راهنمای مطالعه

قدیما خانه ها همه ابعاد بزرگی داشتند و اگر یادتان باشد، منازل پدربزرگ هایمان که می رفتیم، همگی مساحت بزرگی همراه با حوزچه و باغچه داشتند و انسان از فضا و معماری حاکم بر خانه لذت می برد.

با زیاد شدن زاد و ولد ها، کوچ کردن روستاییان و عشایر به شهرها و افزایش جمعیت شهری، فضاهای مسکونی در سطح شهرها کمتر شدند و رفته رفته خانه های جذاب و بزرگ ویلایی جای خود را به خانه های آپارتمانی با ابعاد کوچک دادند.

در حال حاضر استفاده از واحدهای آپارتمانی به بهترین انتخاب برای تشکیل یک زندگی تبدیل شده اند. اکثریت مجبوریم به دلیل تورم و گرانی، آپارتمانی هایی 50، 60، 70 تا 100 متری بخریم و یک منزل کوچک برای خود و خانواده فراهم کنیم.

دکوراسیون داخلی منازل کوچک نیاز به یک چیدمان خاص و دقیق دارند تا بتوانیم از کل فضای خانه، نهایت استفاده را داشته باشیم و همه چیز را به صورت شیک، مدرن، کارآمد و سازمان یافته بچینیم.

دکوراسیون داخل منزل کوچک

وقتی در یک آپارتمان کوچک زندگی می کنیم و وسایل ما زیاد است، چیدمان دکوراسیون داخلی منزل کوچک در فضا کمی دشوار می شود و علاوه بر این، بزرگ جلوه دادن فضا نیز یکی دیگر از چالش های افراد است.

دکوراسیون داخل منازل کوچک اگر با طرحی حرفه ای و ایده آل چیده شوند، علاوه بر ایجاد حس آرامش و رضایت در افراد خانه، می تواند منجر به استفاده بهینه از فضا و زندگی آسوده شود.ارائه راه حل های هوشمندانه و ایده های خلاقانه طراحی فضای کوچک سبب می شوند که بتوانیم از فضا بهینه ترین استفاده را داشته باشیم.

دکوراسیون داخل منزل کوچک سبک نئوکلاسیک
دکوراسیون داخل منزل کوچک سبک نئوکلاسیک

دکوراسیون داخل منزل کوچک و آشنایی با بهترین طرح ها و ایده های چیدمان

استفاده از تخت خواب های تاشو، کابینت آشپزخانه حرفه ای همراه با اکسسوری کابینت آشپزخانه برای کنج ها، استفاده از دیوارها برای چیدمان اشیاء تزئینی، ایجاد آرگ اپن برای جا نمودن اشیاء بیشتر در فضای آشپزخانه، ایجاد پنجره های شیشه ای برای انتقال نور محیط به داخل فضا و خیلی از کارهای دیگر، می توانند سبب شوند که شما بتوانید هم از کل فضا به خوبی استفاده کنید و هم با نورپردازی فضا را بزرگ جلوه دهید.

بهترین ها و جذاب ترین های دکوراسیون داخلی منازل کوچک برای طراحی و پیاده سازی

دکوراسیون داخل منزل کوچک با طراحی خاص
دکوراسیون داخل منزل کوچک با طراحی خاص

سالن پذیرایی دکوراسیون داخلی منازل کوچک

سالن پذیرایی از اصلی ترین مکان های هر منزل است و علاوه بر این دورهمی های خانواده ها در سالن پذیرایی است. مهمان ها نیز در این سالن، پذیرایی می شوند و به همین دلیل، چیدمان آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

دکوراسیون سالن پذیرایی منزل کوچک می بایست طوری شود که فضا ایده آل و جادار به نظر برسد. برای طراحی و چیدمان فضای سالن پذیرایی کوچک، بهتر است از یک قالیچه یا فرش با ابعاد کوچک استفاده کنید و دور آن را خالی بگذارید. دیده شدن سرامیک یا پارکت کف، علاوه بر بزرگنمایی فضا، جلوه جذاب تری دارد تا اینکه کل کف توسط فرش پوشانده شود.

