مدل های کابینت آشپزخانه برای سفارش بسیار زیاد هستند و کابینت ها در طرح ها و رنگ های مختلف طراحی و اجرا می شوند. زمانی که افراد می خواهند کابینت سفارش دهند، در انتخاب مدل کابینت خیلی مردد می مانند و همه دوست دارند، کابینتی جدید و جذاب سفارش دهند تا بتوانند چند سالی به عنوان به روزترین مدل کابینت در آشپزخانه خود از آن استفاده کنند.

مدل کابینت

مدل کابینت اسمی است که بر اساس متریالی که کابینت با آن ساخته می شود، بر روی کابینت ها گذاشته می شود. مدل کابینت نمایانگر جنس ورق و سبکی است که کابینت آشپزخانه با آن ساخته شده است.

انواع مدل کابینت

از جمله مدل های کابینت آشپزخانه می توان به کابینت های زیر اشاره کرد.

مدل کابینت چوبی

مدل کابینت چوبی، مدلی است که در ساخت بدنه اصلی و درب های کابینت از چوب استفاده می شود و به دلیل گرانی چوب، کابینت چوبی بالاترین قیمت را به خود اختصاص داده است.

مدل کابینت ممبران

مدل کابینت ممبران از سبک کلاسیک و نئوکلاسیک پیروی می کند و ظاهری همچون کابینت چوبی دارد، اما مغزی ام دی اف و روکش ممبران است.

مدل کابینت هایگلاس

مدل کابینت هایگلاس خیلی پرطرفدار است و گزینه اول انتخاب اکثریت افراد می شود، چون علاوه برشیک بودنش دارای قیمت مناسبی است.

مدل کابینت ام دی اف

مدل کابینت ام دی اف هم شیک است و دارای قیمت مرقوم به صرفه می باشد، بنابراین افراد با هر توان مالی می توانند یک کابینت آشپزخانه ام دی اف شیک را در آشپزخانه خود اجرا کنند.

مدل کابینت انزو

مدل کابینت انزو دارای مغزی ام دی است که بر روی آن سه مدل رنگ پاشیده می شود و به همین علت با توجه به نوع رنگی که بر روی آن پاشیده می شود، دارای سه مدل کابینت پولیشی، مدل کابینت پلی استر و مدل کابینت پلی اورتان است.

مدل کابینت آشپزخانه جدید

مدل جدید کابینت آشپزخانه از دغدغه هایی است که همه افراد دارند تا بتوانند انتخاب درستی داشته باشند و برای چند سال بتواند رضایت افراد خانواده را در داشتن یک مدل کابینت آشپزخانه شیک که نیاز به تعویض نداشته باشد را جلب کند.

نکات حائز اهمیت در انتخاب مدل کابینت آشپزخانه

جدیدترین مدل های کابینت آشپزخانه با ایده ها و سبک های مختلف با شیک ترین و جذاب ترین طرح های روز دنیا در حال اجرا در فضای آشپزخانه است. همان طور که می دانید، کابینت از باکس تشکیل شده که باکس ها از به هم پیوستن ورق های ام دی اف به هم تشکیل شده و درب کابینت آشپزخانه این باکس ها را می پوشاند.

یونیت های کابینت مدل خاصی ندارند، در مدل کابینت آشپزخانه بیشترین اجزایی که در مقابل دید هستند و جلب توجه می کنند، موارد زیر هستند که در صورت انتخاب نادرست هنگام سفارش کابینت، باعث می شود کابینت ها به مرور زمان از چشم بیفتند و افراد به دنبال تعویض مدل کابینت قدیمی و جایگزین کردن مدل کابینت جدید باشند.

مدل درب کابینت

درب های کابینت آشپزخانه از اجزاء اصلی کابینت ها هستند که دقیقاً در معرض دید قرار دارند و به روز بودن مدل درب کابینت آشپزخانه بسیار قابل توجه است.

درب کابینت مدرن به شکلی ساده و بدون هیچ طرح و برجستگی طراحی می شود و در واقع زیبایی سبک مدرن به همان سادگی و بی آلایش بودن آن است.

مدل درب کابینت کلاسیک با کابینت مدرن کاملاً متفاوت است. در کابینت کلاسیک افراد به دنبال درب هایی با طرح های برجسته حک شده هستند و درب کابینت کلاسیک اصلاً نمای ساده ای ندارد و اگر بدون طرح باشد، معنایی ندارد.

