افراد وقتی می خواهند خانه ای نو بسازند و یا خانه قدیمی خود را بازسازی کنند، دکوراسیون آشپزخانه و دکوراسیون داخل منزل از اهمیت خارق العاده ای برخوردار است و افراد سعی می کنند برای بازسازی فضای زندگی خود، از جدیدترین متدها و مدل ها استفاده کنند تا چند سالی خانه آنها نو نوار و به اصطلاح در مدار مد باشد.

بازسازی دکوراسیون داخل منزل می تواند شامل تعویض رنگ دیوارها، چسباندن کاغذ دیواری، سفارش کمد دیواری، تعویض جای درب ها و پنجره ها، تعویض کفپوش و بسیاری از موارد دیگر باشد که همگی سلیقه ای هستند و هزینه سنگینی در بر ندارند.

کابینت آشپزخانه یکی از نکات قابل توجه و پراهمیت چه در هنگام ساخت خانه ای نو و جدید و چه در هنگام بازسازی خانه های قدیمی می باشد و این روزها قیمت متریال ها بالا رفته و هزینه سفارش کابینت آشپزخانه نسبت به چند سال پیش گران تر شده است و افراد در انتخاب نوع و مدل کابینت خیلی حساس تر شده اند. من تصمیم گرفتم در این پست به ویژگی های کابینت آشپزخانه خوب و ایده آل با طراحی عالی و جذاب اشاره ای داشته باشم تا شما بتوانید بهترین و دلنشین ترین مدل را برای دکوراسیون آشپزخانه خود انتخاب کنید.

ویژگی کابینت آشپزخانه خوب و ایده آل

ویژگی های کابینت آشپزخانه خوب و ایده آل این است که بتواند علاوه بر کاربردی بودن و ایجاد دسترسی راحت به همه چیز در فضا، زیبایی خارق العاده ای نیز برای آشپزخانه شما فراهم کند. ویژگی ها در هر کابینت متفاوت است، اما نکات کلیدی انتخاب یک کابینت خوب در نظر گرفتن چند ویژگی اساسی است.

1) رعایت مثلث کار یا مثلث طلایی کابینت آشپزخانه

این مثلث می گوید که کابینت طوری طراحی شود تا بتواند دسترسی سریع کدبانوی خانه را به سه ابزار سینک، اجاق گاز و یخچال فراهم کند. در واقع سه راس مثلث کار کابینت این سه ابزار هستند.

2) درب کابینت آشپزخانه

درب های کابینت ها بخش هایی هستند که ما زیاد با آنها سر و کار داریم. درب ها وسیله ای هستند که نمای اصلی کابینت آشپزخانه را تشکیل می دهند، پس طرح و زیبایی آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

طرح درب کابینت آشپزخانه به دلیل اینکه رخ اصلی کابینت را به نمایش می گذارد، بسیار حائز اهمیت است و انتخاب طرح و رنگ مناسب می تواند در پیاده سازی یک کابینت جذاب و ایده آل تاثیر زیادی داشته باشد، چون ظاهر اصلی کار است.

متریالی که برای ساخت درب های کابینت آشپزخانه انتخاب می شود، می تواند از جنس ام دی اف، هایگلاس، ممبران، لمینت، طرح چوب، وکیوم، ملامینه و نئوپان باشد. کابینت ام دی اف، کابینت هایگلاس و کابینت ممبران از پرکاربردترین مدل ها برای سفارش کابینت است که در ظاهر اصلی کابینت ها، یعنی درب آنها اجرا و پیاده سازی می شود.

حالت باز و بسته شدن درب ها متفاوت هستند. درب ها می توانند به صورت جک دار، درب های ریلی و درب های لولایی اجرا شوند. درب های کابینت لولایی از یک سو به سوی دیگر قابلیت باز و بسته شدن دارند. درب های ریلی توسط ریل ها حرکت می کنند و می توانند حرکت یک سویه یا دو سویه داشته باشند. درب های جک دار یا مگنتی با فشار دست بسته می شوند و با کشیدن به سمت بالا باز می شوند.

