راهنمای مطالعه

کابینت آشپزخانه یکی از ابزارهایی است که برای همه اعضای خانواده، مخصوصاً خانم ها اهمیت زیادی دارد. وقتی که فکر سفارش کابینت آشپزخانه به سرمان می زند، شاید اولین چیزی که بدنبالش توی گوگل سرچ می کنیم یا از کابینت سازها می پرسیم، این مساله باشد.

الان چه کابینتی مده؟

اگه بخواهیم جواب این سوال را بدهیم، الان کابینت مدرن، کابینت نئوکلاسیک و کابینت کلاسیک از موارد دیگر، بیشتر رو مد هستند. کابینت مدرن به دلیل سادگی که در ظاهر کار دارد و جذابیت خارق العاده ای که در نمای آن به اجرا گذاشته می شود، توانسته طرفداران زیادی را جلب کند.

کابینت کلاسیک برای کسانی مناسب است که به دنبال یک ظاهر پر زرق و برق با طرح های شلوغ و منبت کاری شده در روی درب ها، ستون ها و سر ستونها می باشند.

کابینت نئوکلاسیک برای کسانی مناسب است که بین انتخاب کابینت مدرن و کابینت کلاسیک تردید دارند. یعنی زیبایی و سادگی کابینت مدرن را می خواهند اما یه جورایی دوست دارند، ظاهر کابینت آشپزخانه ای که انتخاب می کنند کمی طرح داشته باشد.

کابینت نئوکلاسیک بهترین انتخاب برای این گونه سلایق است و شما می توانید با ترکیب دو سبک مدرن و کلاسیک یک مدل جدید و خارق العاده برای دیزاین آشپزخانه خود انتخاب کنید.

کابینت آشپزخانه شیک با طراحی نئوکلاسیک
کابینت آشپزخانه شیک با طراحی نئوکلاسیک

 راهنمای کابینت آشپزخانه

حالا که پرطرفدارترین سبک های کابینت آشپزخانه را شناختید، لازمه که با مدل های مختلفی که کابینت قابل اجرا است، آشنا شوید. نوع متریال های مصرفی که در ساخت کابینت آشپزخانه بکار می روند، سبب می شوند که کابینت ها اسامی مختلفی به خود بگیرند و با نام های متعددی در بین مردم و کابینت سازها شناخته شوند.

راهنمای انتخاب متریال ام دی اف برای سفارش کابینت ام دی اف

همه با ام دی اف آشنایی دارید و یک زمانی کابینت ام دی اف زبانزد عام و خاص بود. یادم میاد بچه بودم و برای اولین بار بعد از کابینت های فلزی، یک چیزی اومد تو بازار به نام ام دی اف و ترکوند. همه می گفتند ام دی اف کارها، پول چاپ می کنند. در این حد این مدل متریال محبوب شد و یک دفعه اکثریت خانه ها، کابینت ام دی اف را جایگزین کابینت موجود در آشپزخانه منزل خود کردند.

راهنمای کابینت ام دی اف
راهنمای کابینت ام دی اف

هنوزم که هنوزه خیلی از افراد همان ام دی اف را بهترین مدل کابینت می دانند و کابینت ام دی اف را سفارش می دهند. مزیتی که کابینت ام دی اف دارد، این است که نسبت به نمای جذاب، طرح ها، رنگ ها و برتری آن نسبت به کابینت فلزی، قیمت مناسبی دارد.

راهنمای کابینت ام دی اف برای شناخت بیشتر این متریال این است که اگر کابینت ساز حرفه ای باشد و در کار خود بخواهد بهترین و باکیفت ترین متریال ها را استفاده کند، نوع ورق ها را از ورق های ترک یا AGT انتخاب می کند. ورق ایرانی هم داریم اما درجه کیفی کمتری دارند.

ویژگی های ام دی اف داشتن طرح و رنگ زیاد، جذابیت و فراهم کردن امکان طرح حرفه ای آن است، اما ام دی اف یک ایراد خیلی بزرگی دارد که آن هم متورم شدنش در مقابل رطوبت و نم می باشد.