برای سالن پذیرایی کوچک، بهتر است از یک مبلمان هفت یا هشت نفره استفاده کنید که زیاد هم بزرگ نباشد. اگر مبل بزرگ دوست دارید، مبلمان خود را حالت تخت خوابی انتخاب کنید تا اگر مهمانی شب در منزل شما استراحت کرد، به راحتی بتواند از مبل به عنوان تخت خواب استفاده کند و بر روی آن بخوابد یا به عنوان تخت خوابی برای اعضای خانواده باشد و بتوانند شبها بر روی آن بخوابند.

مبلمان های کاناپه ای و ال شکل هم بهترین گزینه برای چیدمان سالن های پذیرایی کوچک است و می توانند با تعداد بیشتری خریداری شوند تا جای کافی برای نشستن افراد بیشتر، وجود داشته باشد.

دکوراسیون داخلی منزل کوچک با تم رنگی سفید
دکوراسیون داخلی منزل کوچک با تم رنگی سفید

آشپزخانه در دکوراسیون منزل کوچک

وقتی فضای آشپزخانه کوچک باشد، کدبانوی خانه دچار مشکلات زیادی در جاسازی اشیاء و پخت و پز می شود. برای حل مشکل جا، کابینت آشپزخانه با طراحی ایده آل و حرفه ای بسیار کارساز است.

در دکوراسیون آشپزخانه کوچک، کابینت آشپزخانه نیاز به یک طراحی هوشمند و حرفه ای دارد. استفاده از اکسسوری کابینت آشپزخانه عاقلانه ترین کار است تا بتوان بهینه ترین استفاده را حتی از جاهای غیرقابل دسترس داشت. اکسسوری ها حالت تاشو و بیرون شو دارند و به راحتی می توان اشیاء را در داخل آنها چید و در موقع نیز برداشت.

میز مخفی نیز یکی دیگر از طرح های حرفه ای است و شما می توانید آن را در کوچکترین جای ممکن به صورت پایه ای اجرا کنید. میز به راحتی بیرون می آید و سپس تا و مخفی می شود.

آرگ اپن هزینه دوبل دارد، اما خیلی کاربردی است. شما می توانید از فضای سقف آشپزخانه استفاده کنید و آرگ اپن سفارش دهید. آرگ اپن یک نمای جذاب از سالن پذیرایی دارد و از سمت آشپزخانه یک فضای جاسازی بزرگی برای جا کردن اشیاء بزرگ دارد.

شما می توانید میز ناهار خوری را به طور کامل حذف کنید و به جای آن از یک اپن یا جزیره کوچک در دکوراسیون آشپزخانه استفاده کنید که روی آن به عنوان میز باشد و زیر آن دارای قفسه هایی برای چیدمان تجهیزات آشپزی باشد.

استفاده از کابینت کمدی در دکوراسیون آشپزخانه کوچک باعث می شود که شما از فضای بین کابینت دیواری و کابینت زمینی نیز استفاده بهینه داشته باشید و به عنوان یک باکس 60 سانتی از این فضا استفاده کنید.

 

اتاق خواب در دکوراسیون داخل منزل کوچک

دکوراسیون اتاق خواب در فضاهای کوچک، معمولاً با یک تخت تاشو و کمد دیواری زیباتر است. شما می توانید یک طرف دیوار را به تخت تاشو و کمد دیواری اختصاص دهید. در داخل کمدی دیواری می توانید از کف تا سقف قفسه بندی داشته باشد و هر چی که دوست دارید را در داخل آن بچینید.