ویژگی اساسی در کابینت هایی که درب لولایی دارند، خرید لولاهایی با جنس خوب است که طی زمان زنگ نزنند و صدای جیرجیر ندهند. یکی از عیب هایی که درب های لولایی دارند، این است که بعد از یک مدت امکان دارد، درب ها افتادگی پیدا کنند و تراز نباشند، اما شما با یک پیچ گوشتی و ریگلاژ کردن می توانید این مشکل را برطرف کنید.

درب های مگنتی یا جک دار امکان دارد بعد از مدتی به دلیل خراب شدن پمپ بالابر جک ها، خاصیت بالا و پایین کردن آنها خراب شود که این هم با تعویض جک ها قابل حل است.

صفحه کابینت آشپزخانه

اگر می خواهید یک صفحه بسیار مقاومی که نه تغییر حالت می دهد و نه تغییر رنگ داشته باشید، بهترین گزینه صفحه کابینت سنگی کورین است. به طور معمول بر روی همه کابینت ها ام دی اف پی وی سی شده با ضخامت سه تا پنج سانتی متری اجرا می شود، اما اگر مشتری خود حاضر باشد پول بیشتری خرج کند، صفحه کابینت سنگی ایده آل ترین حالت برای سفارش صفحه است.

بدنه کابینت آشپزخانه

به جزء کابینت چوبی، بدنه اکثریت کابینت ها از ام دی اف است. یعنی کابینت هایگلاس، بدنه ام دی اف دارد و نوع روکشی که بر روی بدنه کشیده می شود، هایگلاس است.

بدنه کابینت ام دی اف نیز همان ام دی اف است که از فشرده سازی خرده چوبها توسط چسب بوجود می آید و سپس بر روی آن روکش هایی از جنس ام دی اف که حالت ماتی دارند، کشیده می شود. روکش ام دی اف طرح و رنگ فوق العاده متنوعی دارد و شما به راحتی می توانید رنگ و طرح مدنظر خودتان را انتخاب کنید.

کابینت پولیشی، کابینت پلی استر و کابینت پلی اورتان از خانواده کابینت انزو هستند که این مدل کابینت ها نیز همگی مغزی ام دی اف دارند و سپس بر روی آنها یکی از این سه رنگ پاشیده می شود. بهترین و جذاب ترین رنگی که می توان بر روی کابینت رنگ پاشید، رنگ پولیشی است که براقیت جذابی نیز دارد.

چالش انتخاب سبک کابینت

چالشی که همه ما هنگام سفارش کابینت با آن درگیر هستیم، انتخاب سبک کابینت است و خیلی مهم است که چه نوع کابینتی انتخاب کنیم که هم به روزترین باشد و هم زیبایترین و هم کارآیی و دوام خارق العاده داشته باشد.

به طور کل چندین نوع سبک برای اجرای کابینت وجود دارند که عبارتند از:

سبک مدرن

سبک مدرن، سبکی است که جدیداً خیلی روی مدار انتخاب هست و می شود چنین گفت که کابینت مدرن از پر سفارش ترین کابینت هایی است که توسط مشتریان انتخاب می شود. زیبایی کابینت مدرن به این خاطر هست که خیلی ساده اجرا می شود اما شیک بودن خارق العاده ای دارد که هیچ وقت از مد نمی افتد.

سبک کلاسیک

بعد از کابینت مدرن، کابینت کلاسیک از دیگر کابینت های پرسفارش است که نسبت به مدرن هزینه بیشتری می طلبد و در واقع کابینت چوبی و کابینت ممبران جزء این مدل سبک ها به حساب می آیند که خرید متریال های آنها نیاز به هزینه بالاتری نسبت به ام دی اف دارد.