البته فکر نکنید همین که روی کابینت ام دی اف آب ریخت متورم می شود و باد می کند، در این حد هم نیست، فقط اگر آب بریزید و خشک نکنید و ساعاتی بماند، در آن زمان امکان متورم شدن ورق زیاد است و نباید بگذارید کار به آنجا بکشد.

راهنمای کابینت آشپزخانه فلزی
راهنمای کابینت آشپزخانه فلزی

راهنمای کابینت هایگلاس

شاید بعضی از افراد اطلاع نداشته باشند، اما کابینت هایگلاس همان کابینت ام دی اف هست، فقط نوع روکشی که دارد، متفاوته و می تواند از نوع هایگلاس و پلی گلاس باشد.

ویژگی که کابینت هایگلاس دارد، درخشندگی، براقیت خارق العاده، انعکاس نور محیط و بزرگنمایی فضا است و متری 500000 پانصد هزار تومان تا دو میلیون تومان که بستگی به شرکت تولید کننده و برند ورق دارد، در قیمت با کابینت ام دی اف فرق دارد و گرانتر است.

راهنمای کابینت آشپزخانه هایگلاس
راهنمای کابینت آشپزخانه هایگلاس

راهنمای کابینت ممبران

یکی دیگر از کابینت های خارق العاده و شیک، کابینت ممبران است که در خانواده کابینت کلاسیک و کابینت نئوکلاسیک قرار دارد و سبکی که اجرا می شود، بستگی به پیچیدگی های طرح دارد. اگر طرح زیاد شلوغ باشد، در خانواده سبک کلاسیک قرار می گیرد و اگر طرح چیزی بین شلوغ و خلوت باشد، ساخت کابینت در سبک نئوکلاسیک قرار می گیرد.

راهنمای کابینت ممبران
راهنمای کابینت ممبران

راهنمای کابینت چوبی

کابینت چوبی گرانترین اما مقاوم ترین مدل کابینت آشپزخانه است و ماندگاری و دوام بالا، عدم تورم در مقابل رطوبت از ویژگی های اساسی این مدل کابینت می باشد و اگر انتخاب شما کابینت چوبی است، بهتره یک طرح خوشگل و زیبا برایش انتخاب کنید، چون سالهای بلند مدت می توانید بدون کوچکترین مشکلی از این کابینت استفاده نمایید.

راهنمای کابینت چوبی
راهنمای کابینت چوبی

راهنمای کابینت رنگ انزو

این مدل کابینت، در رده سبک های نئوکلاسیک قرار دارد که جدیداً هم خیلی رو بورس هست و زیاد سفارش داده می شود. این مدل طوری است که متریال اصلی از هر نوعی می تواند باشد، بعد که متریال انتخاب شد و کانترهای کابینت ساخته شدند، نوبت به رنگ کردن کانترها میرسد که در یک جای ایزوله، طی چندین مرحله سمباده زنی و پاشش رنگ انجام می شود.

راهنمای کابینت آشپزخانه انزو
راهنمای کابینت آشپزخانه انزو

به طور کل سه تا رنگ بر روی کابینت انزو اجرا می شود.

راهنمای کابینت رنگ پولیشی

نوع رنگ پولیشی است و شکلی براق و درخشان دارد و می تواند همچون کابینت هایگلاس بدرخشد. اگر می خواهید در مورد این رنگ اطلاعات کاملتری کسب کنید، مقاله جذاب ترین مدل ها برای سفارش کابینت پولیشی را مطالعه کنید.

راهنمای کابینت آشپزخانه پولیشی
راهنمای کابینت آشپزخانه پولیشی

راهنمای کابینت رنگ پلی اورتان

نوع رنگ پلی اورتان است، کابینت پلی اورتان می تواند به دو شکل مات و براق اجرا شود.

راهنمای کابینت آشپزخانه پلی اورتان
راهنمای کابینت آشپزخانه پلی اورتان

راهنمای کابینت رنگ پلی استر

رنگ پلی استر مقاومت ضعیفی دارد و نسبت به رنگ پلی اورتان و پولیشی ضعیف تر عمل می کند، به همین دلیل هم کابینت پلی استر قیمت تمام شده کمتری نسبت به دو مدل دیگر دارد.