تخت تاشو باعث می شود تجهیزات اضافی مثل پاتختی حذف شود و این امکان را فراهم کند که در طول روز چیزی در وسط فضای اتاق خواب وجود نداشته باشد و شما بتوانید برای نشستن یا هر کار دیگری از فضای اتاق خواب استفاده کنید.

برای داشتن کتابخانه، گالری عکس و چیدمان اشیاء دکوری می توانید از دیوارها کمک بگیرید. اگر کامیپوتر و یا لپ تاپ دارید و نیاز به یک میز تحریر دارید، می توانید بخشی از کمد دیواری را به شکل میز درست کنید و قسمت بالایی آن را به قفسه هایی اختصاص دهید تا از کل فضا بهترین استفاده را داشته باشید.

سرویس بهداشتی در دکوراسیون داخلی منازل کوچک

سرویس های بهداشتی مکان هایی هستند که کوچک بودن آنها کمی اذیت کننده است، اما بدلیل اینکه انسان ها تایم کمی در داخل چنین فضاهایی سپری می کنند، کوچکی چندان اهمیتی ندارد. دکوراسیون سرویس بهداشتی نیاز به چیدمان شیک و تمیز بودن دائمی دارد.

استفاده از کاشی ها یا سرامیک ها با رنگ های دیگر به جز رنگ سفید کار عاقلانه ای نیست و اگر دوست دارید، می توانید از کاشی ها و سرامیک های طرح دار اما سفید استفاده کنید. رنگ سفید فضا را بزرگتر نشان می دهد. رنگ سفید تایید کننده رعایت اصول بهداشتی در یک فضا است.

استفاده از یک آینه در دکوراسیون سرویس بهداشتی یکی از ملزومات است. بهتر است از آینه ها و روشویی های کمدی استفاده کنید، تا بتوانید علاوه بر بزرگنمایی فضا، اشیاء بهداشتی مثل صابون، شامپو، ماسک مو، خوش بوکننده و دیگر وسایل آرایشی و بهداشتی مورد نیاز خود را در داخل باکس زیر روشویی قرار دهید و از گوشه های آینه به عنوان جایی برای قرار دادن مسواک، خمیردندان، حوله، دستمال کاغذی و مواردی این چنینی استفاده کنید.

اتاق کودک در دکوراسیون داخلی منزل کوچک

بعضی از منازل بدلیل مساحت خیلی پایین، امکان ایجاد دو اتاق خواب را ندارند. به همین دلیل والدین و کودکان کمی دچار سختی می شوند. در چنین شرایطی آن یک اتاق یا به والدین و یا به کودکان اختصاص داده می شود.

برای خواب که خانواده ها خودشان توافقی انجام می دهند. برای چیدمان اشیائی که نباید در سالن پذیرایی باشند، بهتر است بخش کمد دیواری را طوری قفسه بندی کرد که  بتوان اشیاء والدین و کودکان را همزمان جا داد.

اگر دو یا سه فرزند دارید، پیشنهاد می شود به جای تخت تاشو از تخت خواب های طبقاتی استفاده کنید و از فرزندانتان بخواهید از آن اتاق به صورت مشترک استفاده کنند و دکوراسیون اتاق کودک را طوری بچینید که همه آنها بتوانند اشیاء خود را به صورت مرتب بچینند و با هم کنار بیایند، البته چاره ای هم جز این کار ندارند.

استفاده از تورهای نمدی و شیک بر روی سقف می تواند کمک کند که کودکانتان وسایل بازی خود را در داخل آن تور به شکلی زیبا بچینند و چیدمان شیک و جذابی در فضا داشته باشند.

دکوراسیون داخلی منزل کوچک ایرانی

دکوراسیون داخل منزل کوچک در ایران معمولاً توسط خود اشخاصی که در خانه زندگی می کنند، چیده می شود و از سبک خاصی پیروی نمی شود.

افراد بر اساس سبک، رنگ، سلیقه و بودجه ای که دارند، اشیاء خانه را می خرند و می چینند و فقط کابینت آشپزخانه را سفارش می دهند و کابینت ساز دکور آشپزخانه را می چیند و بقیه چیدمان فضا را خود افراد خانه، با همفکری هم انجام می دهند.