سبک نئوکلاسیک

یکی دیگر از مدل های سفارشی برای کابینت، سبک نئوکلاسیک است. کابینت نئوکلاسیک برای افرادی مناسب است که بین یک طرح شلوغ و یک طرح خلوت تردید دارند و کابینت نئوکلاسیک می تواند مشکل چنین افرادی را برطرف کند، چون حد اعتدال دارد و شما می توانید به صورت ترکیبی کار کنید و یک طرح خارق العاده و ایده آل را به نمایش بگذارید.

انتخاب متریال ها

متریال ها تاثیر مستقیم و صد در صد، در دوام و ماندگاری کابینت آشپزخانه دارند. هر چقدر جنس متریال ها بهتر باشد، ماندگاری و دوام بیشتری خواهند داشت، در عوض هنگام سفارش کابینت آشپزخانه نیاز به پول بیشتری می باشد.

اپن کابینت آشپزخانه

به چند شکل می توان اپن را در فضای آشپزخانه اجرا کرد.

1) اینکه اپن به طور کامل حذف شود.
2) اپن یک طرفه اجرا شود.
3) اپن دو طرفه اجرا شود.
4) اپن به صورت ال اجرا شود.
5) اپن به صورت جزیره در گوشه یا وسط آشپزخانه

ابزار آلات و یراق بکار رفته در کابینت

ابزارهایی مثل لولاها، ریل ها، جک ها و دستگیره ها در ساخت کابینت بکار می روند. این ابزارها نیز از نظر کیفی و قیمت تفاوت های زیادی دارند و اگر از برندهای معتبر که می شناسید، تهیه شوند قطعاً دوام بالاتری خواهند داشت.

پاخور کابینت

پاخور برای کابینت های بدون پایه نمای شیکی را ایجاد می کند که اگر با رنگ متفاوتی از کابینت اجرا شود، زیباتر خواهد بود.

رنگ کابینت آشپزخانه

رنگ یکی از نکات طلایی در انتخاب کابینت است که افراد را به چالش می کشد. اگر شما دوست دارید یک کابینت تک رنگ سفارش دهید، انتخاب رنگ راحت تر است. اگر می خواهید از دو یا سه رنگ ترکیبی استفاده کنید، بهتر است از رنگ هایی که کنتراست را رعایت کند و با هم هماهنگی داشته باشد، استفاده نمایید.

نورپردازی کابینت آشپزخانه

نور یکی از زیبایی های اساسی در دکوراسیون داخلی است که در آشپزخانه هم صدق می کند و می توانید از آن در داخل باکس ها یا در قسمت زیرین کابینت زمینی و کابینت دیواری استفاده نمایید. وجود نور در سقف آشپزخانه نیز یکی از موارد انکارناپذیر در زیبایی هر چه تمام فضا است.

در نهایت

بکار بردن نکات طلایی در اجرای کابینت آشپزخانه و توجه به ویژگی های کابینت آشپزخانه که در این مطلب بیان شد، می تواند منجر به سفارش یک کابینت آشپزخانه ایده آل و زیبا شود که سالها می توانید از آن استفاده کنید.

سوالات متداول

اساسی ترین ویژگی کابینت آشپزخانه چیست؟

به نظر من اساسی ترین ویژگی کابینت آشپزخانه دوام و ماندگاری و کارآیی بیشتر آن در طول زمان است. زیبایی کابینت نیز اهمیت دارد اما زیبایی و ظاهر چیزی است که تکرار می شود و انسان ها در صورت تکراری بودن چیزی، دیگر به زیبایی آن اهمیتی نمی دهند و این موقع است که کفه ترازوی کارایی و دوام سنگین تر از زیبایی کابینت می شود. پس هنگام سفارش کابینت با صرف هزینه بیشتر سعی کنید متریال های خوب را اجرا کنید تا بتوانید چندین سال از کابینت اجرا شده لذت ببرید و از کارآیی آن استفاده نمایید.