مدل درب کابینت نئوکلاسیک مابین مدل درب کابینت کلاسیک و مدل درب کابینت نئوکلاسیک است. در واقع نه به سادگی سبک مدرن است و نه به شلوغی سبک کلاسیک، بلکه یک طرح ریز نه در حد شلوغ بر روی درب ها به چشم می خورد.

مدل درب کابینت هایگلاس نیز بسیار پرطرفدار است، چون سطحی صاف و براق و درخشان دارد و با وجود ساده بودن سطح هایگلاس، زیبایی و درخشندگی این متریال می تواند انعکاس بالایی از نور و انرژی را در فضای دکوراسیون آشپزخانه داشته باشد.

مدل درب کابینت ام دی، بستگی به سلیقه ی مشتری دارد. درب کابینت آشپزخانه ام دی اف هم می تواند طرح دار باشد و هم به شکل ساده طراحی شود، حالت ساده آن مات است و جلوه خاصی ندارد و اکثریت افراد زمانی که کابینت ام دی اف سفارش می دهند، نوع ورق ها را طرح دار انتخاب می کنند و طرح چوب بیشترین سفارش را در کابینت های ام دی اف دارد.

مدل کابینت هود یا جای هود

یکی دیگر از نکات قابل توجه که می تواند ایده پردازی زیادی را برای کابینت سازها داشته باشد، جای هود یا کانتر هود است. در صورتی که کابینت شما از نوع کابینت ممبران یا کابینت چوبی باشد، جای هود به شیک ترین و جذاب ترین مدل طراحی می شود و مدل جای هود یا مدل کانتر هود به شکلی شومینه ای و جذاب که دارای ستون ها و سرستون های زیبایی است، طراحی و پیاده سازی می شود.

رنگ در مدل کابینت آشپزخانه

مدل های کابینت آشپزخانه متنوع هستند و رنگ از تاثیرگذارترین عوامل در زیبایی هر چه بیشتر مدل کابینت است. شاید شما طرح و مدلی از کابینت آشپزخانه را با یک رنگ خاص انتخاب کنید که آن رنگ اصلاً برای آن طرح و متریال مناسب نباشد. بهتر است همیشه در انتخاب رنگ با کابینت ساز مشورت کنید تا بهترین دکور را برای آشپزخانه شما پیاده سازی کند.

نورپردازی در مدل کابینت آشپزخانه

مدل های کابینت آشپزخانه ایرانی معمولاً به صورت بی نور اجرا می شود و ممکن است گاهی افراد تمایل داشته باشند که داخل باکس های ویترینی و یا در قسمت تاج کابینت نورپردازی داشته باشند. در این صورت با نصب آلوژن ها نورپردازی انجام می شود. یکی دیگر از ترفندهای نورپردازی استفاده از نور مخفی در بخش زیرین کابینت دیواری و کابینت زمینی است.

مدل جزیره کابینت

مدل جزیره کابینت آشپزخانه در شیک ترین و جذاب ترین حالت به جزیره چوبی و جزیره ممبران اختصاص دارد. هر دو مدل برای ساخت جزیره کابینت خارق العاده هستند و می توان با اجرای طرح های ریز و درشت، یک مدل جزیره ای خارق العاده را برای آشپزخانه طراحی و اجرا کرد.

مدل اپن کابینت

مدل اپن کابینتی می تواند به شکل مدل اپن ال، مدل اپن یک طرفه، مدل اپن دو طرفه و یا کابینت بدون اپن اجرا و پیاده سازی شود که با توجه به نوع متریال انتخابی، کابینت ساز می تواند با خلاقیتی که به خرج می دهد، جذاب ترین مدل ها را طراحی و پیاده سازی کند.

مدل کابینت ویترینی

گاهی سفارش دهنده کابینت در خواست می دهد یک یا دو باکس و یا کلیه باکس های دیواری به شکل ویترینی طراحی و پیاده سازی شود. در این روش به جای درب های چوبی از شیشه یا طلق برای پوشش باکس های کابینت استفاده می شود. مدل کابینت ویترین با شیشه خیلی شیک تر از مدل کابینت ویترینی طلق است.

مدل کابینت کمدی آشپزخانه

کابینت کمدی می تواند به صورت مدل کمد آشپزخانه بدون دستگیره، با دستگیره، با دو درب، سه درب، چهار درب، به صورت کشویی و به صورت درب های بلند و یکدست ساخته شود. در مدل کابینت مدرن استفاده از کابینت کمدی برای کل یا یکی، دو بخش از فضای آشپزخانه بسیار رایج است و اون حالت مدرنیته را بیشتر حفظ می کند.