سبک های دکوراسیون داخل منزل کوچک

سبک های زیادی برای چیدمان دکوراسیون منازل وجود دارند. در این جا ما به چند موردی که در خانه های ما ایرانی ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند، اشاره خواهیم کرد.

سبک مدرن و ساده برای چیدمان دکور منازل کوچک

سبک مدرن سبکی ساده اما خارق العاده شیک است که باعث می شود فضا شلوغ نشود، اما از کوچکترین و کنج ترین جاها نیز بتوان با ایجاد ایده هایی خلاقانه، بهترین و کاربردی ترین استفاده را داشت.

سبک کلاسیک برای دکور داخلی منزل کوچک

سبک کلاسیک، سبکی است که همه اشیاء مورد استفاده در آن بزرگ و ضمخت هستند و چون فضا کوچک است، گزینه خوبی برای چیدمان چنین فضاهایی نیست، اما اگر علاقه زیادی به اجرای این سبک در منازل خود دارید می توانید چند برای طراحی دیوارها، سقف و کابینت آشپزخانه، از تجهیزات مختص به سبک کلاسیک استفاده کنید.

سبک نئوکلاسیک برای دکوراسیون داخلی منازل کوچک

سبک نئوکلاسیک هم سادگی سبک مدرن و هم شلوغی سبک کلاسیک را به صورت همزمان به تصویر می کشد و اگر بین انتخاب دو سبک مدرن و کلاسیک تردید دارید، سبک نئوکلاسیک می تواند بهترین گزینه برای انتخاب باشد.

سبک روستیک در دکوراسیون داخل منازل کوچک

سبک روستیک جزء سبک های خاص است که در روستاها بیشتر به اجرا گذاشته می شود. با این حال در ویلاهای باغی یا منازل شهری نیز برخی افراد به دلیل دوست داشتن حس طبیعی خانه های روستایی می توانند بخشی از منزل خود را طبق دیزاین سبک روستیک بچینند.

سبک روستیک بدلیل استفاده از رنگ های شاد و گرم و طرح های شلوغ می تواند فضایی دلنشین را در خانه های کوچک به همراه داشته باشد.

اجرای سبک روستیک در دکوراسیون خانه های کوچک
اجرای سبک روستیک در دکوراسیون خانه های کوچک

ترفند های طراحی دکوراسیون داخلی منزل کوچک

ترفندها و ایده های جذابی وجود دارند که اگر آنها را به کار بگیرید، می توانید یک فضای شیک و مدرن با طرح جذاب بچینید و از محیطی که برای زندگی ساخته اید، لذت ببرید.

استفاده از پرده های شیک مجلل یا ساده

پرده فضای چندانی اشغال نمی کند و فقط سبب زیبایی و ایجاد دکور داخلی خانه کوچک، به شکلی شیک و جذاب می شود. بهتر است از پرده هایی نازک و با رنگ روشن استفاده کنید که هم بتوانند نور بیرون را به داخل انعکاس دهند و هم زیبایی داشته باشند. پرده هایی با طرح های ریز، براق و اکلیلی نیز زیبایی بهتری برای فضای کوچک فراهم می کنند.

پرده در دکوراسیون داخل منزل کوچک
پرده در دکوراسیون داخل منزل کوچک

استفاده از سقف کاذب یا سقف کنفی همراه با نورپردازی

سقف کنفی یا سقف کاذب سبب شیک شدن بیشتر فضا می شود. پیاده سازی طرح های ایده آل و خلاقانه روی سقف زیبایی و بزرگی فضا را به همراه دارد. در داخل سقف کاذب یا کنفی می توان لامپ هایی جاسازی کرد که نورپردازی شیک و رنگارنگی را برای محیط فراهم می کنند.

