ام دی اف می باشد و می توان گفت با همه ی این متریال ها نمای جذاب و زیبایی را به نمایش میگذارد.

نمونه مدل های کابینت آشپزخانه طوسی

کابینت آشپزخانه خاکستری

خاکستری برای کسانی مناسب است که رنگ تیره و دیزاین تیره را دوست دارند اما نه به تیرگی رنگ مشکی. خاکستری هم در جای خود رنگ جذابی برای دیزاین خانه است که با همه رنگ ها به راحتی ترکیب و ست می شود.

نمونه مدل های کابینت آشپزخانه خاکستری

کابینت آشپزخانه صورتی

رنگ صورتی جزء رنگ های منحصر به فرد برای سفارش کابینت آشپزخانه است. رنگ صورتی نیز جلوه ی زیبایی دارد و فضا را شاد و دلنشین می کند.

نمونه مدل های کابینت آشپزخانه صورتی

کابینت آشپزخانه طرح چوب

مثل رنگ سفید، رنگ طرح چوب نیز خیلی زیاد سفارش داده می شود و طرح چوب ها بسیار متنوع است و در بعضی از آنها از چندین طیف رنگی مثل زرد، سفید، مشکی، قهوه ای و نارنجی استفاده می شود.

نمونه مدل های کابینت آشپزخانه طرح چوب

کابینت آشپزخانه قهوه ای

قهوه ای هم توسط مشتریان مورد استقبال خوبی قرار گرفته و زیاد سفارش داده میشه اما من پیشنهاد می کنم اگه می خواین رنگ قهوه ای رو بکار ببرید، حتماً به صورت ترکیبی با سفید یا طوسی مخصوصاً سفید کار کنید، چون خیلی شیکتر میشه.

نمونه مدل های کابینت آشپزخانه قهوه ای

کابینت آشپزخانه قرمز

رنگ قرمز یک رنگ جیغ هست که برای کابینت های براقی مثل کابینت هایگلاس فوق العاده اس و انرژی محیط را دو برابر می کند.

نمونه مدل های کابینت آشپزخانه قرمز

کابینت آشپزخانه زرد

بعضی ها رنگ زرد را برای کابینت ممبران یا کابینت چوبی انتخاب می کنند. این رنگ بسته به شخصیت افراد می تواند حس های مختلفی مثل شادی، غم، خوشبینی و ناامیدی را به همراه داشته باشد. بنابراین زمانی که این رنگ را انتخاب می کنید، بهتر است سلیقه و شخصیت های اعضای خانواده را که قرار است به صورت مکرر کابینت را ببینند و دائماً در مقابل دید آنهاست، در نظر بگیرید.

نمونه مدل های کابینت آشپزخانه زرد

کابینت آشپزخانه طلایی تک رنگ یا طلایی ترکیبی

کابینت آشپزخانه طلایی رنگ نیز در سبک لوکس و سبک کلاسیک زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. بیشتر از رنگ طلایی به صورت ترکیبی برای دور قاب کابینت و یا درب های آن به صورت ترکیبی و یا برای حک طرح های برجسته کابینت آشپزخانه استفاده می شود.

نمونه مدل های کابینت آشپزخانه طلایی

کابینت آشپزخانه نارنجی

رنگ نارنجی خارق العاده است بویژه برای کابینت هایگلاس و می تواند حس حرارت، هیجان، تحریک پذیری و انرژی را با خود به همراه داشته باشد.

نمونه مدل های کابینت آشپزخانه نارنجی

روانشناسی رنگ ها در دکوراسیون داخلی منزل و تاثیر رنگ ها در روحیه ی افراد

رنگ ها نه تنها زیبایی یک شی یا یک دکوراسیون را به همراه دارند بلکه دقیقاً می توانند به احساسات، زاویه دید و نحوه ی عملکرد افراد تاثیر بگذارد.

در دکوراسیون آشپزخانه توجه به رنگ ها بسیار اهمیت دارد و می بایست طبق سلایق افراد خانه، با توجه میزان نورگیر خانه و بزرگنمایی محیط، رنگ ها را اجرا کرد تا از نتیجه ی نهایی کار رضایت کافی بدست بیاید.

شاید خودتان متوجه این قضیه نباشید یا اهمیتی ندهید، اما رنگ ها می توانند انرژی فرد یا محیط را افزایش دهند و یا تعدیل کنند. زمانی که رنگی را می بینیم، بویژه در محیط بزرگی که با آن رنگ دارد، رخ نشان می دهد، آن رنگ می تواند دقیقا بر اخلاق ما، دید ما نسبت به جایگاه و زیبایی چیزی تاثیرگذار باشد، مثلاً باعث تحریک شادی شود، حس ناراحتی و بغض به همراه داشته باشد، میزان نشاط و انرژی را در افراد کاهش یا افزایش دهد و این دقیقاً به مساله روانشناسی رنگ در دکوراسیون داخل منزل برمی گردد که داستانی مفصل دارد و نمی توانیم در این مبحث در مورد آن به طور کامل صحبت کنیم اما تا حدی به تاثیرات آن در زندگی افراد اشاره کردیم.

سوالات متداول

آیا رنگ های جیغ مثل رنگ قرمز برای کابینت آشپزخانه مناسب است؟

بستگی به سلیقه ی شما دارد، اگر رنگ های جیغ مثل قرمز را دوست دارید، بهتر است از متریال هایگلاس برای کابینت آشپزخانه استفاده کنید.

بهترین ترکیب رنگ ها برای کابینت آشپزخانه کوچک چیست؟

بدلیل کمبود فضا، بهتر است فقط از رنگ های شاد و روشن استفاده کنید، چون رنگ های شاد و روشن هم بزرگنمایی دارند و هم نور محیط را بهتر منعکس می کنند.

بهترین ترکیب رنگ ها برای کابینت آشپزخانه بزرگ چیست؟

آشپزخانه های بزرگ بدلیل فضای بیشتری که دارند، دسترسی راحتری به ایجاد خلاقیت ها و طرح های نو می دهد. می توانید بخش های مختلف کابینت آشپزخانه را باه رنگی متفاوت به اجرا درآورید.