راهنمای رنگ کابینت پلی استر
راهنمای رنگ کابینت پلی استر

راهنمای کابینت هایکلیاف

کیلیاف یک سبک ایتالیایی است که باکس های آن بیشتر با درب های ویترینی و طلقی ساخته می شود و دکور آن نمای چندانی ندارد و تعداد باکس هایی که برای ساخت این مدل کابینت اجرا می شود، معمولاً زیاد است.

کابینت آشپزخانه هایکلیاف
کابینت آشپزخانه هایکلیاف با رنگ پلی اورتان

راهنمای کابینت فرامید

کابینت فرامید شکل متفاوتی از کابینت ام دی اف است اما با سطح برجسته تر، که در تم های رنگی قهوه ای و نارنجی بیشتر اجرا می شود. حالت ترکیبی فرامید و هایگلاس در حال حاضر یکی از پرسفارش ترین مدل هاست و واقعاً زیبایی خارق العاده ای را به نمایش می گذارد.

راهنمای کابینت آشپزخانه فرامید
راهنمای کابینت آشپزخانه فرامید

بهترین راهنمایی سفارش کابینت آشپزخانه بر اساس قیمت

بهترین راهنمایی سفارش کابینت آشپزخانه این است که کابینت هر مدلی که می خواهد باشد، فرقی نمی کند اما فقط موقع سفارش زیاد دغدغه پول رو نداشته باشید، بلکه فقط به فکر طراحی زیبا و کیفیت کار باشید.

شاید یک کابینت ساز یک قیمت بالاتری می دهد و یکی دیگه میاد یک قیمت پایین تری را ارائه می کند. این یادتون باشه که هیچ ارزانی بی دلیل نیست و مخصوصاً در حوزه کابینت سازی، بهتره که کار را به یک کابینت ساز حرفه ای بسپارید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

شاید موقع سفارش کابینت آشپزخانه با کیفیت، قیمت کمی بالاتر باشد، اما این پولی است که یکبار پرداخت می کنید و تمام می شود.

در عوض دو سال بعد، پنج سال بعد، ده سال بعد، تازه متوجه می شوید که کیفیت کابینت آشپزخانه چه ارزش بالایی داشته و اصلاً آن چند تومان مبلغ ناچیزی که موقع سفارش چانه می زدید و به دنبال تخفیف بودید، ارزشی نداشته است.

آن موقع است که اگر کار را به کابینت ساز با قیمت ارزان داده باشید و فقط در حد چند میلیون، بعدش اگر کار بی کیفیت باشد، واقعاً افسوس خواهید خورد که کاش متریال ها باکیفیت بودند و کار به صورت حرفه ای انجام می شد.

اکثر ما ایرانی ها بدلیل بالا بودن تورم و مساوی نبودن دخل و خرج، مجبوریم وقتی یک کابینت را سفارش می دهیم، چند سالی از آن استفاده کنیم و این طوری نیست که مثلاً امسال سفارش کابینت آشپزخانه بدهیم و دو سه سال بعد بخواهیم یک مدل جدید جایگزین کنیم. حداقل ده سالی از کابینت استفاده می کنیم. واسه اینه که می گویم، کیفیت خیلی مهم تر از قیمت است.

راهنمایی که می توانم برای قیمت کابینت آشپزخانه در اختیار شما قرار دهم تا به طور کامل در مورد نحوه محاسبه قیمت مدل های مختلف کابینت آشپزخانه اطلاعات کسب کنید را در جدول زیر دسته بندی کرده ام که خواندن آن خالی از لطف نیست.

نوع کابینت ضریب تعریف شده برای هر بخش از کابینت
کابینت زمینی 60%
کابینت دیواری  با ارتفاع 70 = 40% ، با ارتفاع 90 = 60%
کابینت کمدی  180%
کابینت ویترینی  بین 80% تا 120%
اپن ساده   90%
اپن جزیره ای 145%

 

راهنمای انتخاب بهترین مدل برای سفارش کابینت آشپزخانه

مدل کابینت آشپزخانه به ابعاد آشپزخانه، سلیقه مشتریان، نیاز مشتریان، طرح کابینت، متریال کابینت و وجود اپن یا جزیره در دکوراسیون آشپزخانه بستگی دارد.