استفاده از آباژورها و وسایل نورپردازی برای شیک تر و رمانتیک تر شدن فضا

خیلی ها شمع های رنگی را دوست دارند و در دکوراسیون داخل منزل از آن استفاده می کنند. خیلی ها آباژورها را ترجیح می دهند و بعضی از افراد نورهای مخفی را می پسندند.

استفاده از وسایل نورپردازی در فضا، می تواند جلوه های متفاوتی با زیبایی های خاص را ایجاد کند که هر کدام حس خاصی را در هر فردی بیدار می کنند و تاثیر متفاوتی در روحیه افراد دارند که بستگی به سلایق شخصی هر فرد و استنباط او از نور و رنگ نور دارد.

استفاده از اشیاء، مصالح و مواد بازتاب دهنده

دیوارهای سفید صدفی یا استخوانی، کاغذ دیواری هایی با رنگ روشن و طرح های براق، کاشی ها و سرامیک های سفید و درخشان، استفاده آینه و به طور کلی هر چیزی که بتواند انرژی محیط را دو برابر کند و فضا را روشن تر و بزرگتر جلوه دهد.

استفاده از درب ها و پنجره های بزرگ و شیشه ای

یکی از اساسی ترین نکات برای دل باز بودن منازل، چه منازل بزرگ و چه منازل کوچک، وجود درب ها و پنجره ها است.

درب ها و پنجره ها، عامل اصلی در نقل و انتقال نور و انرژی طیبعی از محیط بیرون به محیط داخل منزل و از محیط داخل منزل به محیط بیرون هستند.

بهتر است برای فضاهای کوچک ابعاد درب ها و پنجره ها کمی بزرگتر باشد و بخش اعظم آن توسط شیشه ها پوشانده شود تا نور ببیشتری را به داخل منزل منعکس نماید.

دکوراسیون داخل منزل کوچک با نورگیر زیاد
دکوراسیون داخل منزل کوچک با نورگیر زیاد

ساخت یک دیوار گالری با عکس های تزئینی یا یادگاری

شاید فک کنید این حرف اشتباه است، اما پوشاندن دیوار از کف تا سقف می تواند فضای کوچک را بزرگتر جلوه کند. چسباندن مجموعه ای آثار و خاطرات بر روی دیوار، چشم ها را از پاین به بالا حرکت می دهد و گستردگی بیشتر در فضا احساس می شود.

خرید مبلمان های ال شکل یا مینیمال

وقتی فضا محدود است، بهتره به جای خرید مبلمان های حجیم و بزرگ با تعداد کم، مبلمان های ال، مبلمان های کاناپه ای یا تخت خوابی بخرید تا هم بتوانید به عنوان یک تخت در سالن پذیرایی و هم به عنوان مبلمان نشیمن استفاده کنید.

از کاشی ها، سرامیک ها و سنگ های عمودی استفاده کنید

استفاده از مصالح عمودی در ساخت سرویس های بهداشتی؛ باعث می شود اندازه آنها بزرگتر به نظر برسد و فضا شکل شیک و ساده ای داشته باشد.

انتخاب میز ناهار خوری کوچک و گرد

یک میز ناهار خوری کوچک یا گرد و یا یک میز ناهار خوری تاشو به صورت مخفی در داخل کابینت آشپزخانه کمک می کند، فضا به بهترین نحو چیده شود و کمترین جا را اشغال کند.

ایجاد کتابخانه دیواری

اگر به خواندن کتاب علاقه دارید و کتابهای زیادی دارید، اما جایی برای گذاشتن این همه کتاب ندارید، می توانید دیوارها را قفسه بندی کنید و در داخل قفسه ها کتابهایتان را به شکلی زیبا بچینید.