مدل چوب کابینت

مدل چوب کابینت در کیفیت کار خیلی موثره و زمانی که شما از اجناس با کیفیت مثلاً AGT ترک استفاده کنید، قطعاً کیفیت و دوام و ماندگاری کابینت های شما بهتر خواهد بود و برای همین چند سالی از مدل کابینت آشپزخانه و کیفیت آن راضی خواهید بود.

مدل کابینت شیک

من نمی توانم بگویم کدام مدل کابینت شیک و جذاب است، چون کابینت ها و متریال ها هر کدام زیبایی های خاص خودشان را دارند و افراد نیز سلیقه ی مخصوص به خودشان را، هر کابینتی با هر متریالی می توانید شیک و جذاب باشد، به شرط اینکه مدل طرح کابینت زیبا باشد و بتواند تمام نیازهای یک کدبانوی خانه را برطرف کند.

مدل کابینت آشپزخانه بزرگ

مدل کابینت در آشپزخانه های بزرگ اگر به شکل ترکیبی و با متریال های متنوع طراحی و ساخته شود، می تواند جذابیت بیشتری داشته باشد، چون فضا بزرگ است و امکان هر نوع مانوری در فضای آشپزخانه برای اجرای کابینت زمینی، کابینت دیواری، کابینت کمدی و جزیره آشپزخانه فراهم است.

مدل کابینت آشپزخانه کوچک

مدل کابینت آشپزخانه های کوچک نیز تقریباً ساده است و سعی می شود بیشتر به صورت یونیت های باکس بندی و کابینت کمدی کار شود تا جای کافی در فضا محیا نموده و اکسسوری کابینت آشپزخانه در فضاهای کوچک بسیار کاربردی است و می تواند سهم بزرگی در استفاده بهینه از فضای آشپزخانه داشته باشد.

جدیدترین مدلهای کابینت آشپزخانه

از جدیدیترین و آخرین مدلهای کابینت آشپزخانه، می توان کابینت ترکیبی هایگلاس و فرامید را نام برد که به صورت ترکیبی جذابیت خارق العاده ای را به نمایش می گذارند. یکی دیگر از مدل های جدید کابینت آشپزخانه، کابینت با طرح پلکانی است که این مدل کابینت شیک و جدید است و معمولاً به صورت دو رنگ و با دو متریال ترکیبی کار می شود.

مدل کابینت آشپزخانه ایرانی

مدل کابینت آشپزخانه های ایرانی در حال حاضر بیشتر بر مبنای کابینت ام دی اف،کابینت هایگلاس، کابینت انزو و کابینت فرامید بنا شده است و مدل های جدید کابینت به صورت دو رنگ و با دو متریال ترکیبی کار می شود. جدیدترین مدل های کابینت آشپزخانه، مدل هایی هستند که از سبک مدرن پیروی می کنند و سعی می شود در فضای آشپزخانه چیزی جز کابینت و زیبایی های آن مشاهده نشود و همه چیز در خفا باقی بماند.

مدل کابینت آشپزخانه ساده

مدل کابینت مدرن هم ساده است و زیبا و باکلاس و اگر دنبال جدیدترین مدل کابینت هستید و می خواهید برای منزل خود، کابینتی زیبا سفارش دهید، بهتر است از سبک مدرن یا سبک نئوکلاسیک استفاده کنید، چون سبک های شلوغ اوایل قشنگ تر به نظر می رسند، اما پس از مدتی استفاده سبب ایجاد دلزدگی می شوند و سبک های ساده بهترند و هیچ وقت از مد نمی افتند.

سخن نهایی

مدل کابینت، طرزی است که برای چیدمان فضای آشپزخانه انتخاب می شود و مدل کابینت آشپزخانه نمای اصلی دکوراسیون داخلی فضای آشپزخانه را تشکیل می دهد. بهتر است زمانی که می خواهید کابینت سفارش دهید، ابتدا خوب تحقیق کنید و پس از درک اطلاعات درست از همه ی جنبه های یک کابینت خوب، شیک و کاربردی، انتخاب خود را ثبت کنید.

سوالات متداول

پراهمیت ترین فاکتور در انتخاب مدل کابینت آشپزخانه چیست؟

بهترین فاکتور برای انتخاب مدل کابینت، کاربردی بودن آن است. مثلاً اگر فضای آشپزخانه شما کوچک است، بهترین و کاربردی ترین کار در انتخاب مدل باکس ها، اپن، آرگ و دیگر چیزها، چگونگی استفاده بهینه از فضا و ایجاد جاسازهای بیشتر می باشد تا بتوان همه ظرف و ظروف و وسایل برقی را جا داد.