راهنمای انتخاب کابینت آشپزخانه کوچک

مدلی بهتر است که کارآیی بیشتری داشته باشد. این بدین معناست که اگر شما آشپزخانه کوچکی دارید و فضای ذخیره سازی کم است، پس بهتر است از کابینت کمدی استفاده کنید تا کل فضا را با استفاده از باکس ها تزئین کنید و از بخش های دکوراتیو که کاربردی جز گذاشتن و نمایش دکوری ندارند، صرف نظر کنید.

راهنمای کابینت آشپزخانه کوچک
راهنمای کابینت آشپزخانه کوچک

راهنمای انتخاب کابینت آشپزخانه بزرگ

اگر آشپزخانه بزرگی دارید، انتخاب دو یا سه متریال با طرح ها و رنگ های مختلف، می تواند بر جذابیت هر چه بیشتر کار بیفزاید و می توانید با این انتخاب، زیبایی های چندین سبک و متریال را با هم به نمایش بگذارید.

یک جزیره شیک و خارق العاده با طراحی جذاب می تواند عاقلانه ترین انتخاب برای فضای آشپزخانه بزرگ باشد. جزیره می تواند به صورت یک میز غذاخوری، یک شومینه و یا یک کانتر سینک ظرفشویی در فضا، طراحی و پیاده سازی شود.

راهنمای کابینت آشپزخانه بزرگ
راهنمای کابینت آشپزخانه بزرگ

راهنمای انتخاب صفحه کابینت آشپزخانه

اگر می خواهید یک صفحه کابینت ماندگار و عمری داشته باشید، پیشنهاد ما به شما صفحه سنگی کورین و بعد کوارتز است که هزینه ی بالایی می طلبد. اما اگر می خواهید صفحات چوبی انتخاب کنید، بهتر است از صفحات پنج سانتی با روکش های مختلف استفاده کنید و روکش ام دی اف و هایگلاس بیشترین سفارش را دارند.

راهنمای انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه

رنگ خیلی در زیبایی کابینت تاثیرگذار است و انتخاب رنگ باید هوشمندانه باشد تا پشیمانی به بار نیاورد. رنگ های روشن طبیعتاً زیباتر و دلبازتر هستند، فضا را بزرگتر نشان می دهند و نور محیط را منعکس کرده و با هر رنگی هم به راحتی ست می شوند.

رنگ های تیره لک و کثیفی را کمتر نشان می دهند، محیط را کوچک تر و دل گیرتر می کنند و قابل ست شدن با تم های رنگی خاص هستند.

راهنمای انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه
راهنمای انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه

نوع متریال نیز در انتخاب رنگ، خیلی مهم است. یعنی ممکن است که شما برای متریال هایگلاس، رنگ سفید را انتخاب کرده باشید که خیلی زیباست و برای متریال کابینت انزو رنگ سفید را انتخاب کرده باشید، در صورتی که رنگ تیره مثل سبز یا قهوه ای برای این مدل، زیباتر هستند.

انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه، کاملاً سلیقه ای است، اما بهتره در انتخاب رنگ با کابینت ساز خود مشورت کنید و وقتی می گوید: این رنگ برای این کار و متریال زیبا نمی شود، حرف او را بپذیرید، چون در طی ماه چندین کابینت نصب می کند و دقیقاً می داند کدام متریال با کدام رنگ ها زیباتر می شود.

کابینت رنگ چوبی
کابینت رنگ چوبی

راهنمای انتخاب طرح کابینت آشپزخانه

طرح های کابینت آشپزخانه بسیار زیاد هستند و به همین علت افراد هنگام سفارش کابینت آشپزخانه، در انتخاب طرح، دچار تردید می شوند و انتخاب برای آنها کمی سخت می شود.

کابینت آشپزخانه با ارتفاع زیاد

زمانی که بخواهید باکس ها جای بیشتری داشته باشند، بهتره کابینت دیواری را تا سقف امتداد دهید و جای بیشتری را ایجاد کنید.