کتابخانه دیواری در دکوراسیون داخل منزل کوچک
کتابخانه دیواری در دکوراسیون داخل منزل کوچک

پر کردن سطوح با طرح های جذاب

یکی از ترفندهایی که برای زیبایی خانه های کوچک استفاده می شود، طراحی روی سطوح مختلف بویژه یخچال و دیگر لوازم جانبی است. می توانید طرح ها و عکس های جذابی را بر روی یخچال یا دیگر وسایل بچسبانید و آنها را به یک گالری زیبا تبدیل کنید و از دید ن آنها لذت ببرید.

تلویزیون خود را به دیوار بچسبانید

استفاده از میزتلویزیون یا کنسول تلویزین در فضاهای کوچک جای زیادی را اشغال می کند. بنابراین، بهتر است تلویزیون را به دیوار بچسبانید تا مشکلی برای جا دادن آن در دکوراسیون داخل منزل کوچک نداشته باشید.

دکوراسیون داخل منزل شیک با نمای دیواری چوبی
دکوراسیون داخل منزل شیک با نمای دیواری چوبی

استفاده از تجهیزات دوگانه

در خرید اشیاء می توانید هدفمند عمل کنید، مثلاً میزی بخرید که هم به عنوان یک میز غذاخوری و هم یک میز مجزا برای کابردهای دیگر مورد استفاده قرار بگیرد.

مبلمان را طوری انتخاب کنید که هم حالت تختخواب شو و هم حالت مبلمان داشته باشد. روز به عنوان مبل از آن استفاده کنید و شب هنگام به عنوان تخت بر روی آن بخوابید.

استفاده از آینه

آینه ها فضا را بزرگتر نشان می دهند و روشنایی فضا را بیشتر می کنند و نور محیط را انعکاس می دهند.

آینه در دکوراسیون داخل منزل کوچک
آینه در دکوراسیون داخل منزل کوچک

استفاده از اپن برای تقسیم بندی بین فضای نشیمن و آشپزخانه

اگر آشپزخانه شما دیوار ندارد و فضا بقدری کوچک است که آشپزخانه و سالن پذیرایی با هم ادغام شده است، می توانید یک میز بلند به عنوان اپن درست کنید. با این میز شما می توانید یک میز ناهار خوری دو طرفه ایجاد کنید و در طرفیین آن صندلی بچینید و به راحتی فضای پخت و پز را از فضای نشیمن جدا کنید.

استفاده از کمد دیواری برای تقسیم بندی فضای اتاق خواب و سالن پذیرایی

اگر فضای کوچکی دارید که هیچ دیواری بین آن نیست، می توانید با یک کمد دیواری شیک، یک تقسیم بندی داشته باشید و توسط کمد جذاب و دو طرفه، یک سالن پذیرایی و یک اتاق خواب ایده آل برای خودتان درست کنید.

تقسیم بندی فضا

خیلی از افراد دوست ندارند تختشان از درب ورودی مشاهده شود، بنابراین می توانند با پوشاندن تخت توسط پرده، هم محیط خواب شیک را برای خودشان فراهم کنند و هم یک فضای ایده آل و خصوصی ایجاد نمایند.

دکوراسیون داخل منزل کوچک با نمای شیک
دکوراسیون داخل منزل کوچک با نمای شیک

از تمام سطوح استفاده کنید

وقتی در کف زمین فضایی برای گذاشتن اشیاء تزئیناتی مثل تابلو، گل و گلدان، وسایل نورپردازی و بسیاری چیزهای دیگر وجود ندارد، می توانید با گچ یا چوب تاقچه ها و قفسه هایی را بر روی دیوار ایجاد کنید و هر چیزی را که می خواهید بر روی آنها بچینید.

پیروی از سبک مینیمال

سبک مینیمال سبکی است که در آن استفاده از اشیاء ضمخت و بزرگ به حداقل می رسد و جای آنها را اشیاء ریز و نقلی می گیرد. همه چیز در فضا هست، اما با ابعاد و اندازه های کوچک، طوری که بشود از حداکثر فضا استفاده بهینه ای داشت.