راهنمای سفارش کابینت ام دی اف
راهنمای سفارش کابینت ام دی اف

کابینت آشپزخانه با طرح پلکانی

در این روش کابینت دیواری به دو بخش تقسیم می شود که بخش بالایی در بیرون قرار دارد و بخش پایینی کمی نسبت به بخش بالایی فرورفتگی دارد. بهترین و عاقلانه ترین کار برای اجرای این طرح، اینه که به صورت ترکیبی با دو رنگ و دو متریال اجرا شود.

راهنمای کابینت آشپزخانه پلکانی
راهنمای کابینت آشپزخانه پلکانی

کابینت آشپزخانه ایستاده یا کمدی

این طرح برای آشپزخانه های کوچک خارق العاده است و سببب می شود از کل فضای  آشپزخانه به صورت بهینه برای باکس بندی استفاده کنید.

راهنمای کابینت کمدی
راهنمای کابینت کمدی با متریال های ترکیبی

کابینت آشپزخانه کنجی

این طرح نیز طوری است که برای آشپزخانه هایی که حالت چهارگوش و یا سه گوش دارند استفاده می شود و با اجرای این روش از کنج ها نیز استفاده می شود، به شرط اینکه در داخل یونیت هایی که در کنج بکار رفته، از اکسسوری کابینت آشپزخانه استفاده کنید تا دسترسی به آن بخش ها فراهم شود.

راهنمای کابینت آشپزخانه کنجی
راهنمای کابینت آشپزخانه کنجی

راهنمای انتخاب دستگیره کابینت آشپزخانه

انتخاب دستگیره نیز از عوامل سختی است، چون در نمای کار دید گسترده ای را فراهم می کند. دستگیره های استیل زیباتر و براق تر هستند و دستگیره های طرح دار شیشه ای و یا پلاستیکی نیز گزینه ی جالبی هستند، اما دستگیره های استیل پرطرفدارتر هستند.

در انتخاب دستگیره بهتر است، جنس خوب خریداری شود تا به مرور زمان دستگیره ها دچار پوسیدگی و تغییر رنگ نشوند. البته کابینت مدرن بدون دستگیره اجرا می شود و زیباتر است و هزینه خرید دستگیره در جیب می ماند.

راهنمای کابینت ترکیبی بدون دستگیره و بادستگیره
راهنمای کابینت ترکیبی بدون دستگیره و بادستگیره

راهنمای انتخاب پایه کابینت آشپزخانه

پایه ها امروزه از نمای کابینت ها حذف شده اند و جای خود را به پاخورها داده اند. با این حال، در انتخاب پایه دقت کنید، چون اگر جنس کیفیت بالایی نداشته باشد، به مرور زمان می پوسد و تغییر رنگ می دهد.

راهنمای انتخاب پایه کابینت آشپزخانه
راهنمای انتخاب پایه کابینت آشپزخانه

راهنمای انتخاب لولاها، جک ها و ریل کشوها در ساخت کابینت آشپزخانه

لولاها و ریل ها و جک ها انتخاب مشتری نیست و معمولاً کابینت سازها خودشان آنها را انتخاب می کنند و واقعاً کیفت این ابزارها خیلی اهمیت دارد، چون اگر خراب شوند تعویض برای مشتری کمی سخت است.

راهنمای خرید تجهیزات کابینت آشپزخانه
راهنمای خرید تجهیزات کابینت آشپزخانه

کدام طراحی برای سفارش کابینت آشپزخانه بهتر است؟

کلاً مدل کابینت آشپزخانه بستگی به مدل آشپزخانه دارد. یک آشپزخانه می تواند در طرح های زیر ساخته شود:

  • آشپزخانه ال
  • آشپزخانه مستطیلی
  • آشپزخانه مربعی
  • آشپزخانه دایره ای
راهنمای کابینت ال
راهنمای کابینت ال

راهنمای طرح کابینت آشپزخانه بر اساس شکل فضا

اگر آشپزخانه شما ال است، بهتره دو طرف دیوار کابینت شود و دو طرفی که باز است، به یک اپن یا میز و یا جزیره اختصاص داده شود.

اگر آشپزخانه شما مربعی است، می توان گفت شیک ترین و جذابترین مدل کابینت آشپزخانه را می توانید اجرا کنید و هر طرح و مدلی برای این مدل آشپزخانه ها قابل اجرا و پیاده سازی است.

اگر آشپزخانه شما حالت دایره ای دارد، بهتره از کابینت های منحنی استفاده کنید و بخش جلوی آشپزخانه را به یک جزیره مدور زیبا یا اپن اختصاص دهید.

آشپزخانه مستطیلی تکلیف روشنی دارد. برای رفت و آمد راحتر، یک طرف به کابینت اختصاص داده می شود و طرف دیگر یا خالی می ماند یا یک میز ناهار خوری در گوشه ای آن قرار داده می شود. بهترین افکت و طراحی برای چنین آشپزخانه هایی سفارش کابینت خطی است که می تواند به صورت ساده، قاب دار یا پلکانی طراحی شود.

راهنمای کابینت منحنی
راهنمای کابینت منحنی

حرف آخر

بهترین راهنمای کابینت آشپزخانه که در طول تجربیات شخصی خودم حاصل شده است و می خواهم در اینجا بیان کنم، این است که انتخاب مدل کابینت آشپزخانه، رنگ کابینت آشپزخانه ، متریال کابینت آشپزخانه و دستگیره ها همگی سلیقه ای هستند و شاید شما یک مدل و طرحی را با یک رنگ خاص انتخاب کرده باشید و از نظر شما ایده آل باشد اما یک مهمان با یک سلیقه متفاوت به منزل شما بیاید و کلاً از کابینت اجرا شده انتقاد کند.

بهترین راهنمای کابینت در آشپزخانه، این است که شما می خواهید از فضا استفاده کنید پس سلیقه شما کدبانوی خانه از همه مهمتر است و اگر هم کسی انتقاد کرد به خودتان نگیرید، چون کابینت ساخته و نصب شده و به جاش لذت ببرید و استفاده و مراقبت کنید.

بهترین راهنما کابینت آشپزخانه، انتخاب یک طرح زیبا و خارق العاده به همراه یک یا نهایتاً سه رنگ ترکیبی است، به شرط کیفیت. یعنی مهمترین راهنما کابینت آشپزخانه، اهمیت دادن به کیفیت کار است و در حین استفاده این کیفیت خیلی خیلی مطرح می شود و اگر کابینت ها بی کیفیت باشند، قطعاً همیشه ناراضی خواهید بود.

کابینت جذاب نئوکلاسیک
کابینت جذاب نئوکلاسیک

سوالات متداول

چرا کابینت هایگلاس گرانتر از کابینت ام دی اف است؟

چون نوع روکش هایگلاس است و با هزینه بالاتری ساخته می شود.

آیا استفاده از پی وی سی برای اجرای کل کابینت آشپزخانه کار عاقلانه ای است؟

خیر، پی وی سی ورقی نازک است که برای ساخت کانترهای دور سینک بکار می رود و مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارد. کابینت پی وی سی به ندرت سفارش داده می شود، چون به نظر من برای ساخت کل کابینت مناسب نیست، زیرا ورق بسیار نازک و ضعیفی دارد.

آیا افراد عادی می توانند قیمت کابینت آشپزخانه را محاسبه کنند؟

محاسبه کردن قیمت کابینت آشپزخانه بر اساس جدولی که در بحث قیمت آورده بودم، امکان دارد. اما خیلی چیزها باعث می شوند که قیمت کلی کار، بالا و پایین شود و بعضی از مشتریان این موضوع را درک نمی کنند و فقط به دنبال محاسبه قیمت کابینت آشپزخانه بر اساس درصدهای مشخص شده توسط اتحادیه یا صنف کابینت سازی هستند.

در صورتی که عوامل متعددی مثل برند تولید کننده دستگیره، ریل، پایه، جک و نوع ورق همگی در افزایش یا کاهش قیمت تاثیرگذار هستند.